Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W sobotę poznamy kolejnych uczestników tegorocznych finałów Speedway Euro Championship. Decydujące zawody odbędą się na torze w czeskich Pardubicach, a walka będzie się toczyła o pięć miejsc premiowanych awansem do cyklu.

 

Organizatorzy zrezygnowali z rund eliminacyjnych z powodu pandemii koronawirusa. Wszystko więc rozstrzygnie się w SEC Challenge, który pierwotnie miał odbyć się w słoweńskim Krsko. Ostatecznie gospodarzem tej ważnej imprezy będą Pardubice, a stawka zawodników jest niezwykle ciekawa. Jednym z głównych faworytów sobotniej imprezy będzie Patryk Dudek. W tym sezonie wicemistrz świata z 2017 roku jest w wyśmienitej dyspozycji. Potwierdzają to jego wyniki w PGE Ekstralidze, gdzie ze znakomitą średnią 2,324 pkt/bieg jest jednym z najskuteczniejszych zawodników w lidze. Popularny „Duzers” nie będzie osamotniony w sobotnich zawodach. Do Pardubic wybiera się również Jakub Jamróg.

Do grona faworytów można śmiało zaliczyć Wadima Tarasienkę, który imponuje formą oraz walecznością na torach eWinner 1. Ligi Żużlowej. Rosjanin jest istnym objawieniem sezonu oraz najskuteczniejszym zawodnikiem Abramczyk Polonii Bydgoszcz. W sobotnich zawodach weźmie również udział jego kolega z drużyny – David Bellego. Francuz w poprzednim sezonie zakończył zmagania w cyklu SEC na dziewiątej pozycji, którą pewnie będzie chciał poprawić. Analizując szanse poszczególnych zawodników nie można zapomnieć również o Andrzeju Lebiediewie, który w 2017 roku sięgnął po tytuł mistrza Europy. Transfer do Krosna okazał się dobrym ruchem i Łotysz zdecydowanie złapał wiatr w żagle. Awans do finałów cyklu może być tylko tego potwierdzeniem.

Andrzej Lebiediew ze złotym medalem cyklu w 2017 roku. Fot. Tauron Speedway Euro Championship

Na awans liczy również Dan Bewley. Zawodnik wrocławskiej Betard Sparty prezentuje się w tym roku solidnie i być może jest to idealny moment, aby zaistnieć w dużej imprezie. Młody Brytyjczyk otarł się o podium zeszłorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, zajmując najgorsze dla sportowca czwarte miejsce turnieju, który odbył na torze… w Pardubicach. Dla Brytyjczyka, który w tym tygodniu świętował 22. urodziny, miejsce w czołowej piątce zawodów będzie świetnym prezentem. Innym młodym i głodnym sukcesów zawodnikiem, który może namieszać w zawodach jest Patrick Hansen. Duńczyk eksplodował formą w tym roku i jest pewnym punktem pierwszoligowej ekipy z Ostrowa. Jednak w przypadku jednodniowych turniejów trzeba pamiętać o tym, że decydująca może okazać się słynna „dyspozycja dnia”. Czy będziemy świadkami niespodzianki? Początek zawodów o godzinie 16:00. Transmisję z imprezy przeprowadzi Motowizja.

Lista startowa SEC Challenge 2021:

1. Timo Lahti (Finlandia)
2. Nicolas Covatti (Włochy)
3. Wadim Tarasienko (Rosja)
4. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
5. Aleksandr Łoktajew (Ukraina)
6. Patrick Hansen (Dania)
7. Siergiej Łogaczow (Rosja)
8. Jakub Jamróg (Polska)
9. Kai Huckenbeck (Niemcy)
10. David Bellego (Francja)
11. Erik Riss (Niemcy)
12. Jacob Thorssell (Szwecja)
13. Josef Franc (Czechy)
14. Dan Bewley (Wielka Brytania)
15. Pontus Aspgren (Szwecja)
16. Patryk Dudek (Polska)
R1. Eduard Krcmar (Czechy)
R2. Hynek Stichauer (Czechy)

Przypomnijmy, że pewni udziału w tegorocznym cyklu są Robert Lambert, Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Bartosz Smektała oraz Nicki Pedersen, który wskoczył w miejsce Grigorija Łaguty. Do nich dołączy najlepsza piątka sobotniego SEC Challenge. Stawkę uzupełnią zawodnicy, którzy otrzymają od organizatorów cyklu „dzikie karty”. W tym roku zawodnicy powalczą o medale mistrzostw Europy na torach w Bydgoszczy, Gustrow, Gdańsku i Rybniku.