Główny partner portalu

Jakub Malec / RzTŻ Rzeszów
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Nie tego spodziewali się kibice OK Bedmet Kolejarza Opole. Drużyna kreowana na jednego z faworytów rozgrywek została rozbita przez RzTŻ Rzeszów w inauguracyjnym starciu 2. Ligi Żużlowej 59:31. Bohaterem zespołu z Podkarpacia był Adam Ellis, zdobywca kompletu punktów (3,3,3,3,3). W szeregach gości najlepiej spisał się junior, Mateusz Tonder, autor dziewięciu oczek w sześciu startach (3,1,0,2,3,0).

Obydwa zespoły podchodziły do inauguracji tegorocznych zmagań z innych pozycji. W Rzeszowie na zmagania ligowe czekać musieliśmy ponad rok. Powód? Katastrofa finansowa po latach rządów Andrzeja Łabudzkiego i Ireneusza Nawrockiego. Skład zbudowany przez nowopowstałe Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe początkowo nie rzucał na kolana, jednak wobec pozyskania Dawida Lamparta czy Marcina Turowskiego szanse rzeszowian na dobre wyniki znacznie wzrosły. Z kolei OK Bedmet Kolejarz podchodził do zmagań w charakterze jednego z dwóch – obok Wilków Krosno – głównych faworytów do awansu. Wobec tego ciężko było wytypować faworyta inauguracyjnego meczu.

Już pierwsza seria startów w piątkowe popołudnie okazała się zaprzeczyć wszelkim prognozom. Po czterech biegach, z których RzTŻ wygrał podwójnie aż trzy, było 18:6. Jedynym żużlowcem z Opola, który potrafił zdobyć punkty na gospodarzach, był jadący gościnnie Mateusz Tonder, zwycięzca biegu juniorskiego. Właściwie w każdym z wyścigów o wyniku decydował start, a na dystansie zawodnicy pewnie dowozili ustalone po wyjściu spod taśmy pozycje.

Do pierwszego przełamania na rzecz gości doszło w gonitwie piątej. Za sprawą Renego Bacha i Huberta Łęgowika udało się zwyciężyć 4:2 z Dawidem Stachyrą i Patrickiem Hansenem. Co ciekawe, była to pierwsza porażka dla wracającego po trzech latach do uprawiania żużla Stachyry. Wychowanek rzeszowskiego klubu w pierwszym wyścigu zawodów bowiem pewnie wygrał, jednak w pojedynku z Bachem okazał się bezradny. Jak się okazało, zwycięstwo opolan nie było zapowiedzią odwrócenia losów meczu. Kolejne dwie gonitwy to bowiem pewne zwycięstwa rzeszowian i podwyższenie prowadzenia do stanu 29:13. Już wówczas można było stwierdzić, że RzTŻ jest więcej niż bliski premierowego zwycięstwa.

Trzecia seria startów nie przyniosła wyczekiwanych przez fanów emocji na torze. Zawodnicy wciąż jeździli gęsiego, jednak w tej fazie meczu skuteczniejsi okazali się opolanie, wygrywając ją 11:7. Za ten stan rzeczy odpowiadają głównie najskuteczniejsi zawodnicy gości – Mateusz Tonder i Bjarne Pedersen – którzy pojechali dwa biegi z rzędu. Najpierw zremisowali w wyścigu 9. z parą Adam Ellis – Patryk Rolnicki, a w kolejnym wygrali podwójnie z Patrickiem Hansenem i Dawidem Stachyrą. Wynik meczu po dziesięciu biegach wynosił 36:24, co pozwalało wierzyć, że OK Bedmet Kolejarz powalczy o jak najlepszy wynik w kontekście rewanżu i walki o punkt bonusowy.

Nadzieje te zostały rozwiane momentalnie. Czwarta seria to trzy nokautujące ciosy rzeszowian i 15:3. Najpierw błysnęli najsłabsi tego dnia w barwach gospodarzy Patryk Rolnicki i Patrick Hansen, później na zwycięską ścieżkę powrócił Dawid Stachyra, któremu na czele stawki towarzyszył znakomity tego dnia junior, Mateusz Majcher, a w trzynastym wyścigu zobaczyliśmy pokaz umiejętności bezbłędnego duetu gospodarzy – Brytyjczyka Adama Ellisa i wypożyczonego z Lublina wychowanka, Dawida Lamparta.

Biegi nominowane stanowiły kontynuację doskonałej postawy RzTŻ-u. W pierwszym z nich udało się odnieść czwarte z rzędu podwójne zwycięstwa, a to za sprawą Dawida Stachyry i Patricka Hansena, natomiast w drugim – kiedy wszystko wskazywało na drugie podwójne zwycięstwo Ellisa i Lamparta, Polak zaliczył upadek na prowadzeniu. Dzięki temu OK Bedmet Kolejarz przekroczył granicę trzydziestu punktów i mecz zakończył się wynikiem 59:31.

Na specjalne wyróżnienia w szeregach gospodarzy zasłużył Adam Ellis. 24-letni Brytyjczyk zaliczył imponujący debiut w barwach nowego klubu, będąc nieosiągalnym nawet dla dobrze dysponowanych kolegów z drużyny. Ze świetnej strony zaprezentowali się także Dawid Lampart, wracający po kilku latach nieobecności Dawid Stachyra czy junior Mateusz Majcher. Z kolei wśród gości ciężko docenić któregokolwiek z zawodników. Najskuteczniejszy był Mateusz Tonder, jednak i tak przytrafiły mu się dwie zerowe wpadki. Słabo spisali się duńscy liderzy drużyny – co prawda Bjarne Pedersen i Rene Bach wystartowali w 15. wyścigu, ale w sumie zdobyli mniej punktów od Adama Ellisa. Zawiedli także wychowankowie Włókniarza Częstochowa, Hubert Łęgowik i Oskar Polis, który bardziej niż na zdobywaniu punktów skupił się na kolekcjonowaniu „literek” przy swoim nazwisku.

W kolejnej kolejce obie ekipy czekają pojedynki z Wilkami. Najpierw, w piątek, RzTŻ czeka wyjazd do Wittstocku, a w niedzielę OK Bedmet Kolejarz podejmie u siebie faworytów ligi, Wilki Krosno.

RzTŻ Rzeszów – OK Bedmet Kolejarz Opole 59:31

RzTŻ: Patryk Rolnicki 5+2 (2*,1,0,2*), Adam Ellis 15 (3,3,3,3,3), Dawid Stachyra 11 (3,2,0,3,3), Patrick Hansen 8+2 (2*,0,1,3,2*), Dawid Lampart 10+2 (3,2*,3,2*,u), Marcin Turowski 4+1 (2,2*,0), Mateusz Majcher 6+1 (1,3,2*)

OK Bedmet Kolejarz: Oskar Polis 1 (1,w,t,0), Mads Hansen 2 (0,1,-,1,-), Rene Bach 7+1 (0,3,1*,1,2), Hubert Łęgowik 5 (0,1,2,1,1), Bjarne Pedersen 7+2 (1,2,1*,2*,0,1), Mateusz Tonder 9 (3,1,0,2,3,0), Marcel Krzykowski 0 (w,-,d)

Bieg po biegu:
1. D. Stachyra, P. Rolnicki, O. Polis, R. Bach 5:1
2. M. Tonder, M. Turowski, M. Majcher, M. Krzykowski (w/u) 3:3 (8:4)
3. D. Lampart, P. Hansen, B. Pedersen, M. Hansen 5:1 (13:5)
4. A. Ellis, M. Turowski, M. Tonder, H. Łęgowik 5:1 (18:6)
5. R. Bach, D. Stachyra, H. Łęgowik, P. Hansen 2:4 (20:10)
6. M. Majcher, D. Lampart, M. Hansen, O. Polis (w/u) 5:1 (25:11)
7. A. Ellis, B. Pedersen, P. Rolnicki, M. Tonder 4:2 (29:13)
8. D. Lampart, H. Łęgowik, R. Bach, M. Turowski 3:3 (32:16)
9. A. Ellis, M. Tonder, B. Pedersen, P. Rolnicki, O. Polis (t) 3:3 (35:19)
10. M. Tonder, B. Pedersen, P. Hansen, D. Stachyra 1:5 (36:24)
11. P. Hansen, P. Rolnicki, H. Łęgowik, O. Polis 5:1 (41:25)
12. J. Stachyra, M. Majcher, M. Hansen, M. Krzykowski 5:1 (46:26)
13. A. Ellis, D. Lampart, R. Bach, B. Pedersen 5:1 (51:27)
14. D. Stachyra, P. Hansen, H. Łęgowik, M. Tonder 5:1 (56:28)
15. A. Ellis, R. Bach, B. Pedersen, D. Lampart (u/1) 3:3 (59:31)

Sędziował: Grzegorz Sokołowski
Widzów: 2000

JAKUB WYSOCKI