Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Końcówka roku to czas różnych podsumowań. My postanowiliśmy przygotować dla Was ranking najbardziej wpływowych osób w polskim żużlu. Dziś, 28 grudnia oraz 1 stycznia będziemy prezentować kolejne dziesiątki. Jest to nasze subiektywne zestawienie, ale w celu jego ułożenia skontaktowaliśmy się z prezesami klubów i innymi istotnymi osobami dla polskiego sportu żużlowego.

 

30. Jarosław Galewski (32 l.)

Redaktor naczelny najbardziej poczytnego serwisu żużlowego w Polsce – WP Sportowe Fakty. Podobnie jak wielu dziennikarzy trudniących się tematyką „czarnego sportu” w przeszłości zasilał szeregi Tygodnika Żużlowego. Rolę sternika WP SF pełni od października 2020 roku. Chyba odetchnął z ulgą i nabrał wiatru w żagle po odejściu poprzedniego „naczelnego”, kontrowersyjnego Dariusza Ostafińskiego. Jako szef patronackiego portalu PGE Ekstraligi bez wątpienia ma wpływ na część decyzji działaczy. Zasiada m.in. w jury nominującym zawodników i trenerów do corocznych „Szczakieli” rozdawanych na gali PGE Ekstraligi.

29. Tomasz Dryła (37 l.)

Najbardziej rozpoznawalny komentator stacji nSport+. Najczęściej to właśnie jego głos można usłyszeć przy najważniejszych wydarzeniach żużlowych sezonu. Komentarz półfinałowego biegu Grand Prix Polski 2019 w Toruniu, gdy Bartosz Zmarzlik zdobywał swój pierwszy mistrzowski tytuł, z pewnością jest już legendarną pamiątką dla dyscypliny. Prywatnie, jak na Lubelaka przystało, kibic Motoru. W środowisku mówi się, że on również miał spory wpływ na zbudowanie potęgi ośrodka z Lublina. Czasami jego opinie uchodzą za bardzo kontrowersyjne. Niektórzy uważają, że nie powinien komentować spotkań lubelskiej drużyny.

28. Łukasz Malaka (46 l.)

Założyciel i menedżer portalu  PoBandzie. Wcześniej współtworzący redakcję m.in. Tygodnika Żużlowego czy Przeglądu Sportowego. Od dwóch lat pełni także rolę eksperta w stacji „Motowizja”. Poza pracą dziennikarską pomaga skutecznie  zawodnikom przy zawieraniu umów w polskich i zagranicznych klubach.  Jego doświadczenie wyniesione z  pracy w marketingu sportowym w Niemczech miało swój oddźwięk w wielu pomysłach paru polskich klubów żużlowych w ostatnich latach. Człowiek o  dobrym sercu. Inicjator wszystkich  akcji charytatywnych przeprowadzanych przez portal Po-Bandzie. Zasób jego wiedzy i dostęp do informacji z pierwszej ręki wydaje się w jego przypadku często niewykorzystany, ale to ma się wkrótce zmienić.

27. Zbigniew Leszczyński (44 l.)

Obecnie jeden z najważniejszych sponsorów w polskim żużlu. Wspiera wielu zawodników z czołówki, a także kluby żużlowe. Miał duży udział m.in. w odbudowie Polonii Bydgoszcz, chociaż nie docenił tego prezes klubu Jerzy Kanclerz. Podczas pamiętnych finałów play off w drugiej lidze z PSŻ Poznań właśnie w Poznaniu prezes zapomniał zadbać o swojego sponsora tytularnego, który przyjechał dopingować bydgoszczan w pierwszym meczu finałowym. Tylko nieliczni znają kulisy rozstania Leszczyńskiego z Polonią i lepiej to przemilczeć, bo klub nie popisał się. Trudno się dziwić, ze jego firma, produkująca artykuły dla zwierząt, znajduje się w nazwie ZOOleszcz GKM-u Grudziądz, który spędzi ósmy z rzędu sezon w PGE Ekstralidze, a ponadto wspiera imprezy wysokiej rangi organizowane przez markę SpeedwayEvents.pl. Poza żużlem uwielbia tenis stołowy. Zawodnicy, którzy się z nim mierzyli nieraz podkreślali, że w tej dyscyplinie bardzo trudno go pokonać.

26. Dorota Szymańska

Żona osoby, która znajdzie się w czołówce naszego zestawienia. Nie ma wątpliwości, że przy ogromie decyzji do podjęcia najważniejsza osoba dla sternika Głównej Komisji Sportu Żużlowego ma wpływ na część jego wyborów. Dba bardzo o dobry wizerunek męża. Jak trzeba to krzyknie na niego, ale też potrafi w taki sposób obronić męża przed jego szefem, prezesem Polskiego Związku Motorowego, Michałem Sikorą. Prywatnie wielka fanka czarnego sportu. Gdy może, pojawia się na stadionach, wyniki żużlowych zmagań śledzi na bieżąco. W ostatnim czasie stara się bardzo dbać o relaks męża i dlatego P. Szymańskiego tak bardzo pochłonęła joga.

25. Władysław Komarnicki (76 l.)

Jedna z osób, które miały gigantyczny wpływ na profesjonalizację „czarnego sportu”. To właśnie Władysław Komarnicki odbudował jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiego żużla – Stal Gorzów. Swoim działaniem, czyli m.in. postawieniem na dobry i kreatywny marketing, przyciągnął do klubu wielu sponsorów, którzy są z gorzowskim klubem już od kilkunastu lat. O żużel dba również poprzez rozmowy z najważniejszymi ludźmi dla polskiej polityki. Od dwóch kadencji pełni bowiem funkcję Senatora RP. Cały czas bardzo pozytywnie wypowiada się o nim najlepszy polski żużlowiec w historii – Tomasz Gollob.

24. Zbigniew Fiałkowski (59 l.)

Druga po Piotrze Szymańskim najważniejsza osoba w Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Lubi podróżować po stadionach w Polsce i pełnić różne oficjalne funkcje. Wyręcza P. Szymańskiego w trudnych tematach, wypowiadając się do mediów. Ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie 2. Ligi Żużlowej, a także to, jak wyglądają regulaminy poszczególnych rozgrywek. Niektórzy mówią, że jest bardzo ważną postacią także dla ekstraligowca z Grudziądza, w którym zasiada w Radzie Nadzorczej. Jednak obecny prezes klubu nieoficjalnie mówi, że czas „Fiałka” w w tym klubie już minął.

23. Robert Dowhan (54 l.)

Podobnie jak Władysław Komarnicki teoretycznie dziś śledzi już żużel tylko z perspektywy kibica, ale jego zdanie wciąż jest brane pod uwagę przy podejmowaniu bardzo istotnych decyzji dla dyscypliny. Pod koniec pierwszej dekady XXI w. zbudował potęgę i magię zielonogórskiego Falubazu. To właśnie za czasów jego pracy w klubie żółto-biało-zieloni zdobył cztery medale DMP (2 złote, srebrny i brązowy). Funkcję Senatora RP sprawuje już od trzech kadencji. Teraz regularnie krytykuje działania zielonogórskich działaczy. Niektórzy zastanawiają się czy niebawem nie powróci do klubu z Zielonej Góry.

22. Stanisław Chomski (64 l.)

Były zawodnik, a obecnie najbardziej doświadczony trener w polskim żużlu. Rolę pierwszego trenera po raz pierwszy pełnił już 33 lata temu. Znany z przeprowadzania szybkich rezerw  taktycznych, a także z podejmowania zaskakujących decyzji. Przez zawodników uznawany za oazę spokoju. Nie unosi się emocjami nawet najbardziej kryzysowych momentach, jak chociażby w 2020 roku, gdy jego Stal przegrała sześć pierwszych spotkań i była uznawana za kandydata do spadku. Chomski zdołał wyciągnąć drużynę z kryzysu i wywalczyć wicemistrzostwo Polski. Obecnie przygotowuje drużynę do walki o dziesiąte złoto DMP. Jego drugim ulubionym miastem jest Gdańsk, gdzie ma wielu przyjaciół, a obecnie reprezentuje go tam córka Julia Chomska, zakochana w Trójmieście.

21. Karol Lejman (35 l.)

Wraz z Janem Konikiewiczem współtwórca firmy One Sport, znanej chociażby z organizacji zmagań o mistrzostwo Starego Kontynentu. To właśnie od momentu przejęcia przez jego grupę Mistrzostw Europy impreza stała się znacznie bardziej prestiżowa. Od roku jego firma sprawuje również opiekę nad strategią marketingową rozgrywek eWinner 1. Ligi oraz 2. Ligi Żużlowej. Mówi się, że powoli czas firmy One Sport mija, a Lejman z Konikiewiczem trochę gorzej się dogadują. Może dlatego Lejman rozpoczął projekt budowy klubowej siatkówki męskiej w Toruniu.