Mateusz Cierniak fot. Paweł Prochowski
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W poniedziałek w Gdańsku odbędzie się finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. W zawodach wystartuje trzech Polaków – Mateusz Świdnicki, Jakub Miśkowiak i Mateusz Cierniak. Początek o godzinie 17.

Gdański finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów będzie już 23. edycją tej imprezy. Nie może to chyba specjalnie nikogo dziwić, ale do tej pory najczęściej na najwyższym stopniu podium stawali Biało-Czerwoni. Aktualnym mistrzem jest Wiktor Lampart, który na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego nie wystartuje.

Po raz pierwszy zawody o Indywidualne Mistrzostwo Europy Juniorów odbyły się w 1998 roku w słoweńskim Krsko. Wówczas wygrał Polak, Rafał Okoniewski, który najlepszy okazał się również rok później w Gnieźnie. I choć oficjalnie przyjmuje się właśnie sezon 1998 i Krsko jako początek finałów IMEJ, to już w 1997 roku na wrocławskim Stadionie Olimpijskim rozegrano finał europejski, nazywany właśnie młodzieżowymi mistrzostwami Europy. Wtedy całe podium zajęli zawodnicy z Polski – pierwszy był Bartłomiej Bardecki, drugi Rafał Okoniewski, a trzeci Mariusz Węgrzyk.

W 22-letniej historii zawodów IMEJ tylko raz zdarzyło się, by wszystkie trzy czołowe miejsca zajęli zawodnicy z jednego kraju. We wspomnianym już 1999 roku wygrał Okoniewski, za nim uplasował się Karol Malecha, a na najniższym stopniu podium stanął Jarosław Hampel.

Polacy mają najwięcej złotych medali w historii Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Dwukrotnie wygrywał Rafał Okoniewski (1998-1999), a po jednym triumfie mają na swoim koncie Łukasz Romanek (2001), Karol Ząbik (2005), Artur Mroczka (2008), Przemysław Pawlicki (2009), Piotr Pawlicki (2011), Bartosz Zmarzlik (2012), Dominik Kubera (2018) i Wiktor Lampart (2019). Okoniewski jest jednocześnie jedynym zawodnikiem, któremu udało się wywalczyć dwa złota, na dodatek z rzędu. W tym roku szansę na powtórzenie tego wyczynu miałby Wiktor Lampart, ale kontuzja dłoni wyeliminowała go ze startu w gdańskim finale.

Po sezonie 2012 w formule IMEJ zaszła znacząca zmiana. Do tamtej pory finał młodzieżowych mistrzostw Starego Kontynentu był rywalizacją zawodników do 19. roku życia, a od roku 2013 mogą startować w nim także starsi juniorzy. Co ciekawe, na siedem finałów w „nowych” warunkach, w aż czterech i tak zwyciężali zawodnicy do lat 19.

Ostatni raz na polskiej ziemi finał IMEJ został rozegrany w Rybniku w 2014 roku. Wówczas zwyciężył Czech Vaclav Milik, drugi był Kacper Woryna, a trzecie miejsce zajął Andrzej Lebiediew, czyli wszyscy zawodnicy, którzy byli wtedy lub później związani z miejscowym ROW-em. Czy tym razem podczas polskiego finału usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego podczas dekoracji?

Lista startowa IMEJ 2020 (początek zawodów godzina 17):
1. Mateusz Świdnicki (Polska)
2. Mads Hansen (Dania)
3. Tom Brennan (Wielka Brytania)
4. Peter Chlupac (Czechy)
5. Mateusz Cierniak (Polska)
6. Markus Birkemose (Dania)
7. Norick Blodorn (Niemcy)
8. Jakub Miśkowiak (Polska)
9. Lukas Fienhage (Niemcy)
10. David Pacalaj (Słowacja)
11. Andrij Rozaliuk (Ukraina)
12. Alexander Woentin (Szwecja)
13. Timi Salonen (Finlandia)
14. Marko Lewiszyn (Ukraina)
15. Jonatan Grahn (Szwecja)
16. Daniel Klima (Czechy)
R1. Karol Żupiński (Polska)