Główny partner portalu

Marek Kępa w Centrum Historii Sportu w Lublinie fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Fragment ringu bokserskiego, rower kolarski, medale olimpijskie, dwa motocykle żużlowe czy naturalnej wielkości gipsowa rzeźba Marka Kępy – to tylko niektóre z eksponatów, które można obejrzeć w Centrum Historii Sportu w Lublinie. To wyjątkowe miejsce powstało, by zachować pamięć o osiągnięciach najwybitniejszych sportowców z Lubelszczyzny.

– Centrum Historii Sportu jest niejako następcą Muzeum Historii Sportu, które w Lublinie funkcjonowało już w latach 80’. Niestety koleje rzeczy sprawiły, że zostało ono zlikwidowane i zgromadzone pamiątki przekazane przez sportowców, działaczy, kluby zostały zmagazynowane w Muzeum Lubelskim na Zamku. Niemal 30 lat później włodarze miasta oraz Zarząd Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie przystąpili do realizacji obietnicy, złożonej środowisku sportowemu Lublina jaką było stworzenie miejskiej galerii sportu. Zostało ono otwarte na nowopowstałym wówczas stadionie Arena Lublin w październiku 2016 roku – powiedział Paweł Markiewicz, opiekun Centrum Historii Sportu, pracownik MOSiRu.

Budowanie ekspozycji, szczególnie na początku, nie było łatwym zadaniem. – Kiedy CHS powstawało ludzie dość sceptycznie pochodzili do tego pomysłu, bo kiedy w latach 80’ likwidowane było stare muzeum, pamiątki niekoniecznie wracały do swoich właścicieli. Na szczęście udało nam się z czasem odbudować zaufanie środowiska sportowego i stale przekazywane są nam nowe pamiątki, pochodzące ze zbiorów klubów sportowych, byłych sportowców, działaczy, ich rodzin lub nawet kibiców – dodał Markiewicz.

Marek Kępa i jego gipsowa figura – prezent, który otrzymał na zakończenie kariery, fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie

Na powierzchni blisko 150 m2 odwiedzający mogą oglądać przeróżne pamiątki związane z dyscyplinami, których przedstawiciele mogli poszczycić się największymi sukcesami. – Centralnym punktem CHS jest stoisko poświęcone lekkiej atletyce, następnie mamy te, w których posiadamy jako Lublin drużynę w lidze najwyższej, czyli MKS Lublin (20-krotny mistrz Polski w piłce ręcznej), koszykówka na przykładzie Startu Lublin i AZS UMCS, poprzez kącik poświęcony sportom zimowym i dyscyplinie bobsleje, dalej kącik bokserski, rugby, futbolu amerykańskiego i trzy ostatnie ekspozycje poświęcone: siatkówce, piłce nożnej i oczywiście sportowi żużlowemu. Dodam tylko, że stoisko piłkarskie to pamiątki związane z klubami Lublinianka i Motor Lublin oraz specjalna sekcja poświęcona turniejom, które odbywały się na Arenie Lublin, czyli Mistrzostwom Europy do lat 21 w roku 2017 i Mistrzostwom Świata U20, które miały miejsce w czerwcu br. – tłumaczył Markiewicz.

Fragment ekspozycji poświęconej piłce ręcznej, fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie
Kącik kolarski w Centrum Historii Sportu, fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie

Wśród zgromadzonych pamiątek i eksponatów odwiedzający mogą obejrzeć: złoty medal olimpijski za zwycięstwo siatkarzy na igrzyskach w Montrealu, podarowany przez Tomasza Wójtowicza, puchary piłkarek ręcznych, buty piłkarskie sprzed lat, mnóstwo fotografii, ubrania sportowe i wiele innych.

Coś dla fanów piłki nożnej. Pamiątki związane z funkcjonowaniem dwóch lubelskich klubów piłkarskich: Lublinianki i Motoru Lublin, fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie

Jedną z najpopularniejszych i największą ekspozycją, obok tej poświęconej piłce nożnej, jest ta żużlowa. – Posiadamy kilkadziesiąt zdjęć zarówno z kolekcji Marka Kępy, Piotra Więckowskiego i oczywiście Marcina Wnuka. Są repliki plastronów od 1947 roku, czyli odkąd powstała sekcja żużlowa przy Lidze Przyjaciół Żołnierza, która później przerodziła się w Motor Lublin. Posiadamy plastrony m.in. Roberta Juchy oraz specjalnie przygotowany, treningowy kewlar Motoru Lublin z lat 90’. Mamy również motocykl żużlowy Jawa z lat 70-80 odnowiony przez Marcina Wnuka. Taki motocykl pokazowy, troszkę stuningowany, udostępniony przez Marką Kępę i oczywiście naturalnych rozmiarów figurę gipsową Marka Kępy, którą zrobiono dla niego i przekazano mu na zakończenie jego długoletniej kariery. Mamy również puchar, który dostali zawodnicy  Speed Car Motoru Lublin za awans do Ekstraligi w 2018 roku – mówił Paweł Markiewicz.

Marcin Wnuk, popularny “Mrówa”, wieloletni kierownik startu lubelskiej drużyny przekazał CHS większość swoich żużlowych pamiątek, fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie
Puchar Speed Car Motoru Lublin za zwycięstwo w Mistrzostwach Nice 1. Ligi Żużlowej w 2018 r., fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie
W Centrum Historii Sportu można obejrzeć repliki wszystkich plastronów, w których startowali lubelscy żużlowcy, fot. Centrum Historii Sportu

Misją Centrum Historii Sportu jest niejako łączenie pokoleń i zaszczepianie miłości do sportu. Twórcy tej instytucji chcą opowiadać młodym ludziom o historycznych wyczynach sportowych i w ten sposób zachęcać ich samych do aktywności fizycznej. Inną ciekawą inicjatywą CHS jest umożliwienie młodzieży poznania swoich sportowych idoli. Przykładem takich działań była organizacja spotkania z żużlowcami KM Cross. – W momencie kiedy żużel do Lublina wracał, czyli 3 lata temu, tu w CHS odbyło się takie pierwsze spotkanie tych młodych ludzi, żużlowców, juniorów, którzy dopiero zdobyli swoje licencje żużlowe i dopiero zaczynali swoją przygodę w drugiej wówczas lidze. Spotkali się z tymi największymi gwiazdami w historii Motoru, oczywiście z Księdzem Kiełbasą również, bo jest to osoba nierozerwalnie związana z lubelskim żużlem, z działaczami klubu. Była to pierwsza taka inauguracja nowej sekcji żużlowej w ramach KM Crossu i myślę, że będziemy wracać do tych spotkań, bo jest takie zapotrzebowanie. Młodzież też chce poznać legendy lubelskiego sportu, nie tylko żużlowego – powiedział Markiewicz.

Żużel łączy pokolenia. Obecni i dawni zawodnicy, ścigający się z Koziołkiem na plastronie. fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie

Poza ekspozycją stałą w Centrum Historii Sportu można oglądać również rozmaite wystawy czasowe. – W ciągu trzech lat działalności zorganizowaliśmy osiem takich wystaw. Ostatni pomysł wystawienniczy był dość oryginalny. Wystawa bowiem nosiła tytuł „Jan Paweł II. Sportowiec i turysta”. Był to efekt współpracy m.in. z archiwum metropolitalnym w Krakowie. Chcieliśmy pokazać sport z troszkę innej perspektywy. Ta wystawa cieszyła się i cieszy nadal zainteresowaniem. Jest wypożyczana w różne miejsca w Polsce i być może już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że również Europy – z dumą opowiadał Markiewicz.

Wystawa “Jan Paweł II. Sportowiec i turysta” być może już wkrótce zostanie pokazana poza granicami kraju, fot. CHS
Fragment wystawy “Jan Paweł II. Sportowiec i turysta” fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie
Fragment wystawy “Jan Paweł II. Sportowiec i turysta” fot. FB Centrum Historii Sportu w Lublinie

Co ciekawego w najbliższym czasie będzie działo się w Centrum Historii Sportu? – W najbliższym czasie planujemy wystawę czasową, poświęconą kolarstwu. Zbliża się również czas rocznicowy, czyli tzw. „stulatek” różnych organizacji sportowych. W nowym roku będziemy organizowali 70-lecie Motoru Lublin, zbliża nam się 100-lecie Lublinianki. Po Nowym Roku do księgarń trafi nasza druga książka „Olimpijczycy Lubelszczyzny” o sportowcach i paraolimpijczykach z regionu. Jej premiera miała miejsce zaledwie 2 tygodnie temu. Pierwsza „Lubelscy Olimpijczycy” o zawodnikach związanych stricte z miastem jest już dostępna do kupienia – mówił Markiewicz.

Książa “Lubelscy olimpijczycy” wydana przez Centrum Historii Sportu w Lublinie, fot. Centrum Historii Sportu

Od początku swojej działalności, CHS opowiedziało historię lubelskiego sportu ponad 25 000 odwiedzającym, co czyni je jednym z najpopularniejszych miejsc w kategorii muzea/galerie w Lublinie. Poza udostępnianiem ekspozycji, CHS prowadzi również zajęcia z historii sportu dla dzieci. – Przychodzą do nas zarówno klasy z Lublina jak i z województwa. Zdarzają się również wycieczki z bardziej odległych miejsc kraju. Proponujemy wtedy zwiedzanie stadionu i CHS – dodał Markiewicz.

Centrum Historii Sportu zlokalizowane jest na Stadionie Arena Lublin, przy ul. Stadionowej 1 w Lublinie. Bilet wstępu kosztuje 5 zł dla osoby dorosłej i 2 zł dla osób poniżej 18 roku życia. Ceny dla grup zorganizowanych są ustalane indywidualnie, ale oscylują w okolicach 1,5 zł za osobę.

KAMILA JANKOWSKA