Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W tym roku minęło 17 lat od przejęcia zarządzania najwyższą klasą rozgrywkową przez spółkę Ekstraligę Żużlową Sp. z o.o. W tym czasie rozgrywki zdominował Bartosz Zmarzlik, który 9 razy meldował się w pierwszej 10 najskuteczniejszych zawodników, a aż 6 razy wygrywał tę klasyfikację.

 

Czterokrotny mistrz świata notuje niesamowite wyniki i z każdym sezonem bije kolejne rekordy. Poprzedni sezon był jego szóstym w karierze, w którym był najskuteczniejszym zawodnikiem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W okresie od 2007 roku, czyli od rozpoczęcia zarządzania ligą przez spółkę Ekstraliga Żużlowa Sp. z. o. o., jest zdecydowanie najlepszym zawodnikiem pod tym względem.

Zmarzlik zadebiutował w polskiej lidze w 2011 roku. Szybko zaczął notować bardzo dobre wyniki. Już w 2015 roku był czwartym zawodnikiem ligi pod względem średnich. Pierwszy tytuł najskuteczniejszego zawodnika osiągnął rok później. Wówczas zanotował średnią 2,477. W dwóch następnych sezonach powtórzył to osiągnięcie i ponownie był najlepszy. Jego serię w 2019 roku przerwał Leon Madsen.

Na pierwsze miejsce wrócił w 2021 roku. Nie oddał go do tej pory. W latach 2021-2022 wykręcał niesamowite średnie. Najpierw 2,649, a następnie 2,679. Łącznie daje mu to sześć tytułów najskuteczniejszego zawodnika ligi. Jest to najlepszy wynik licząc sezony od 2007 roku.

Kolejni w tej klasyfikacji są Jarosław Hampel i Nicki Pedersen. Obaj zajmowali pierwsze miejsce na liście klasyfikacyjnej po trzy razy. W przypadku Duńczyka pierwsze dwa razy miały miejsce w dwóch sezonach po zmianach w Ekstralidze. W latach 2007-2008 Pedersen był niemal nieuchwytny. Całkowicie zdominował rozgrywki w tamtych sezonach. Zanotował odpowiednio 2,730 punktu na bieg i 2,775. Wynik osiągnięty w 2008 roku jest najlepszym w XXI wieku. Trzykrotny mistrz świata na szczyt wrócił jeszcze w 2012 roku w barwach Wybrzeża Gdańsk. Jarosław Hampel pierwszy raz najlepszą średnią wykręcił w 2011 roku. Wówczas był zawodnikiem Unii Leszno. Kolejne pierwsze lokaty na liście kwalifikacyjnej osiągał już jako żużlowiec Falubazu w sezonach 2013 i 2015. Najlepszy wynik osiągnął w 2011 roku. Wówczas jego średnia wyniosła 2,625.

Od 2007 roku najskuteczniejszym zawodnikiem Ekstraligi po razie zostawali także: Emil Sajfutdinow, Jason Crump, Tomasz Gollob, Greg Hancock i Leon Madsen.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Sparingowa środa za nami. Rybniczanie wygrali z Tauron Włókniarzem

Żużel. Kolejne mecze za nami. Zwycięstwa ebut.pl Stali Gorzów i Arged Malesy Ostrów