Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik i trener Marek Cieślak.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Żużlowa Reprezentacja Polski przypomina, że w czarnym sporcie funkcjonują też drużyny narodowe. Kadra od wielu lat przygotowuje się dzięki sprawdzonemu systemowi, a następnie każdy stara się potwierdzić swoją formę na torze i zwrócić uwagę szkoleniowca. Najlepszą okazję stanowią bieżące występy w zawodach ligowych i indywidualnych, a także mecze towarzyskie z innymi nacjami, rozgrywane na przestrzeni każdego sezonu. W tym roku również nie zabraknie spotkań z udziałem Reprezentacji Polski, ale zanim do nich dojdzie, przyjrzyjmy się jak żużlowa kadra narodowa wypada w zestawieniu liczbowym.

Od czasu pojedynku Polaków z Resztą Świata na toruńskiej Motoarenie w 2011 roku, Żużlowa Reprezentacja Polski odjechała w sumie 23 spotkania towarzyskie. Zaczęło się od jednego meczu, a potem pojawiało się ich coraz więcej. Najintensywniejszy pod tym względem był jak na razie sezon 2015, w którym kadra odjechała łącznie pięć spotkań. Przed rokiem podopieczni Marka Cieślaka mierzyli się z innymi drużynami czterokrotnie, a w sezonach 2014, 2016 i 2017 trzykrotnie. W początkowej fazie organizowania tego typu spotkań, czyli w latach 2012-2013, odbywały się po dwa mecze na sezon.

Patrząc przez pryzmat kalendarzowy, kadra najczęściej rywalizowała we wstępnej fazie sezonu, co w zamyśle miało pomagać w przygotowaniach do najważniejszej imprezy międzynarodowej, czyli niegdyś Drużynowego Pucharu Świata, a obecnie Speedway of Nations.  Najwięcej spotkań towarzyskich Żużlowej Reprezentacji Polski przypadało w minionych sezonach na maj. Było ich dokładnie osiem. Biało-czerwoni często pojawiali się na torze również pod koniec sezonu, ponieważ po cztery mecze odbywały się we wrześniu i październiku. Poza tym, organizatorzy trzykrotnie stawiali na kwiecień. Znacznie rzadziej Żużlowa Reprezentacja Polski rywalizowała w okresie letnim. Dotychczas tylko dwa mecze odbywały się w czerwcu, a po jednym w lipcu i sierpniu.

Polacy rywalizowali dotychczas z pięcioma zespołami narodowymi. Najczęstszym rywalem byli Rosjanie, z którymi podopieczni Marka Cieślaka odjechali w sumie cztery mecze. Poza tym, trzykrotnie mierzyli się z Australijczykami i Duńczykami, a po razie ze Szwedami i Ukraińcami. Biało-czerwoni walczyli również z pięcioma zespołami okolicznościowymi, tworzonymi specjalnie na dane zawody. Siedmiokrotnie rywalizowali z drużyną Reszty Świata, a po poza tym, na ich drodze jednorazowo pojawiali się też Mistrzowie Świata, Wojownicy Mistrza, Gwiazdy Wybrzeża oraz Team Słowiański.

– Każda forma promowania naszej dyscypliny jest korzystna. Musimy jednak zauważyć, że żużlowy rynek ogranicza się w zasadzie do kilku państw, w których ten sport jest mocno zakorzeniony – mówi Tomasz Gaszyński, wieloletni menedżer Tomasza Golloba.

Jako ciekawostkę, warto odnotować, że w 2013 roku Polacy dwukrotnie rywalizowali na wyjeździe z Czechami. W Pradze pokonali ich 54:18, natomiast w Pardubicach 72:18. Poza tym, na początku października 2013 roku w Ostrowie odbył się mecz pomiędzy kadrami juniorów do lat 21 oraz do lat 19. Górą byli młodsi żużlowcy, którzy pokonali swoich starszych kolegów 54:36. W zwycięskim składzie pojawili się wtedy m.in. Paweł Przedpełski, Piotr Pawlicki czy Bartosz Zmarzlik.

Do ciekawej rywalizacji doszło także w lipcu 2018 roku pomiędzy żużlowcami-amatorami z Polski i Norwegii. Te spotkania nie zostały jednak ujęte w prezentowanym zestawieniu liczbowym.

Mecz Polska – Reszta Świata odbędzie się w Rzeszowie, 22 kwietnia 2019 roku o godzinie 14:30. Bilety dostępne są za pośrednictwem serwisu Eventim.pl oraz stacjonarnie w Punkcie Informacyjnym Millenium Hall w Rzeszowie, w salonach sieci Empik i Media Markt.

Ceny biletów przedstawiają się następująco:
– Trybuna Wschodnia (nowa) – 39 zł normalny, 20 zł ulgowy
– Trybuna Zachodnia – 39 zł normalny, 20 zł ulgowy
Bilet ulgowy przysługuje młodzieży uczącej się z ważną legitymacją szkolną, emerytom, rencistom,
studentom z ważną legitymacją do 26 roku życia (urodzeni w 1993 i później)
– Trybuna przy starcie (sektor 6 i 8) – 70 zł normalny
– Bilet VIP 490 zł (bilet na miejsca na starcie + wejście do parkingu przez zawodami + wejście na strefę
VIP + program)
– Program zawodów – 10 zł

KLIKNIJ, ABY KUPIĆ BILET 

Informacja prasowa