fot. freepik
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Rower górski damski to świetny wybór dla kobiet, które lubią aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Nie straszne mu trudne technicznie szlaki, leśne ścieżki, a także krótsze przejażdżki po mieście. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Czym powinien charakteryzować się ten pojazd? Zobaczmy!

 

Gdzie sprawdzi się rower górski damski?

Rowery górskie damskie doskonale sprawdzą się do rekreacyjnej jazdy, a także wymagających wycieczek w trudny teren. To bardzo wszechstronne jednoślady, które można również traktować jako ekologiczny środek transportu po mieście.

Czym wyróżniają się na tle innych?

– Wyposażone są w solidne ramy bazujące na lekkich, ale wytrzymałych materiałach (głównie aluminium, ale też włókno węglowe obniżające masę całego jednośladu).

– Mają amortyzator z przodu lub pełne zawieszenie, czyli dodatkowy dumper z tyłu.Wyposażone są w szerokie opony, często osadzone na dużych kołach, co zapewnia wysoką przyczepność do praktycznie każdego typu podłoża. 

– Powinny mieć siodełko dopasowane do kobiecej anatomii, aby odciążyć mięśnie, szczególnie podczas długich dystansów.

– Rowery górskie damskie mogą mieć węższą kierownicę, mniejsze manetki i inne rozmiarowo korby, niż ich męskie odpowiedniki.

– Występuje wiele rodzajów rowerów górskich, zarówno do jazdy turystycznej (terenowej), jak i ekstremalnej. Powstało wiele dyscyplin takich jak XC, downhill, freeride czy enduro, gdzie liczy się dynamika i praca sprzętu pod dużym obciążeniem.

Jak widzisz, wybór jest ogromny. Właśnie dlatego, przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować rynek. Zobacz dostępne rowery górskie damskie w ofercie polskiego producenta Romet: https://romet.pl/rowery/gorskie/gorskie-damskie.

Parametry, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Jazda w terenie wymaga odpowiedniego osprzętu. Właśnie dlatego rowery górskie damskie powinny mieć mocny amortyzator, najlepiej o dużym skoku, który tłumi drgania. Pozwoli Ci pokonać przeszkodę, np. wystające gałęzie w lesie, a także krawężnik w mieście. Dla miłośniczek dużych wrażeń w terenie przyda się rower górski damski z pełnym zawieszeniem (z przodu i z tyłu). To jednak dodatkowe obciążenie i… koszt.

Kluczowy jest również napęd z dużą liczbą przełożeń. Podjazd pod stromą górkę, lekkie wzniesienie, nierówności na drodze to tylko niektóre z przeszkód, w których przyda się dynamiczna zmiana biegów. Sama liczba to jednak nie wszystko, stawiaj zawsze na sprawdzonych producentów, takich jak Shimano czy SRAM. 

Grupy osprzętu można dostosować do swojego budżetu, umiejętności i preferowanego stylu jazdy. Takie komponenty można też łatwiej wymienić w razie awarii, a także są bardziej wytrzymałe, niż np. napęd nieznanej marki w jednośladzie kupionym w supermarkecie.

Rozmiar kół, opony i kształt ramy dopasowany do Twoich potrzeb

W łatwy sposób możesz odróżnić popularnie nazywane damki od modeli przeznaczonych dla mężczyzn. Choć mają one tak samo sportową geometrię, przystosowaną do długiej i dynamicznej jazdy, różnią się nieco budową. Górna rura jest delikatnie obniżona, aby móc łatwiej wsiadać i zsiadać z roweru. 

Nie jest to tak mocno widoczne jak np. w jednośladach miejskich, ale łatwo zwrócić uwagę na charakterystyczne wygięcia. Taka geometria ramy pozwala na zyskanie odpowiedniej pozycji na długie trasy, lekko pochylonej, ale wciąż komfortowej. 

Wielkość kół powinna być dopasowana do wzrostu i indywidualnych preferencji kolarki. Im są one większe, tym lepiej poradzą sobie z przeszkodami tak jak np. rower górski damski 28 cali. Obecnie na rynku najbardziej popularne są 27,5-calowe koła uzupełnione o bieżnik przystosowany do jazdy terenowej, czyli gwarantujący przyczepność do trudnego podłoża. 

Niska kobieta może postawić na rower górski damski 26 cali. Pod uwagę weź też rozmiar ramy, który najczęściej podaje się w calach lub określając go literą (S, M, L itd.). Szczegóły znajdziesz u danego producenta w formie praktycznej tabeli. 

artykuł sponsorowany