fot. Plocha Draha Zarnovica
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji w sezonie 2021 odbędą się w nowej formule. Zawody będą miały cztery odsłony i odbędą się w trzech krajach. W cyklu mamy również poznać mistrzów Węgier i Słowenii.

Idea międzynarodowej rywalizacji nie jest oczywiście nowa – w lidze polskiej od lat jeździ Lokomotiv Daugavpils, a niedawno dołączyły niemieckie Wolfe Wittstock czy AC Landshut. Słoweńcy i Chorwaci już przed laty organizowali wspólne zawody, w których mniej doświadczeni zawodnicy mogli walczyć ze światową czołówką w postaciach Mateja Zagara czy Juricy Pavlicia. Akces do tych zawodów zgłaszali również Słowacy, jednak ostatecznie do współpracy nie doszło. Teraz mistrzostwa Słowacji mają być także rywalizacją Słoweńców i Węgrów.

Po długich rozmowach i negocjacjach, w końcu ustalono nowy format zawodów. Mając na uwadze gasnący speedway na Słowenii, strona słowacka wyszła z propozycją wspólnego cyklu, a do współpracy zaprosiła także Węgrów. Co ważne, pomysłodawcy chcą również zapewnić odpowiedni poziom rywalizacji i satysfakcjonujące wynagrodzenie dla samych żużlowców. Ostatecznie zawody będą miały cztery odsłony, po których poznamy mistrzów Słowacji, Węgier i Słowenii.

Rywalizacja planowo miała rozpocząć się w węgierskim Nagyhalasz 17 kwietnia, jednak ten turniej najprawdopodobniej będzie przełożony ze względu na sytuację pandemiczną. Kolejne odsłony to turniej w słoweńskim Krsko (2 maja), słowackiej Żarnovicy (4 lipca) i węgierskim Debreczynie (23 października). W każdych zawodach wystartuje 16 zawodników z wyjątkiem Żarnovicy, gdzie rywalizacja będzie 25-osobowa (w pięcioosobowej stawce). Każda z trzech federacji będzie miała prawo nominacji pięciu zawodników (w przypadku zawodów na Słowacji – ośmiu), a dodatkowo organizator zachowa prawo do wybrania zawodnika na zasadzie „dzikiej karty”. W mistrzostwach mogą startować również żużlowcy z innych krajów, ale pierwszeństwo mają reprezentanci Słowenii, Słowacji i Węgier.