Żużel. Koziołki zdobyły Toruń po wielkim meczu Hampela! Apator oddala się od medalu (RELACJA)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już od początku spotkania z toru leciały iskry. Upadki, wykluczenia, a na koniec pierwszej serii torunian dzielił od lublinian tylko jeden punkt. Torunianie długo się bronili, jednak lublinianie zbudowali swoją przewagę, nie oddali jej do końca meczu. Anioły przegrywają 42:47. Lublinian do zwycięstwa poprowadzili Bartosz Zmarzlik i Jarosław Hampel (po 11 punktów). Wśród torunian niezawodny był Emil Sajfutdinow (12 oczek i bonus) oraz Robert Lambert (9+1).

 

Pierwszy wyścig ułożył się po myśli lubelskiego klubu, bo dobrym startem popisał się Jarosław Hampel, do którego dołączył Fredrik Lindgren. Robert Lambert wykorzystał jednak błąd Szweda i przebił się na drugą pozycję. Lindgren natomiast był zmuszony walczyć z Patrykiem Dudkiem o jeden punkt i ostatecznie go zdobył. Start do drugiego biegu należał do Mateusza Cierniaka. Doszło jednak do stykowej sytuacji między Bartoszem Bańborem i Mateuszem Affeltem. Młody lublinianin upadł, a prawo startu w drugiej odsłonie stracił Affelt. Żużlowiec gości dodatkowo otrzymał żółtą kartkę. W drugim podejściu zawodnicy Motoru nie mieli problemu z pokonaniem Krzysztofa Lewandowskiego. W biegu nr 3 Wiktor Lampart założył Bartosza Zmarzlika, napędzał się Emil Sajfutdinow. Nie ze Zmarzlikiem jednak te numery – trzykrotny mistrz świata przyjechał pierwszy. Ostatni za to na mecie zameldował się Dominik Kubera. Czwarty start okazał się pechowy dla Kacpra Grzelaka, bowiem upadł na drugim łuku po własnym błędzie i został wykluczony z powtórki. Nie był to jednak ostatni wyjazd do tego biegu, gdyż w jego drugiej wersji atomowo wystartował Mateusz Cierniak, jednak po kontakcie upadł Paweł Przedpełski. Tym razem światło w kolorze swojego kasku ujrzał Cierniak. W trzecim podejściu Paweł Przedpełski przyjechał z dużą przewagą przed Mateuszem Affeltem. Wyścig zakończony na 5:0 oznaczał punkt zapasu lublinian na koniec serii.

Druga seria przebiegła już spokojniej. Patryk Dudek zwyciężył w biegu piątym po wywiezieniu lublinian, gwarantując torunianom remis. Szósty bieg rozstrzygnął się na korzyść Platinum Motoru po tym, jak Jarosław Hampel upolował najlepszego po starcie Emila Sajfiutdinowa. Na urodzonego w Saławacie zawodnika czyhał także Dominik Kubera, jednak nie był dziś najszybszy i zakończył zmagania na trzeciej pozycji. Ten fragment zawodów zamknęło siódme ściganie, zakończone zwycięstwem torunian 4:2. Najlepszym refleksem popisali się Robert Lambert i Paweł Przedpełski. O ile Polak zobaczył przed sobą plecy Bartosza Zmarzlika, to Brytyjczykowi jako pierwszemu w tym spotkaniu udało się go pokonać. Tym samym wynik wrócił do takiej samej sytuacji jak po pierwszej serii – lublinianie odskoczyli na jedno oczko (21:20).

Emil Sajfutdinow ukrócił zapędy Fredrika Lindgrena do zwycięstwa w biegu ósmym. W drugiej parze działo się już mniej, ponieważ Mateusz Cierniak bez problemu pokonał swojego imiennika Affelta. Dzięki sprytnej blokadzie Jarosława Hampela w dziewiątym wyścigu, dołączył do niego Dominik Kubera, co pozwoliło lublinianom wygrać tę odsłonę podwójnie. Robert Lambert nie zdołał dogonić tego duetu, mimo swoich wysiłków. Ten fragment spotkania zakończył kolejny remis, dzięki któremu podopieczni Jacka Ziółkowskiego i Macieja Kuciapy po 2/3 meczu znów odskoczyli na pięć punktów (32:27). Bartosz Zmarzlik zniszczył marzenia Patryka Dudka o biegowym zwycięstwie. Za ich plecami Wiktor Lampart zdobył jeden punkt.

Ostatnia część meczu przed wyścigami nominowanymi przyniosła wszystkie możliwe rozwiązania biegowe. Zaczęło się od zwycięstwa lublinian. Startem zaimponował Wiktor Lampart, który jednak musiał uznać wyższość Jarosława Hampela. W kłopoty wpadł Robert Lambert, przed którym do mety dojechał Mateusz Cierniak. Dwunasty start to popis Dominika Kubery, który za plecami przywiózł duet gospodarzy. Ostatni wyjazd spod taśmy w tej serii to zwycięstwo torunian w stosunku 4:2. Emil Sajfutdinow po raz kolejny w tym meczu sprawił, że zwycięstwa nie odniósł Bartosz Zmarzlik. Jadący jako rezerwa taktyczna Robert Lambert wyciągnął wnioski z ostatniej porażki, upolował bowiem Fredrika Lindgrena na mecie. Przed dwoma ostatnimi odsłonami torunianie znów tracili pięć punktów (41:36 dla Motoru).

Dwa ostatnie wyścigi to wymiana ciosów, bo na podwójne zwycięstwo lublinian podwójnym triumfem odpowiedzieli torunianie. W biegu czternastym duet Kubera-Lindgren nie dał szans gospodarzom, czym odwdzięczyli się Emil Sajfutdinow i Robert Lambert w ostatniej gonitwie. Ostateczny wynik to 42:47 na korzyść lublinian. Przed rewanżem w bardzo komfortowej sytuacji są więc podopieczni Macieja Kuciapy oraz Jacka Ziółkowskiego.

15.runda PGE Ekstraligi (ćwierćfinał)

For Nature Solutions KS Apator Toruń-Platinum Motor Lublin 42:47

For Nature Solutions KS Apator: Robert Lambert 9+1 (2,3,1,0,1,2*), Paweł Przedpełski 4 (3,1,0), Patryk Dudek 8 (0,3,2,2,1), Wiktor Lampart 5+1 (2,0,1*,2,0), Emil Sajfutdinow 12+1 (1*,2,3,3,3), Mateusz Affelt 2 (w,2,0), Krzysztof Lewandowski 2+1 (1,0,1*), Nicolai Heiselberg NS

Platinum Motor: Jarosław Hampel 11+1 (3,3,2*,3,0), Dominik Kubera 10 (0,1,3,3,3), Fredrik Lindgren 6+2 (1,1*,2,0,2*), Bartosz Jaworski NS, Bartosz Zmarzlik 11 (3,2,3,2,1), Kacper Grzelak 0 (w,0), Bartosz Bańbor 2+1 (2*,0,0), Mateusz Cierniak 7+1  (3,w,2,1*,1)

Bieg po biegu:

1. HAMPEL, Lambert, Lindgren, Dudek 2:4

2. CIERNIAK, Bańbor, Lewandowski, Affelt (w) 1:5 (3:9)

3. ZMARZLIK, Lampart, Sajfutdinow, Kubera 3:3 (6:12)

4. PRZEDPEŁSKI, Affelt, Grzelak (w), Cierniak (w) 5:0 (11:12)

5. DUDEK, Cierniak, Lindgren, Lampart 3:3 (14:15)

6. HAMPEL, Sajfutdinow, Kubera, Lewandowski 2:4 (16:19)

7. LAMBERT, Zmarzlik, Przedpełski, Bańbor 4:2 (20:21)

8. SAJFUTDINOW, Lindgren, Cierniak, Affelt 3:3 (23:24)

9. KUBERA, Hampel, Lambert, Przedpełski 1:5 (24:29)

10. ZMARZLIK, Dudek, Lampart, Grzelak 3:3 (27:32)

11. HAMPEL, Lampart, Cierniak, Lambert 2:4 (29:36)

12. KUBERA, Dudek, Lewandowski, Bańbor 3:3 (32:39)

13. SAJFUTDINOW, Zmarzlik, Lambert, Lindgren 4:2 (36:41)

14. KUBERA, Lindgren. Dudek. Lampart 1:5 (37:46)

15. SAJFUTDINOW, Lambert, Zmarzlik, Hampel 5:1 (42:47)

Sędziował: Krzysztof Meyze

Zawody rozegrano wg I zestawu startowego.