Co do faktu iż fani sportu słuchają muzyki, wątpliwości nie ma. Nie ma ich również co do stwierdzenia iż przed dekady centrum polskiego sportu był Śląsk. Wszystkich sympatyków muzyki i sportu zapraszamy serdecznie za tydzień do Gliwic na drugą odsłonę wydarzenia zrozumieć Śląsk.
Kiedy na jednym koncercie pojawią się między innymi: Abradab, Grubson, Gutek, Liroy, L.U.C., Czesław Mozil, O.S.T.R., Małgorzata Ostrowska, Pogodno, Krystyna Prońko, Artur Rojek, Piotr Rogucki i Justyna Święs, to musi być wyjątkowe wydarzenie. A jeśli wystąpią jeszcze Rebel Babel Ensemble & śląskie orkiestry dęte (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, KWK Sośnica, Huta Łabędy i Sosnowiecka Orkiestra Dęta) oraz Kwartet Aukso, Tymoteusz Bies, Karolina Czarnecka, Kapela Fedaków, Ziut Gralak, Matylda / Łukasiewicz, Kasia Moś, Maciej Obara, Pasimito, Jakub Skorupa oraz sztuczna inteligencja, współodpowiedzialna za wizualizacje, to musi to być koncert z cyklu Zrozumieć Śląsk.
– Złota płyta, platynowa płyta, podwójnie platynowa płyta, kilkanaście nominacji do Fryderyka czy prawie 150 milionów odtworzeń jednej piosenki w serwisie YouTube – nie sposób wymienić wszystkich sukcesów każdej z osób, które przyjęły zaproszenie do udziału w tym koncercie. Mogę tylko dziękować, że tak niesamowita ekipa znów chce z nami zrozumieć Śląsk – mówi Bartosz Wilczak, współorganizator wydarzenia.
„Zrozumieć Śląsk 2” to widowisko, w którym przyszłość wykorzystuje przeszłość, aby lepiej zrozumieć teraźniejszość. Sto lat historii, skarby ukryte pod ziemią, trzech cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy, dwa wielkie kryzysy, przesuwające się granice – jak to wszystko zrozumieć? Najlepiej od razu oddajmy głos artystkom i artystom. Spodziewajcie się utworów związanych z historią regionu, wykreowanych przez artystów, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesnych kompozycji, wykonywanych przez artystów spoza Śląska.
Będą również wątki instrumentalne, nierzadko wykorzystujące dźwięki prawdziwych maszyn – zapowiadają organizatorzy. Większość solistów wykona co najmniej po dwa utwory – jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój zaaranżowany specjalnie na to wydarzenie. Całość dopełnią animacje stworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która generowała obrazy na podstawie haseł związanych z historią regionu. Dzięki temu zobaczymy, jak przyszłość widzi naszą przeszłość.
Główną część wydarzenia podzielono na kilka bloków tematycznych. Opowieść zaczyna się jeszcze przed industrializacją regionu. Artyści przeniosą nas też w czasy Powstań Śląskich, Wielkiego Kryzysu, II Wojny Światowej, mrocznych i radośniejszych chwil czasów powojennych. Nie. zabraknie również całkiem współczesnych wątków. Trzy ekrany o łącznej powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, scena główna i podesty dla sześciu orkiestr dętych to techniczna podstawa widowiska. Muzycznie całością zawiadują Rebel Babel Ensemble i L.U.C., który ostatnio zachwyca publiczność na całym świecie muzyką do filmu „Chłopi”.
– Było magicznie, było wspaniale, było wzruszająco. Świetny koncert, świetne aranżacje. Arcydzieło – można było przeczytać w internetowych w komentarzach po pierwszym koncercie. Co w takim razie przeczytamy po drugim, który powstaje z jeszcze większym rozmachem?
Żużel. Z ROW-em zgarnął złoto 11 razy! Miał trenować ZSRR, został bohaterem transferowego skandalu
Żużel. Sp******* cieniasie i żebyś zdechł, czyli sposoby kibicowania w polskim żużlu
Żużel. Co za prezent Łaguty dla małżonki! Sprawił jej auto marzeń za zawrotną kwotę!
Żużel. Kibice posunęli się za daleko. „Szczerze mówiąc, jest mi wstyd”
Żużel. Viva las Vegas! Promotor wynagrodzi zawodnikom tryplet
Żużel. On też jest opcją dla Orła Łódź. Mogą postawić na Szweda!