Janusz Kołodziej, Krzysztof Cegielski i Rafał Dobrucki. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jak ważna jest rola psychologa w zawodowym sporcie, zwłaszcza tak urazowym jak żużel? Krzysztof Cegielski, szef stowarzyszenia żużlowców Metanol, pokazał na przykładzie, jak odpowiednia praca mentalna może przynosić bardzo duże owoce. Były żużlowiec zaznacza także, że opieka psychologiczna powinna leżeć po stronie związków sportowych.

 

– Profesor Jan Blecharz od dziewięciu lat w Polskim Związku Lekkiej Atletyki współpracuje z całą grupą psychologów i prowadza lekkoatletów. Widzimy chociażby po plebiscycie Przeglądu Sportowego, jaką grupę stanowią tam lekkoatleci. Sukcesy sypią się jak z rękawa i to właściwie jedyny związek, który zaczął kompleksowo zajmować się zawodnikami pod kątem psychologicznym. Tam jest cała grupa psychologów i oni pod kątem mentalnym przygotowują sportowców – mówi Krzysztof Cegielski w wywiadzie z Angeliką Nowicką i Maciejem Polnym.

– To poważny temat, teraz mamy wysyp sportowców z trudnymi historiami czy depresją. Janusz… Czy się otarł czy nawet po prostu wielokrotnie był w depresji. Pamiętam, jak w 2010 roku chciał kończyć karierę czy zrobić sobie rok przerwy. Mówiłem mu wtedy, że po roku przerwy nie będzie do czego wracać. Niedługo potem zmienił klub i wszystko pozytywnie się zakończyło – przyznaje Cegielski. – Wielu sportowców potrzebuje pomocy, nie tylko w żużlu i to powinna być rola związków, tam powinni się tym zająć. I nie chodzi w tym przypadku tylko o żużel, ale także o inne dyscypliny – dodaje.

Cała rozmowa z Krzysztofem Cegielskim, podczas której mówi także o tym, z czym zwracają się do niego – jako szefa stowarzyszenia żużlowców – zawodnicy, a także o kontraktach podpisywanych przez coraz młodszych adeptów sportu żużlowego, zostanie opublikowana w sobotę – 3 grudnia – o godzinie 20 na naszym kanale na YouTube i fanpage’u na Facebooku. Gorąco zapraszamy!