Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Finał Indywidualnych Mistrzostw Wielkiej Brytanii przebiegł bez większych niespodzianek, chyba że za taką uzna brak w finale Roberta Lamberta. Znalazło się za to w tym finale miejsce dla doświadczenia Chrisa Harrisa. Stawkę w finale zakasował Dan Bewley, który obronił tytuł najlepszego brytyjskiego żużlowca. Srebro dla Taia Woffindena, z brązowym medalem zawody kończy Tom Brennan.

 

Dwa pierwsze wyścigi zakończyły się zwycięstwami faworytów, a więc Roberta Lamberta i Taia Woffindena. Lambert musiał poradzić sobie z Chrisem Harrisem, pokonał jednak weterana brytyjskich torów. Znacznie łatwiejsze zadanie miał Tai Woffinden w drugiej odsłonie zmagań, gdyż Adam Ellis tylko przez moment próbował mu zagrozić. Także trzeci faworyt do tytułu, czyli Daniel Bewley, wzorcowo wywiązał się ze swojego zadania. Po pokonaniu Steve’a Worralla nie miał problemów ze zgarnięciem pełnej puli. W pierwszym podejściu do czwartego ścigania Charles Wright przypuścił atak na Jordana Jenkinsa. Jenkinsowi nic się jednak nie stało. Wright musiał pożegnać się z udziałem w powtórce. Tej jednak nie było, gdyż poziom zaawansowania tego wyścigu zdecydował o tym, że wyniki można zaliczyć.

Druga seria pokazała, że i faworyci nie mogą być pewni swoich pozycji. Bardzo dobrym startem w biegu piątym popisał się Craig Cook, za nim jechała reszta stawki. Drobna wpadka w postaci czwartej pozycji przydarzyła się w szóstej gonitwie mistrzowi z 2018 roku, Robertowi Lambertowi. Dobrze za to wystartował Connor Mountain, lecz to Steve Worrall przeciął linię mety jako pierwszy. Atomowy start w siódmym wyjeździe na tor należał do Charlesa Wrighta, którego ścigał Daniel Bewley. Walczyli oni o pierwszą pozycję, i to WRIGHT ostatecznie był górą. Serię zamknął ósmy start, w którym równych sobie nie miał Kyle Howarth, do samej mety ścigany przez Taia Woffindena. Woffinden nie dał jednak rady wyprzedzić rywala.

Connor Mountain to nalepszy „firestarter” dziewiątej odsłony, za nim szeroko jechali Kemp i Bewley. Dwaj ostatni z wymienionych zawodników przedarli się do przodu, ale Kemp musiał uznać wyższość Mountaina. Craig Cook świetnie ruszył do dziesiątego biegu, lecz wyprzedził go po szerokiej Robert Lambert. Zawodnik toruńskiego klubu uzyskał dużą przewagę nad rywalami. Anders Rowe zaliczył spektakularny awans na drugą pozycję w wyścigu. Tai Woffinden musiał pogodzić się z tym, że przed nim jest Tom Brennan. Trzykrotny mistrz świata nie mógł być pewny swojej pozycji, ostatecznie stracił punkt na rzecz Chrisa Harrisa. Adam Ellis i Steve Worrall nie dali szans reszcie stawki na starcie dwunastego wyścigu. Jordan Jenkins przeszedł na drugie miejsce i miał chrapkę na zwycięstwo, lecz Ellis mu się nie dał.

Tom Brennan najszybciej puścił sprzęgło w wyścigu trzynastym, ścigał go jednak Drew Kemp. Anders Rowe wpadł w turbulencję, jednak uratował się przed upadkiem. W czternastym biegu doszło do „starcia tytanów”, bowiem pod taśmą stanęli Robert Lambert, Tai Woffinden i Daniel Bewley. Najstarszy i najbardziej doświadczony Woffinden nie pozostawił młodszym rywalom wątpliwości. Robert Lambert stracił dystans i wystarczyło to do zajęcia zaledwie trzeciego miejsca. Bewley ścigał Woffindena, jednak to doświadczenie trzykrotnego mistrza świata wzięło górę. Chris Harris pokazał swoją klasę w piętnastym rozdaniu punktowym. Przez chwilę wydawało się, że to ścigający go Worrall zgarnie trójkę, lecz „Bomber” nie dał mu szansy. Serię zamknął szesnasty wyścig, w którym Connor Mountain dał się wyprzedzić Charlesowi Wrightowi mimo dużej początkowo przewagi.

Ostatni fragment zasadniczej części zawodów otworzyła siedemnasta gonitwa, w której dobrego otwarcia dokonał Charles Wright, lecz szaleńcza jazda Worralla po szerokiej przyniosła mu zwycięstwo. Konkurencji w osiemnastym ściganiu nie miał Adam Ellis, który przeciął linię mety przed Robertem Lambertem. Tym razem kłopoty z płynną jazdą miał Lewis Kerr, który jednak zdołał zakończyć z jednym oczkiem. Dziewiętnasta potyczka to rywalizacja młodości z doświadczeniem. Chris Harris musiał zadowolić się drugim miejscem po brawurowej wygranej młodziutkiego rudowłosego rodaka. Serię zamknęła potyczka najlepszych w tym momencie turnieju Brennana i Bewleya, do której doszło w biegu dwudziestym. Brennan od początku pokazał się z dobrej strony, a Bewley o swoje drugie ostatecznie miejsce musiał powalczyć.

W wyścigu barażowym o dwa miejsca w finale spotkali się-licząc od krawężnika-Adam Ellis, Steve Worrall, Chris Harris i Tai Woffinden. Worrall szalał po szerokiej, dobrze pojechał także Harris. Jednak gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. W tym przypadku był to Tai Woffinden, który wskoczył na prowadzenie, dające mu wjazd do finału. W tymże wystartowali, znów od „małej”: Daniel Bewley, Tom Brennan, Chris Harris i Tai Woffinden. Początkowo lepszy był Woffinden, lecz Bewley go wyprzedził i zwycięstwa nie oddał już do mety. Brennan swoim miejscem zapracował na dziką kart na SGP w Cardiff.

 

Indywidualne Mistrzostwa Wielkiej Brytanii-Manchester

1. Daniel Bewley 15 (3,2,3,2,2,3)

2. Tai Woffinden 12+3 (3,2,1,3,1,2)

3. Tom Brennan 14 (3,1,3,3,3,1)

4. Chris Harris 10+2(2,1,2,3,2,0)

5. Steve Worrall 11+1 (2,3,1,2,3)

6. Adam Ellis 9+0 (2,0,3,1,3)

7. Robert Lambert 9 (3,0,3,1,2)

8. Charles Wright 8 (w,3,0,3,2)

9. Anders Rowe 7 (1,1,2,0,3)

10. Kyle Howarth 6 (2,3,0,1,0)

11. Craig Cook 6 (1,3,1,0,1)

12. Connor Mountain 6 (0,2,2,2,0)

13. Jordan Jenkins 5 (1,1,2,0,1)

14. Lewis Kerr 4 (0,2,0,1,1)

15. Drew Kemp 4 (1,0,1,2,0)

16. Simon Lambert 0 (0,0,0,0,0)

17. R1 Freddy Hodder NS

18. R2 Matt Marson NS

Bieg po biegu:

1. R.LAMBERT, Harris, Kemp, S. Lambert

2. WOFFINDEN, Ellis, Cook, Mountain

3. BEWLEY, Worrall, Rowe, Kerr

4. BRENNAN, Howarth, Jenkins, Wright (w)

5. COOK, Kerr, Jenkins, Kemp

6. WORRALL, Mountain, Brennan, Lambert

7. WRIGHT, Bewley, Harris, Ellis

8. HOWARTH, Woffinden, Rowe, S. Lambert

9. BEWLEY, Mountain, Kemp, Howarth

10. R.LAMBERT, Rowe, Cook, Wright

11. BRENNAN, Harris, Woffinden, Kerr

12. ELLIS, Jenkins, Worrall, S. Lambert

13. BRENNAN, Kemp, Ellis, Rowe

14. WOFFINDEN, Bewley, Lambert, Jenkins

15. HARRIS, Worrall, Howarth, Cook

16. WRIGHT, Mountain, Kerr, S. Lambert

17. WORRALL, Wright, Woffinden, Kemp

18. ELLIS, R. Lambert, Kerr, Howarth

19. ROWE, Harris, Jenkins, Mountain

20. BRENNAN, Bewley, Cook, S. Lambert

21. WOFFINDEN, Harris, Worrall, Ellis

22. BEWLEY, Woffinden, Brennan, Harris