Główny partner portalu

Żużel. Wielka Brytania – Polska. Dogrywka po SoN-ie na zakończenie sezonu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W środę w Glasgow dojdzie do towarzyskiego starcia reprezentacji Polski i Wielkiej Brytanii. Mecz ten będzie zwieńczeniem sezonu, a dzięki niedzielnym rozstrzygnięciom podczas finału SoN także okazją do rewanżu dla Biało-Czerwonych. Początek starcia o godzinie 20:30.

 

W zespole Polski nie zabraknie największych gwiazd, choć zobaczymy „tylko” dwóch uczestników cyklu Grand Prix – Macieja Janowskiego i Bartosza Zmarzlika. Oprócz nich dwóch najzdolniejszych juniorów i medalistów młodzieżowego czempionatu – Jakub Miśkowiak i Wiktor Lampart, a także Dominik Kubera oraz Tobiasz Musielak. Ten ostatni zrobił w Glasgow prawdziwą furorę podczas rundy kwalifikacyjnej do cyklu Grand Prix, którą wygrał z kompletem punktów. A Dominik Kubera ma za sobą całkiem udany sezon, w którym znakomicie zaprezentował się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i krajowej.

Po stronie Wielkiej Brytanii mamy również mieszankę młodości i doświadczenia. Jordan Palin i Tom Brennan to przedstawiciele najmłodszego pokolenia angielskiego speedwaya, Dan Bewley i Robert Lambert to świeżo upieczeni złoci medaliści Speedway of Nations, którzy będą wspierani przez tych bardziej doświadczonych – Adama Ellisa i Chrisa Harrisa. Początkowo w awizowanym składzie pojawił się Tai Woffinden, ale ze względu na kontuzję odniesioną pierwszego dnia zmagań w Manchesterze zastąpił go właśnie Harris.

Brytyjczycy w niedzielę zdobyli złoto po 32 latach, a w środę na stadionie będziemy świadkami kolejnego historycznego wydarzenia. Ostatni raz do międzypaństwowego meczu Anglii z Polską doszło bowiem ponad… 42 lata temu! W lipcu 1979 roku najpierw Polska pokonała w Bydgoszczy Anglię 64:44, a dzień później w Gdańsku to Wyspiarze okazali się lepsi o 20 „oczek”. Wśród Polaków jeździli wówczas m.in. Jan Ząbik, Andrzej Huszcza, Zenon Plech, Marek Ziarnik, Henryk Glucklich czy Jerzy Rembas, natomiast o sile Anglii stanowili Kenny Carter, Michael Lee, Chris Morton czy Malcolm Simmonds.

Transmisja z środowego spotkania będzie dostępna w internecie, a jej koszt to 5 funtów (niespełna 30 złotych). Mecz skomentuje dziennikarz Polsatu, Tomasz Lorek.