Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już dziś o godzinie 14:30 będziemy świadkami arcyciekawego ścigania. Po długim, zimowym wyczekiwaniu, spragnieni emocji na najwyższym poziomie kibice będą mogli poczuć smak nadchodzącego sezonu 2024. Tegoroczna obsada tradycyjnego turnieju zwiastuje wielkie emocje na słynącym z wielkiego potencjału do ścigania, bydgoskim owalu.

 

To już XXXV turniej kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Będzie to preludium sezonu 2024, który już na start zaoferuje nam niepowtarzalne emocje. Na tor przy ulicy Sportowej w Bydgoszczy zawitają bowiem zawodnicy ze światowej czołówki, gwarantujący ściąganie na najwyższym poziomie. Pod taśmą niedzielnych zawodów ujrzymy wielkokrotnych medalistów elitarnego cyklu speedway Grand Prix. Niesamowicie ciekawie zapowiada się rywalizacja dwóch byłych mistrzów globu- Artioma Łaguty i Bartosza Zmarzlika. Na pojedynek tej dwójki kibice nie będą musieli jednak długo czekać. Zawodnik wrocławskiej Sparty oraz lubelskiego Motoru zmierzą się już w drugim biegu niedzielnych zawodów. Wyścig ten zapowiada się jeszcze ciekawiej, gdy dodamy do tego, że wystartują w nim indywidualny mistrz świata i wicemistrz świata z 2017 roku. Mowa oczywiście o doskonale znanych zawodnikach jakimi bez wątpienia są Jason Doyle oraz Patryk Dudek.

Poza zawodnikami znanymi z przynależności do elity czarnego sportu, popołudniowe zawody w swojej obsadzie posiadają wiele interesujących postaci zasługujących na uwagę. Interesującym wydarzeniem będzie z pewnością start Wiktora Przyjemskiego. Złote dziecko bydgoskiego speedwaya już jako jeździec lubelskiego Motoru zawita na dobrze sobie znany tor. Dla 18-latka rywalizacja z wieloma zawodnikami z PGE Ekstraligi będzie przedsmakiem debiutanckiego sezonu w najlepszej żużlowej lidze świata. Młodzieżowiec Koziołków nie będzie jednak jedynym zawodnikiem który wraca na macierzysty owal. Języczkiem uwagi będzie również postawa Szymona Woźniaka, zaczynającego historyczny dla siebie sezon. Były Indywidulany Mistrz Polski z Tucholi będzie bowiem pierwszy raz w swojej karierze stałym uczestnikiem rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata.

Oficjalna lista startowa obfituje również w wielu reprezentantów gospodarzy. Na starcie niedzielnych zawodów stanie aż pięciu zawodników Abramczyk Polonii. Postawa Krzysztofa Buczkowskiego, Andreasa Lyagera oraz Kaia Huckenbecka będzie z pewnością bacznie obserwowana przez lokalnych fanów od lat pragnących powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Nad Brdą na jazdę w elicie czekają już dziesięć długich sezonów, a postawa trójki liderów może być kluczowa w realizacji marzenia o upragnionym awansie. Poza liderami Gryfów, kibiców 7-krotnych mistrzów Polski z pewnością ciekawić będzie postawa doświadczonego Mateusza Sczepaniaka oraz Tima Soerensena. Obu z tych zawodników również ujrzymy na liście startowej w niedzielne popołudnie.

Nazwiskami przykuwającymi szczególną uwagę są również Maciej Janowski oraz Dominik Kubera. Wrocławianin zainaugurował już sezon w Wielkiej Brytanii, gdzie reprezentuje barwy drużyny z Oxfordu. Rok 2024 będzie dość nietypowy dla 32-letniego Janowskiego. Zawodnik Betard Sparty pierwszy raz od wielu sezonów nie będzie rywalizował o najwyższe laury w cyklu SGP. Po najsłabszym od lat sezonie, kapitan drużyny ze Stadionu Olimpijskiego nie dostał bowiem stałej dzikiej karty uprawniającej do walki o tytuł najlepszego żużlowca globu. Na przeciwnym biegunie jest Dominik Kubera który rok temu był niesamowicie bliski zwycięstwa w Bydgoszczy ustępując jedynie Artiomowi Łagucie. Debiutujący jako stały uczestnik w cyklu Grand Prix leszczynianin już na samym starcie będzie zdeterminowany by udowodnić, że do życiowego dla siebie sezonu przystąpi w znakomitej formie. 24-latka śmiało można zaliczać do jednego z głównych faworytów, niesamowicie oczekiwanych przez żużlowych kibiców zawodów.

Początek zawodów zaplanowano na godzinę 14:30. Transmisję z tych zawodów przeprowadzi TVP Sport.

Kryterium Asów 2024: lista startowa

1. Kai Huckenbeck (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
2. Jarosław Hampel (NovyHotel Falubaz Zielona Góra)
3. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin)
4. Andreas Lyager (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
5. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin)
6. Jason Doyle (ZOOleszcz GKM Grudziądz)
7. Artiom Łaguta (Betard Sparta Wrocław)
8. Patryk Dudek (Apator Toruń)
9. Maciej Janowski ( Betard Sparta Wrocław)
10. Mateusz Szczepaniak (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
11. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)
12. Andzejs Lebedevs (FOGO Unia Leszno)
13. Krzysztof Buczkowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
14. Tim Soerensen (Abramczyk Polonia Bydgoszcz
15. Daniel Jeleniewski (Unia Tarnów)
16. Szymon Woźniak (ebut.pl Stal Gorzów)
17. Olivier Buszkiewicz (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
18. Franiszek Karczewski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)