Bartosz Zmarzlik zwyciężył w głosowaniu TVP Sport na najlepszego sportowca 2019 roku. Polski mistrz świata wyprzedził na podium najlepszego kierowcę Formuły 1 Lewisa Hamiltona oraz maratońskiego rekordzistę – Eliuda Kipchoge’a.

O końcowej kolejności decydowało głosowanie kibiców na Twitterze. Bartosz Zmarzlik o kilka punktów wyprzedził Lewisa Hamiltona, który po raz szósty w karierze został mistrzem świata Formuły 1. Brytyjczyk potrzebuje jeszcze jednego triumfu, by wyrównać osiągnięcie Michaela Schumachera, który w F1 zwyciężał siedmiokrotnie.

Na najniższym stopniu podium stanął Eliud Kipchoge, który w 2019 roku jako pierwszy maratończyk w historii pokonał królewski dystans (42 kilometry i 195 metrów) w czasie poniżej dwóch godzin – zajęło mu to dokładnie godzinę, 59 minut i 40 sekund. Rezultat ten jest uznawany za nieoficjalny rekord świata, bo nie został osiągnięty podczas biegu ulicznego, a w trakcie specjalnie zaaranżowanego wydarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wyczyn Kenijczyka jest historyczny. Dodajmy, że najlepszy czas pokonania maratonu podczas oficjalnego biegu wynosi 2:01:39 i również należy do Kipchoge’a.

Miejsce w czołowej dziesiątce zajęli także m.in. mistrz NBA Kawhi Leonard czy tenisiści Rafael Nadal i Novak Djoković. Co ciekawe, Zmarzlik jest jedynym Polakiem w zestawieniu.