Jakub Krawczyk. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Najbliższa sobota (17 września) będzie dniem, który najpewniej zainteresuje wielu kibiców żużla. Wieczorem czeka nas kolejny turniej Grand Prix, a wcześniej na antenie Motowizji zobaczyć będzie można aż dwie imprezy żużlowe. Najpierw w węgierskim Nagyhalasz poznamy nowego Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów, a wieczorem odbędzie się kolejna edycja Meczu Narodów na łódzkiej Moto Arenie.

 

Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów na żużlu odbywają się w obecnej formule od 1998 roku. Przez większość edycji o tytuł walczyli zawodnicy w wieku mniej niż 19 lat. Zmieniono to w sezonie 2013, ale od ubiegłorocznej edycji powrócono do oryginalnych przepisów. Na dwadzieścia cztery edycje aż dziesięciokrotnie mistrzami Europy zostawali Polacy. Jednym z nich był w 2012 roku Bartosz Zmarzlik, który w sobotę może po raz trzeci zostać Indywidualnym Mistrzem Świata.

Na węgierskim owalu w Nagyhalasz jest ogromna szansa na to, że usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego. Na piętnastu zawodników, którzy zakwalifikowali się z turniejów eliminacyjnych, aż sześciu to reprezentanci Polski. Nasz kraj reprezentować będą Jakub Krawczyk, Damian Ratajczak, Kacper Grzelak, Wiktor Przyjemski, Franciszek Karczewski oraz Oskar Paluch.

Międzynarodową rywalizację zobaczymy tego dnia także w Łodzi. Po raz piąty miejscowy Orzeł zorganizuje Mecz Narodów. Towarzyski turniej jest formą upamiętnienia Heleny Skrzydlewskiej. W tegorocznej edycji wystartować mają reprezentacje Polski, Ukrainy, Europy oraz Australii. Na razie nie wiemy, kto dokładnie wystartuje na Moto Arenie, ale jak co roku możemy się spodziewać miłych niespodzianek.

– Zgodnie z obietnicą daną na początku roku, Motowizja dalej pozostaje kanałem wartym oglądania każdego kibica “czarnego sportu”. Jestem pewien, że polscy kibice będą mieli mnóstwo powodów do radości nie tylko w Łodzi, ale także w Nagyhalasz, gdzie ponownie pokażemy skąd wywodzą się najlepsi żużlowi juniorzy – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Indywidualne Mistrzostwa Europy U19 Nagyhalasz – Węgry – na żywo – sobota, 17 września, godz. 14:40

Mecz Narodów im. Heleny Skrzydlewskiej 2022 – na żywo – sobota, 17 września, godz. 18:00