Żużel. Tauron SEC 2021: Michelsen mistrzem, Patryk Dudek z brązowym medalem! (RELACJA)

Patryk Dudek. fot. Jarosław Pabijan

Mikkel Michelsen zwyciężył rywalizację o tytuł indywidualnego mistrza Europy. W emocjonującej, ostatniej rundzie w Rybniku postawił „kropkę nad i” zdobywając 2 punkty w biegu finałowym. 4. rundę wygrał Leon Madsen, ale w ostatecznym rozrachunku zawodnikowi Eltrox Włókniarza Częstochowa zabrakło 2 punktów do rodaka. To drugie w karierze zwycięstwo w prestiżowym cyklu Duńczyka. W konsekwencji to właśnie on wywalczył sobie przepustkę do Speedway Grand Prix 2022. Brązowy medal po wyścigu dodatkowym wywalczył natomiast Patryk Dudek.

Ostatnia runda rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza Europy zapowiadała się niezwykle emocjonująco. Ścisk w czołówce tabeli po 3 z 4 rozegranych rund sprawił, że żaden z zawodników nie mógł sobie pozwolić na choćby najmniejszy błąd. Piotr Pawlicki oraz Mikkel Michelsen przewodzili stawce, a tuż za nimi, ze stratą 2 punktów czaił się kolejny z Duńczyków, Leon Madsen. Za jego plecami z kolei plasował się Patryk Dudek, który marzy o powrocie do cyklu Grand Prix. Zwycięstwo w SEC mogło mu to zagwarantować. W Rybniku po raz pierwszy w stawce pojawił się Francuz David Bellego. Był on stałym uczestnikiem cyklu, jednak kontuzja wykluczyła go z możliwości rywalizowania w trzech poprzednich rundach. Z dziką kartą wystąpił natomiast weteran żużlowych torów, na co dzień reprezentant miejscowego ROWu Rybnik, Rune Holta.

Pierwsza seria startów to pokaz mocy oraz umiejętności głównych faworytów w walce o tytuł indywidualnego mistrza Europy, z jednym wyjątkiem. W wyścigu czwartym zupełnie bezbarwny był dotychczasowy lider Piotr Pawlicki. Po nienajlepszym momencie startowym nie był w stanie nawiązać walki z Leonem Madsenem, Siergiejem Łogaczowem oraz Vaclavem Milikiem. Pozostali reprezentacji Polski w osobach Bartosza Smektały oraz Patryka Dudka przywieźli do mety pewne 3 punkty. U progu rywalizacji w ostatniej rundzie cyklu SEC walki na torze było niewiele. Jedyne emocje dostarczył kibicom Mikkel Michelsen, który na dystansie uporał się zarówno z Andrzejem Lebiediewem, jak i z Nickim Pedersenem.

Wychowanek Fogo Unii Leszno szybko wyciągnął wnioski z pierwszego, nieudanego startu. Sprawne korekty w sprzęcie zaowocowały pewnym zwycięstwem już w kolejnej, piątej gonitwie. Druga seria startów przyniosła już nieco więcej emocji na trasie. Ciekawą walkę stoczyli między sobą dwaj pretendenci do tytułu, Mikkel Michelsen oraz Leon Madsen. Ten pierwszy wprawdzie wygrał start, ale niebotycznie szybki Leon Madsen z łatwością uporał się z indywidualnym mistrzem Europy z 2019 roku. Po 8 wyścigach w klasyfikacji przejściowej nadal panował ogromny kocioł. Liderem był Mikkel Michelsen, a tuż za jego plecami plasował się Leon Madsen, który tracił ledwie 1 punkt.

Wspaniałą walkę w 9. wyścigu zgotowali zgromadzonym na trybunach w Rybniku Siergiej Łogaczow oraz Mikkel Michelsen. Rosjanin, znający tamtejszy owal jak własną kieszeń skutecznie odpierał ataki faworyzowanego Michelsena. Duńczyk nie zniechęcił się jednak i zapikował pod Łogaczowa, a następnie odparł jego kontratak przy krawężniku. Na kolejne wielkie emocje nie trzeba było długo czekać. Już kilka minut później rewelacyjny żużel zaprezentował Patryk Dudek, w tercecie z Leonem Madsenem oraz Nickim Pedersenem. Na tym etapie zawodów trudno było przewidzieć cokolwiek w kontekście ostatecznych wyników Tauron SEC 2021. Na półmetku rywalizacji w Rybniku aż czterech żużlowców na swoim koncie miało po 8 punktów (Mikkel Michelsen, Leon Madsen, Patryk Dudek, Bartosz Smektała). Piotr Pawlicki po wpadce na inaugurację w dwóch kolejnych startach był niepokonany.

Zupełnie niespodziewanym rezultatem zakończył się wyścig czternasty. Wydawało się, że walkę o 3 punkty stoczą pomiędzy sobą Mikkel Michelsen oraz Piotr Pawlicki. Tymczasem czający się w cieniu Rune Holta spłatał figla wszystkim i wysforował się na czoło stawki, nie oddając prowadzenia do samej mety. Kończący czwartą serię startów 16. wyścig zakończył się zwycięstwem bardzo szybkiego w sobotni wieczór Bartosza Smektały. Szansę na walkę o główną nagrodę znacząco zmniejszył sobie natomiast Leon Madsen, który nieoczekiwanie nie nawiązał rywalizacji z pozostałymi zawodnikami. Tym samym na chwilę przed głównymi rozstrzygnięciami Mikkel Michelsen umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Nerwów na wodzy nie utrzymał w arcyważnym momencie Piotr Pawlicki. Zawodnik Fogo Unii Leszno w swoim ostatnim starcie wjechał w taśmę, przekreślając szanse na zwycięstwo, a tym samym wywalczenie przepustki do cyklu Grand Prix 2022. W wyścigu dwudziestym okazję do postawienia „kropki nad i” miał Mikkel Michelsen. Gdyby zwyciężył, zostałby już po fazie zasadniczej indywidualnym mistrzem Europy. Duńczyka pokonał jednak Patryk Dudek, który tym samym wywalczył bezpośredni awans do finału 4. rundy SEC. Drugim bezpośrednim finalistą został Bartosz Smektała. Udział w biegu barażowym o finał wywalczyli sobie Mikkel Michelsen, Leon Madsen, Siegiej Łogaczow oraz David Bellego.

Wyścig o finał zakończył się zwycięstwem Mikkela Michelsena przed Leonem Madsenem, Siergiejem Łogaczowem oraz Davidem Bellego. Tym samym indywidualnego mistrza Europy miał wyłonić dopiero ostatni wyścig!

Mikkel Michelsen dopiął swego i zwyciężył w Tauron SEC 2021! Zawody w Rybniku padły łupem Leona Madsena, ale jego rodak, przyjeżdżając za jego plecami zagwarantował sobie indywidualne mistrzostwo Europy w dwupunktową przewagą. Batalię o brązowy medal stoczą natomiast w wyścigu dodatkowym Patryk Dudek oraz Piotr Pawlicki. W drugim wyścigu dodatkowym o utrzymanie się w cyklu na przyszły sezon zmierzą się ze sobą natomiast Bartosz Smektała oraz Daniel Bewley.

Brytyjczyk reprezentujący na co dzień Betard Spartę Wrocław pokonał Bartosza Smektałę i zapewnił sobie 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Tauron SEC 2021. Dzięki temu to właśnie on wystąpi w przyszłorocznej rywalizacji o mistrzostwo Europy. W sobotnich zawodach przyszło nam obejrzeć aż 24 wyścigi. Na zakończenie Patryk Dudek udowodnił swoją wysoką formę i zdobył brązowy medal.