Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Teterow to malutkie, bo zaledwie dziewięciotysięczne miasteczko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W tym roku po raz szósty ugości najlepszych zawodników świata na turnieju z cyklu Speedway Grand Prix. Dwie ostatnie edycje padły łupem Polaków. Czy swoje tête-à-tête ze zwycięstwem zaliczy tym razem Bartosz Zmarzlik? Polak nie stał jeszcze w tym mieście na najwyższym stopniu podium.

 

Grand Prix Niemiec na Bergring Arena w Teterow to stosunkowo młody turniej. Zawody o Wielką Nagrodę naszego zachodniego sąsiada gościły już w kalendarzu na 1995 rok i odbywały się w takich miastach jak Abensberg, Pocking, Gelsenkirchen, Berlin czy dobrze znane polskim kibicom Landshut. Przez kilka lat kibice z Niemiec w ogóle nie mieli szansy zobaczyć w swoim kraju zawodów z cyklu mistrzostw świata. Zmieniło się to w 2016 roku.

Wtedy to po raz pierwszy na międzynarodową arenę weszło Teterow. Małe miasteczko z zabytkowym dworcem, Bramą Rostocką i gotyckim kościołem św. Piotra i Pawła. Kibiców czarnego sportu interesuje zapewne inna atrakcja: Appelhäger Chaussee 1, gdzie mieści się Bergring Arena Teterow. Na obiekt z mierzącym 314 m torem może wejść dwukrotnie więcej osób, niż liczy ludność miasta, czyli osiemnaście tysięcy fanów. Runda w Teterow rozegrana w 2016 roku była historyczną, bo 200.w historii cyklu Speedway Grand Prix.

Już w pierwszym turnieju zostawiliśmy jako naród swoje ślady w tabeli wyników. Kiedy wygrywał Jason Doyle, a trzeci był Greg Hancock, na drugi stopień podium wdrapał się Bartosz Zmarzlik. Rok później z tego składu ostał się tylko Doyle, tym razem trzeci. Dwie pierwsze pozycje zajęli Matej Žagar i Martin Vaculík. 2018 rok z kolei to triumf Taia Woffindena, który pokazał, że i Brytyjczycy potrafią odnaleźć się na torze tak podobnym do tych w ich ojczyźnie. Wyprzedził on wtedy dobrych znajomych z podium w Teterow, czyli Doyle’a i Zmarzlika.

W ostatnim Speedway Grand Prix Niemiec rozgrywanym przed pandemią COVID-19, a więc w 2019 roku, po raz pierwszy „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał po raz pierwszy dla dwóch Polaków w czołowej trójce. Tym razem byli to Maciej Janowski, po raz pierwszy w tym gronie, i-to żadna niespodzianka-Bartosz Zmarzlik. Trójkę uzupełnił Matej Žagar.

Na kolejne, i jak do tej pory ostatnie, zawody w tym miejscu przyszło nieco poczekać. Bergring Arena wróciła do łask w 2022 roku. To wydarzenie przeszło do historii żużla. „Bumpy track”, jak ochrzcił go późniejszy triumfator Patryk Dudek, dał się zawodnikom we znaki. Nie wszyscy potrafili poradzić sobie z koleinami i zdradliwymi miejscami na torze. Początkowo turniej wyglądał obiecująco dla brytyjskiego tercetu Lambert-Bewley-Woffinden. Później jednak okazało się, że angielska szkoła, w której nauczyli się radzenia sobie na tak rozmaitych obiektach, to za mało. Na podium trafili ostatecznie Dudek, Bartosz Zmarzlik i Fredrik Lindgren. Robert Lambert musiał zadowolić się czwartym miejscem w finale.

W tym roku prawdopodobnie trudno będzie zatrzymać piekielnie rozpędzonego Bartosza Zmarzlika, który w miniony czwartek z przytupem wygrał pierwszy turniej z cyklu Canal+Online Indywidualnych Mistrzostw Polski w Rzeszowie. Po piętach będzie mu deptał drugi zawodnik polskiego czempionatu, zwycięzca z 2019 roku Maciej Janowski. O swoich dobrych występach mogą przypomnieć sobie Jason Doyle i Fredrik Lindgren. A może podium zasilą tym razem Brytyjczycy? Tai Woffinden wchodzi ze swoją formą w coraz wyższe rejestry. Robert Lambert z pewnością będzie chciał wskoczyć wyżej niż czwarta pozycja sprzed roku. Z dziką kartą pojedzie Kai Huckenbeck. Ma on doświadczenie ze startami na tej pozycji, trzykrotnie nominowano go do startów w Teterow. Najlepiej poszło mu rok temu, kiedy zakończył starty z siedmioma punktami na koncie. Czy w tym roku pokusi się o jeszcze lepszy wynik?

Obszerną ofertę na Speedway Grand Prix znajdziecie u naszego partnera forBET (18+). Rejestrując się z naszym kodem otrzymujesz dodatkowe bonusy. Po szczegóły kliknij w baner poniżej.

#wspolpracareklamowa

forBET Zakłady Bukmacherskie sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny.