Tomasz Gollob. fot. Jarosław Pabijan

Dokładnie 31 lat temu, czyli 06.09.1992 roku odbyłsię finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu w Zielonej Górze. Pierwszy raz w historii tych rozgrywek wygrał Tomasz Gollob, który na podium stanął wraz z drugim Jarosławem Szymkowiakiem, ówczesnym przedstawicielem miejscowej drużyny, oraz Robertem Sawiną, który ukończył turniej na trzecim miejscu.

W poniedziałek zakończył się cykl Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Bartosz Zmarzlik sięgnął po klasycznego „hat-tricka” i zgarnął trzeci tytuł dla najlepszego polskiego żużlowca. Zmarzlik od zawsze był porównywany do Tomasza Golloba i wcale nikogo to nie dziwiło, w końcu nie często trafiają się takie żużlowe talenty, które mają smykałkę do speedwaya.

„Mentor” trzykrotnego mistrza świata na krajowym podwórku zaczął triumfować dopiero od szóstego września 1992 roku, kiedy to Gollob wygrał swój pierwszy finał Indywidualnych Mistrzostw Polski, startując wówczas dla Polonii Bydgoszcz. Tomasz w wielkim finale zgromadził na swoim koncie 14 „oczek” i do samego końca zawodów o zwycięstwo walczył z Jarosławem Szymkowiakiem, Robertem Sawiną, Janem Krzystyniakiem oraz Mirosławem Kowalikiem. Ostatecznie to Bydgoszczanin dostąpił swojego „pierwszego razu”.