Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Stadion żużlowy zbudowany własnymi rękami, krok po kroku, od A do Z? To możliwe. Reporter „Speedway Star” postanowił sprawdzić, jak przebiega taki proces.

 

Urzędniczka rady miasta Bracknell Forest, położonego niedaleko związanego od dawna z żużlem Reading, odpowiedziała na pytania dociekliwego dziennikarza. Co ciekawe, aby rozpocząć taką budowę, nie jest potrzebne posiadanie takiego gruntu na własność, a jedynie porozumienie z jego zarządcą, jeżeli należał on niegdyś do miasta. Poza umowną granicą, gdzie rzeczone miasto się kończy, na terenach zielonych oraz wiejskich, można prowadzić taką działalność. Sprzyja temu teren niezabudowany przeznaczony dla celów rekreacyjno-rozrywkowych, także sportowych, jeżeli tylko nie ingeruje zbytnio w obraz terenu.

Urzędniczka podkreśliła, że działalność stadionu musi wpisywać się w traktowanie terenów zielonych z szacunkiem. Jest ona mile widziana , dopóki jest odpowiednia dla danego terenu. Niestety, zawody żużlowe niosą ze sobą takie problemy jak hałas, pogorszenie jakości powietrza czy zanieczyszczenie atmosferyczne. Z tym można sobie jednak łatwo poradzić na przykład poprzez montaż ekranów dźwiękochłonnych.

Następnym krokiem okazuje się konieczność sprawdzenia, czy budowa nie zaburza bioróżnorodności, na przykład poprzez zagrożenie dla znajdujących się na tym terenie ginących gatunków zwierząt lub roślin. Przeprowadzany jest „wywiad środowiskowy” wśród lokalnych przedsiębiorców oraz innych mieszkańców, którzy wyrażają swoją opinię na temat potencjalnego nowego sąsiada. Ten etap trwa aż pięć tygodni. W przypadku wyrażenia zgody przez wszystkie podmioty, lub jeśli sprzeciw uznano za niewystarczający, każdym przypadkiem zajmuje się Komitet Planowania. On także sprawdzi, czy budowa spełnia wymogi od strony bezpieczeństwa, takiej jak na przykład przepisy przeciwpożarowe.

Dbanie o środowisko jest obecnie bardzo ważne, dlatego stadion zaopatrzony zostałby w przyjazne naturze rozwiązania, takie jak ponowne przetworzenie odpadów w celu redukcji śladu węglowego, Odnawialne źródła energii dla zapewnienia oświetlenia, ogrzewania czy chłodzenia obiektu także są mile widziane. Należy także zapewnić odpowiedni system odprowadzania wody. Wszystkie te etapy mogą zająć nawet od roku do dwóch lat.

Jaki jest ogólny koszt tego typu przedsięwzięcia? Budowa Narodowego Stadionu Żużlowego w Manchesterze pochłonęła 8 milionów funtów (44,8 mln zł), jednak zastosowane rozwiązania podwyższają jego koszt aż o sto procent. Nie jest to zatem tania przyjemność, choć dla fanów zapewne warta swojej ceny.