fot. Paweł Prochowski
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już dziś o godz. 18.45 na stadionie im. Z Podleckiego w Gdańsku odbędzie się finał HN Nowak GmbH Mistrzostw Polski Par Klubowych. W turnieju zobaczymy zmagania zawodników na co dzień reprezentujących barwy sześciu ekstraligowych klubów. Stawkę uzupełnią żużlowcy miejscowego Wybrzeża. Czy uda się zdetronizować leszczyńską Unię?

Pierwszy, oficjalny turniej o tytuł Mistrzostwa Polski Par Klubowych został rozegrany w 1974 roku na torze w Bydgoszczy. Złoty medal zdobył wówczas duet miejscowej Polonii – Henryk Glücklich i Stanisław Kasa przed Zenonem Plechem i Edwardem Jancarzem ze Stali Gorzów oraz Janem Koczym i Piotrem Pysznym z KS ROW-u Rybnik.

Najwięcej, bo aż 11, razy na najwyższym stopniu podium MPPK stawali zawodnicy bydgoskiej Polonii. Nieco mniej złotych krążków w swoich kolekcjach mają drużyny z Leszna i Gorzowa (po 9). W klasyfikacji medalowej zawodników, biorących udział w MPPK, na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście Tomasz Gollob z 15 medalami, w tym 11 złotymi. Tuż za nim uplasował się jego brat – Jacek (6 złotych i 2 srebrne). Trzeci jest Piotr Protasiewicz, który także ma swojej kolekcji 15 krążków MPPK, ale w nieco innej konfiguracji – 5 złotych, 9 srebrnych i 1 brązowy.

Regulamin i zasady rozgrywania MPPK zmieniały się kilka razy na przestrzeni lat. W tym roku do rywalizacji przystąpi 7 krajowych duetów, które zmierzą się w 21 wyścigach i ewentualnych biegach dodatkowych. W finale MPPK wezmą udział pary z klubów, które w poprzednim sezonie zajęły pierwsze 4 miejsca w rozgrywkach DMP, pierwsze miejsce w rozgrywkach DM I Ligi oraz para organizatora zawodów. Stawkę uzupełni reprezentacja Moje Bermudy Stali Gorzów, która w ubiegłym roku w Bydgoszczy zajęła w finale MPPK drugie miejsce.

Każda z drużyn do udziału w turnieju zgłosiła dwóch zawodników. Skład osobowy może uzupełnić również rezerwowy, ale musi być to zawodnik młodzieżowy. To ukłon GKSŻ w stronę juniorów, którym pandemia koronawirusa znacząco ograniczyła okazje do startów. Dotychczas z tej możliwości skorzystała jedynie drużyna gospodarzy, ale uzupełnienie składu możliwe jest jeszcze tuż przed rozpoczęciem zawodów.

Główna Komisja Sportu Żużlowego rozlosowała numery startowe dla poszczególnych ekip, więc lista startowa prezentuje się następująco.

Lista startowa finału HN Nowak GmbH Mistrzostw Polski Par Klubowych:

RM Solar Falubaz Zielona Góra
1. Patryk Dudek
2. Piotr Protasiewicz
15.

PGG ROW Rybnik
3. Przemysław Giera
4. Mateusz Szczepaniak
16.

Betard Sparta Wrocław
5. Maciej Janowski
6. Gleb Czugunow
17.

Eltrox Włókniarz Częstochowa
7. Paweł Przedpełski
8. Jakub Miśkowiak
18.

Fogo Unia Leszno
9. Piotr Pawlicki
10. Dominik Kubera
19.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk
11. Krystian Pieszczek
12. Kacper Gomólski
20. Karol Żupiński

Moje Bermudy Stal Gorzów
13. Bartosz Zmarzlik
14. Szymon Woźniak
21.

Dostępne są jeszcze bilety na to wydarzenie.

Finał MPPK będzie można obejrzeć na antenie nSport+ o godz. 18.45.

KAMILA JANKOWSKA