Patryk Dudek ze Sławomirem Dudkiem. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

20 czerwca 1992 roku na świat przyszedł Patryk Dudek, bożyszcze kibiców RM Solar Falubazu Zielona Góra. Z okazji dwudziestych ósmych urodzin syna innej legendy zielonogórskiego speedwaya, Sławomira, postanowiliśmy przypomnieć dotychczasowe dokonania Duzersa na torach żużlowych, a te są wyjątkowo okazałe jak na jego wiek.

Patryk Dudek zadebiutował w zmaganiach o Drużynowe Mistrzostwo Polski w 2009 roku, mając siedemnaście lat. Jego pierwszy start w meczu ligowym przypadł na majówkę, a konkretnie na spotkanie z ówczesnym Lotosem Gdańsk. Debiut nie był zbyt okazały, ponieważ skończył się na jednym starcie, lecz już wówczas przyszły gwiazdor światowego speedwaya zdobył pierwszy punkt w Ekstralidze. Przeciwnikiem, którego pokonał, był Ukrainiec, Andriej Kobrin. Jak się okazało, był to zwiastun pierwszego wielkiego sukcesu w karierze zielonogórzanina, bowiem w październiku tego roku Dudek po pamiętnym, przerwanym po trzynastu biegach, spotkaniu w Toruniu został po raz pierwszy złotym medalistą DMP.

W tamtych czasach Duzers stanowił o sile formacji juniorskiej Falubazu wraz z Grzegorzem Zengotą. Drużyna oparta na znakomitych Polakach – Piotrze Protasiewiczu, Grzegorzu Walasku, Rafale Dobruckim – wsparta późniejszymi gwiazdami cyklu Grand Prix – Nielsem-Kristianem Iversenem i Fredrikiem Lindgrenem – oraz tak utalentowanymi juniorami była skazana na sukces. Rok 2009 był ostatnim w gronie młodzieżowców dla Zengoty, lecz to wcale nie osłabiło zielonogórskiej ekipy. W kolejnych czterech latach Falubaz zdobył jeszcze trzy medale DMP, w tym dwa złota – w 2011 i w 2013 roku. W obu tych sezonach Dudek był już nie tyle wsparciem dla bardziej doświadczonych kolegów, co kolejną lokomotywą spod znaku Myszki Miki, a w 2013 roku, po przejściu Macieja Janowskiego do grona seniorów, Dudek został najlepszym juniorem na świecie.

Patryk Dudek. fot. JAROSŁAW PABIJAN.

Tak, na świecie. Wychowanek Falubazu nie tylko zdobył złoto w Ekstralidze, nie tylko dysponował najwyższą średnią punktową wśród młodzieżowców (drugiego Piotra Pawlickiego zdystansował o niemal 0,2 pkt/bieg), ale również zdobył upragnione złoto juniorskiego czempionatu. Dudek wygrał pierwszą, pilską rundę IMŚJ w 2013 roku, a później skutecznie bronił przewagę nad rozpędzonym… Piotrem Pawlickim. Ostatecznie wyprzedził go jednym punktem. Podium cyklu uzupełnił trzeci Polak – prywatnie pozostający w serdecznych relacjach z dzisiejszym solenizantem – Kacper Gomólski. Co warte podkreślenia, Dudek znakomicie odnajdywał się nie tylko w zmaganiach juniorskich o charakterze globalnym. Na krajowym podwórku zdobył dwa złota w MIMP – w 2009 roku w Lesznie i w 2013 w Tarnowie – oraz dołożył do nich brąz w 2011 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Jedynie Maciej Janowski, Tomasz Gollob i Piotr Świst zdobyli więcej takich tytułów (każdy z nich po trzy) od Dudka.

Wychowanek RM Solar Falubazu odnalazł się także w gronie seniorów. Co prawda lata 2014-2015 pewnie wolałby wymazać ze swojej pamięci (pauzował on przez rok za wykrycie w jego organizmie metyloheksanaminy, substancję zakazaną przez organizacje antydopingowe), tak już od 2016 roku dołączył do czołówki żużlowców na świecie. Zdobył wówczas w doskonałym stylu tytuł indywidualnego mistrza Polski. Dudek, jako jedyny w ostatnim dziesięcioleciu obok Jarosława Hampela z 2011 roku, wywalczył czapkę Kadyrowa z kompletem punktów. Nie był to jego jedyny wielki triumf po powrocie do jazdy. Udało mu się bowiem awansować w szwedzkiej Vetlandzie do Grand Prix. Co ciekawe, rok 2016 w zmaganiach indywidualnych stał dla Dudka pod znakiem kompletów – również Grand Prix Challenge ukończył bowiem z piętnastoma punktami na koncie, wyprzedzając Martina Vaculika i Fredrika Lindgrena.

Patryk Dudek. fot. JAROSŁAW PABIJAN.

Dudek wszedł do Speedway Grand Prix nie tylko z drzwiami, ale również z futryną. Wychowanek RM Solar Falubazu zdobył bowiem srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata, do ostatniej rundy depcząc po piętach Jasona Doyle’a. Siedem z dwunastu rund udało mu się zakończyć w finałach, w tym jedną z nich wygrał. Miało to miejsce – tak jak osiem lat wcześniej przy pierwszym tytule zdobytym z Falubazem – i w październiku, i w Toruniu. 7 października 2017 roku Dudkowi po raz pierwszy odegrano „Mazurek Dąbrowskiego” po Grand Prix, a w pokonanym polu pozostawił Taia Woffindena, Bartosza Zmarzlika i Mateja Zagara.

Kolejne dwa sezony nie były dla zielonogórzanina aż tak udane jak lata 2016-2017. W 2018 roku wraz z Falubazem walczył o utrzymanie w PGE Ekstralidze. Dudek wraz z Michaelem Jepsenem Jensenem stanowił o sile ekipy, lecz w decydujących, barażowych meczach z ROW-em Rybnik nie mógł wystartować z powodu kontuzji odniesionej w Szwecji. Ostatecznie, jego polski klub utrzymał się na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a on sam w cyklu Speedway Grand Prix. Wszystko to dzięki stałej dzikiej karcie na sezon 2019, ponieważ wobec kontuzji Duzers opuścił dwie ostatnie rundy w 2018 roku i zajął dopiero dziewiąte miejsce. Ostatnie zawody przed odniesieniem urazu to także jego drugie i ostatnie jak dotąd zwycięstwo w Grand Prix. Dudek okazał się bowiem najlepszy w Krsko. Ogólnie nadużyciem nie będzie stwierdzenie, że słoweński tor jest jednym z ulubionych dla Dudka, ponieważ wszystkie trzy starty tam kończył w finałach (trzeci w 2017, pierwszy w 2018, czwarty w 2019).

Solenizantowi życzymy wszystkiego najlepszego. Aby druga połowa jego kariery była jeszcze bardziej owocna w sukcesy, omijały go problemy zdrowotne, które dawały o sobie znać choćby w 2012 czy w 2018 roku, a także w życiu prywatnym spotykała go sama pomyślność. Sto lat, Duzers!

JAKUB WYSOCKI

Wszystkiego najlepszego Duzers 🍾😉

Opublikowany przez Patryk Dudek Duzers Team Piątek, 19 czerwca 2020
4 komentarze on Dziś urodziny Patryka Dudka! Wspominamy dotychczasowe dokonania Duzersa
  smok
  20 Jun 2020
   5:52pm

  Srebro IMŚ, złoto IMŚJ, 3 złota DMP, złoto IMP, 2 złota MIMP i wiele innych sukcesów. Zdrowia, Duzers! I wszystkiego najlepszego! Żeby tych sukcesów było jeszcze więcej i więcej!

  Sobota dniem żużlowych solenizantów. Sto lat, panowie! | PoBandzie
  20 Jun 2020
   7:34pm

  […] Patryku Dudku więcej pisaliśmy w tym miejscu, a w sobotę urodziny świętują także Damian Pawliczak (21.), młodzieżowiec RM Solar Falubazu […]

Skomentuj

4 komentarze on Dziś urodziny Patryka Dudka! Wspominamy dotychczasowe dokonania Duzersa
  smok
  20 Jun 2020
   5:52pm

  Srebro IMŚ, złoto IMŚJ, 3 złota DMP, złoto IMP, 2 złota MIMP i wiele innych sukcesów. Zdrowia, Duzers! I wszystkiego najlepszego! Żeby tych sukcesów było jeszcze więcej i więcej!

  Sobota dniem żużlowych solenizantów. Sto lat, panowie! | PoBandzie
  20 Jun 2020
   7:34pm

  […] Patryku Dudku więcej pisaliśmy w tym miejscu, a w sobotę urodziny świętują także Damian Pawliczak (21.), młodzieżowiec RM Solar Falubazu […]

Skomentuj