Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Stadiony żużlowe od lat gęsto wypełniają się widzami, którzy pragną poczuć dawkę sportowych emocji. Speedway, choć uważany jest za niszową dyscyplinę, wcale zainteresowaniem kibiców nie odbiega od najpopularniejszego polskiego sportu, czyli piłki nożnej. Po przeanalizowaniu statystyk okazuje się nawet, że w pewnych kwestiach „czarny sport” przewyższa mecze w Ekstraklasie.

 

Rekordem średniej frekwencji w sezonie 2023  PGE Ekstraligi może pochwalić się Betard Sparta Wrocław. Na Stadionie Olimpijskim zasiadało średnio 13547 osób. Druga lokata należy ebut.pl Stali Gorzów. Widowiskami na Stadionie im. Edwarda Jancarza emocjonowało się około 11061 osób w czasie poszczególnych spotkań. Podium zamknęła ekipa Tauron Włókniarza Częstochowa. Średnia frekwencja podczas meczów Lwów wyniosła 10150. Rekord frekwencji w 2023 roku padł podczas ćwierćfinału pomiędzy Fogo Unią Leszno i Betard Spartą Wrocław. Spotkanie to oglądało 15000 osób.

Mecze piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 gromadziły większą liczbę osób na stadionach. Rekord należy do Legii Warszawa, na spotkania której przychodziło średnio 21259 osób. Kolejne w rankingu były kluby Lecha Poznań oraz Widzewa Łódź. Na stadion Kolejorza w zeszłym sezonie przychodziło średnio 20737 osób, a zmagania łódzkiej ekipy śledziło średnio 17093 kibiców. Imponująco prezentował się także rekord frekwencji, który był podczas spotkania Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok. Na stadionie pojawiło się wówczas 39123 osób.

Znaczne różnice widać z kolei w obu dyscyplinach w zajętości miejsc na stadionach na przestrzeni sezonu. Wiele żużlowych klubów może poszczycić się statystyką na poziomie ponad 70%.Warto wspomnieć także o niezwykłym rekordzie Platinum Motoru Lublin, na którego każdym domowym meczu stadion był wypełniony na 100%. Pokaźnie wyglądała także zajętość miejsc na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Wyniosła ona bowiem ponad 99%. Blisko stuprocentowej frekwencji na każdym meczu byli także kibice Cellfast Wilków Krosno. W przypadku zespołu z podkarpackiego zajętość wyniosła 98.99%.

Jeśli chodzi o mecze piłkarskiej Ekstraklasy rekord zapełnienia stadionu w sezonie 2022/2023 bezsprzecznie należy do  Rakowa Częstochowa i Widzewa Łódź. Wyniósł on bowiem w przypadku obu klubów aż 95%. Jednak wśród innych drużyn statystyka ta nie wypada już tak dobrze. Kolejny klub, czyli Pogoń Szczecin zaliczył średnią 73% pojemności stadionu. W porównaniu więc ze spotkaniami żużlowymi, piłkarska najlepsza liga w Polsce wypada pod tym względem słabiej.

Nie zmienia to jednak faktu, że piłka nożna jest ulubionym sportem drużynowym Polaków. Według badań CBOS-u żużel plasuje się na piątym miejscu. Ustępuje on także siatkówce, piłce ręcznej i koszykówce.