Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już dziś o 16.00 pilska Asta Arena ugości szesnastu kandydatów do tytułu najlepszego żużlowca Polski do lat 19. W czyje ręce trafi Brązowy Kask? Czy któryś z konkurentów będzie w stanie zagrozić Wiktorowi Przyjemskiemu?

 

Turniej o Brązowy Kask (sobota, 25 maja, godz. 16.00, Motowizja)

Część z nich mierzy się ze sobą w meczach PGE Ekstraligi i Ekstraligi U24, a inni startują na niższych ligowych poziomach. Jeśli pogoda pozwoli, o 16.00 staną pod taśmą na pilskiej Asta Arenie, by powalczyć o Brązowy Kask, trofeum dla najlepszego polskiego zawodnika do lat 19. Pewne jest jedno-zawodnicy, którzy mają się pojawić w tych zawodach, to gwarancja emocjonującego ścigania.

Tytułu zdobytego rok wcześniej w Gorzowie bronił będzie Wiktor Przyjemski. Rok temu, jeszcze jako zawodnik pierwszoligowej Abramczyk Polonii, nie miał sobie równych. Od początku sezonu 2024 pokazuje, że zmiana barw klubowych oraz poziomu rozgrywek wyszła mu na dobre. Ze średnią biegopunktową 2,000 pkt./bieg zajmuje piętnaste miejsce w klasyfikacji, a tym samym jest najwyżej notowanym juniorem. Czy potwierdzi to także w Pile? Przyjemski swoimi startami, choćby tym w piątkowym meczu w Lesznie, pokazuje, że z powodzeniem może konkurować z seniorami. Jego dorobek, 10 oczek i bonus, to trzecie osiągnięcie wśród zawodników Orlen Oil Motoru w potyczce z Fogo Unią Leszno. Lepszy wynik osiągnęli tylko Dominik Kubera i Bartosz Zmarzlik (po 12).

Żużel. Pierwsza dwucyfrówka Przyjemskiego w PGE Ekstralidze. Był przeszczęśliwy

Żużel. Czas na walkę o ostatnie miejsca w GP Challenge! W stawce dwóch Polaków (ZAPOWIEDŹ)

Po piętach z pewnością będzie Przyjemskiemu deptał Oskar Paluch, niespełna osiemnastoletnia gwiazda ebut.pl Stali Gorzów. Paluch to srebrny medalista sprzed roku, który z pewnością ma apetyt na więcej. On z kolei zajmuje 29.pozycję w gronie najlepszych zawodników najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju.

Szansy na triumf czy powtórzenie swojej pozycji z ubiegłego sezonu nie będzie miał niestety Damian Ratajczak. Sezon 2023 przyniósł mu trzecie miejsce, jednak dokładnie 23 maja, a więc w miniony czwartek, Ratajczak skończył dziewiętnaście lat. Kto wskoczy na jego miejsce na trzecim stopniu podium w tegorocznym turnieju?

Żużel. Komplet zawodnika Polonii! Trzech Polaków jechało w Szwecji

Z bardzo dobrym wynikiem, jakim było szóste miejsce z dorobkiem dziesięciu punktów, wyjechał z Gorzowa rok temu Szymon Bańdur. Czy junior Cellfast Wilków powtórzy to osiągnięcie na pilskim owalu?

Gospodarze będą mieli w stawce jednego swojego reprezentanta, czyli Tobiasza Jakuba Musielaka. Osiemnastolatek zachwycił kibiców i znawców swoim występem w debiucie. W pierwszej rundzie Krajowej Ligi Żużlowej, kiedy jego Polonia Piła jechała przeciwko OK Kolejarzowi Opole, w trzech startach zapisał na swoim koncie siedem punktów. Dwa razy przecinał linię mety jako pierwszy. Czy znajomość owalu przy ul. Bydgoskiej pomoże mu w starciu z bardziej utytułowanymi rywalami?

Żużel. Ostrowianie pojadą na hit w pełnym składzie! Dobre wieści od Musielaka

W gronie debiutantów nie zabraknie także ciekawych nazwisk. Po raz pierwszy pojedzie m.in. Kevin Małkiewicz, który zadebiutował w ubiegłym roku w barwach Betard Sparty, a obecnie wrócił do macierzystego klubu z Grudziądza. Także Jan Przanowski, klubowy kolega Małkiewicza, zainauguruje swoje starty w tych zmaganiach. Barw Betard Sparty bronić będzie dwóch kolejnych „świeżaków”, Filip Seniuk i Marcel Kowolik. Drugi z nich, 16-latek, na dobre zagościł już w młodzieżowej formacji klubu z Dolnego Śląska. Jak poradzi sobie w walce z rywalami?

Tradycyjnym w ostatnich dniach w aspekcie wydarzeń żużlowych jest pytanie, czy pogoda pozwoli na przeprowadzenie rywalizacji. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w tym wielkopolskim mieście będzie można spodziewać się deszczu. Niestety, deszcz ten może spaść m.in. o godz. 16.00, a więc w porze rozpoczęcia zawodów. Według IMGW, ma to jednak być opad zaledwie 0,6 mm. Pozostaje mieć nadzieję, że te prognozy się sprawdzą i turniej odbędzie się bez przeszkód w pełnym wymiarze.

Żużel. Unia postawiła się mistrzom! Zmarzlik bezbłędny, Przyjemski z dwucyfrówką! (RELACJA)

Zawody o Brązowy Kask organizowane są od 1976 roku, co roku, jedynie w 1982 nie odbyła się zaplanowana edycja. Niekwestionowanym liderem w historii tych rozgrywek jest Rafał Okoniewski, obecny szkoleniowiec Fogo Unii Leszno. W latach 1997-1999 zdobył trzy tytuły. To jedyny przypadek, kiedy jeden zawodnik zdobył aż trzy trofea. Dwukrotnymi zwycięzcami byli m.in. Patryk Dudek, Mateusz Cierniak, Dominik Kubera czy Bartosz Smektała. Po jednym triumfie mają na swoim koncie np. Maciej Janowski, Rafał Dobrucki, Damian Baliński oraz Piotr Baron. Co ciekawe, trofeum tego nie zdobyli nigdy polscy indywidualni mistrzowie świata-Tomasz Gollob oraz Bartosz Zmarzlik. Zmarzlik ma na swoim koncie jeden srebrny krążek, natomiast Gollob-brązowy.

Lista startowa Turnieju o Brązowy Kask:

1. Antoni Mencel (Fogo Unia Leszno)

2. Jan Przanowski (ZOOleszcz GKM Grudziądz)

3. Oskar Hurysz (NovyHotel Falubaz Zielona Góra)

4. Paweł Trześniewski (Innpro ROW Rybnik)

5. Tobiasz Jakub Musielak (Polonia Piła)

6. Szymon Bańdur (Cellfast Wilki Krosno)

7. Filip Seniuk (Betard Sparta Wrocław)

8. Kajetan Kupiec (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)

9. Krzysztof Lewandowski (KS Apator Toruń)

10. Kevin Małkiewicz (ZOOleszcz GKM Grudziądz)

11. Marcel Kowolik (Betard Sparta Wrocław)

12. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)

13. Szymon Ludwiczak (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)

14. Bartosz Bańbor (Orlen Oil Motor Lublin)

15. Oskar Paluch (ebut.pl Stal Gorzów)

16. Kacper Halkiewcz (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)

17. R1 Franciszek Majewski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)

18. R2 Mateusz Affelt (KS Apator Toruń)