Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Wszystko, co żużlowe, zaczęło się we Wrocławiu, a przynajmniej w najnowszej historii czarnego sportu. Pierwsze Grand Prix, pierwsze zawody Drużynowego Pucharu Świata i pierwsze Speedway of Nations. Stadion Olimpijski był dotąd areną dwunastu turniejów Grand Prix. Jedna trzecia z nich zakończyła się zwycięstwem reprezentanta Polski – na najwyższym stopniu podium stawali Tomasz Gollob, Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski.

 

Pierwsze Grand Prix padło łupem Tomasza Golloba, który wyprzedził Hansa Nielsena i Chrisa Louisa. W latach 90. ubiegłego stulecia w stolicy Dolnego Śląska odbyły się cztery turnieje. Po triumfie Tomasza Golloba w kolejnym roku zwyciężył Tommy Knudsen, a w następnym – Greg Hancock. W 1998 roku na jeden sezon elitarny cykl wyprowadził się z Wrocławia, by w następnym sezonie wrócić z przytupem. Z przytupem, bo o akcji finałowej Tomasza Golloba, kiedy „odbił” się od bandy i wyprzedził Jimmy’ego Nilsena na kresce, mówiło się długo po zawodach. I w zasadzie – wspomina się to do dziś.

Turniej z roku 2000, który padł łupem Tony’ego Rickardssona, był jednym z ostatnich przed krótką przerwą. Na kilka sezonów Wrocław „oddał” prawa do organizacji cyklu Chorzowowi. A zmagania najlepszych żużlowców świata do Wrocławia powróciły w 2004 roku. Niestety, przed następne cztery lata kibice na Olimpijskim nie doczekali się Mazurka Dąbrowskiego. Powody do radości mieli fani z Danii (wygrana Bjarne Pedersena w 2004 roku i Nickiego Pedersena w 2007), Szwecji (triumf Tony’ego Rickardssona z sezonu 2005) i Australii (Jason Crump wygrał w 2006 roku).

Duńsko-brytyjskie podium z 2007 roku, na którym stanęli Nicki Pedersen, Hans Andersen i Chris Harris, było jednym z ostatnich obrazków i śladów Grand Prix we Wrocławiu. Stadion Olimpijski powoli niszczał, miejscowy Atlas (później Sparta) przechodził mały kryzys i walczył o pozostanie w lidze, a rywalizacja o medale IMŚ na dłuższy czas wyniosła się ze stolicy Dolnego Śląska. Po kilku latach Wrocław otrzymał prawo do organizacji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – The World Games, co wiązało się z obietnicą wyremontowania żużlowego obiektu. I chyba było swego rodzaju punktem zwrotnym w kwestii wrocławskiego speedwaya.

Arena doczekała się gruntownego remontu, a nowy Stadion Olimpijski był świadkiem zwycięstwa Polaków w zawodach The World Games, medalu w Speedway of Nations. W końcu – w 2019 roku powrócił tam cykl Grand Prix. Zawody były znakomitą reklamą speedwaya, znów się o nich długo mówiło, a dopełnieniem całości był fakt, że na dekoracji wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, bo wygrał Bartosz Zmarzlik. Przed rokiem natomiast, w dobie pandemii zorganizowano podwójny turniej. Pierwszą imprezę wygrał Artiom Łaguta, a drugą wychowanek miejscowej Sparty i wychowanek toru na Olimpijskim – Maciej Janowski.

Dwanaście turniejów Grand Prix i dziesięciu zwycięzców. Po dwa razy wygrywali bowiem Tony Rickardsson i Tomasz Gollob, a do tego grona w najbliższy weekend mogą dołączyć Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Artiom Łaguta. Chyba że inny zawodnik zacznie pisać swoją „wrocławską” historię…

Wrocławskie turnieje Grand Prix:

Grand Prix ’95 – 20 maja 1995
1. Tomasz Gollob (Polska)
2. Hans Nielsen (Dania)
3. Chris Louis (Wielka Brytania)

Grand Prix ’96 – 18 maja 1996
1. Tommy Knudsen (Dania)
2. Tony Rickardsson (Szwecja)
3. Hans Nielsen (Dania)

Grand Prix ’97 – 30 sierpnia 1997
1. Greg Hancock (USA)
2. Billy Hamill (USA)
3. Tomasz Gollob (Polska)

Grand Prix ’99 – 3 lipca 1999
1. Tomasz Gollob (Polska)
2. Jimmy Nilsen (Szwecja)
3. Stefan Dannoe (Szwecja)

Grand Prix ’00 – 1 lipca 2000
1. Tony Rickardsson (Szwecja)
2. Billy Hamill (USA)
3. Chris Louis (Wielka Brytania)

Grand Prix ’04 – 29 maja 2004
1. Bjarne Pedersen (Dania)
2. Jarosław Hampel (Polska)
3. Tony Rickardsson (Szwecja)

Grand Prix ’05 – 30 kwietnia 2005
1. Tony Rickardsson (Szwecja)
2. Leigh Adams (Australia)
3. Jason Crump (Australia)

Grand Prix ’06 – 6 maja 2006
1. Jason Crump (Australia)
2. Greg Hancock (USA)
3. Matej Zagar (Słowenia)

Grand Prix ’07 – 12 maja 2007
1. Nicki Pedersen (Dania)
2. Hans Andersen (Dania)
3. Chris Harris (Wielka Brytania)

Grand Prix ’19 – 3 sierpnia 2019
1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Emil Sajfutdinow (Rosja)
3. Leon Madsen (Dania)

Grand Prix ’20 – 28 sierpnia 2020
1. Artiom Łaguta (Rosja)
2. Maciej Janowski (Polska)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja)

Grand Prix ’20 – 29 sierpnia 2020
1. Maciej Janowski (Polska)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Bartosz Zmarzlik (Polska)