Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów wywalczył w Gorzowie Andres Thomsen wygrywając pierwszy turniej Grand Prix w swojej karierze

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów wywalczył w Gorzowie Andres Thomsen wygrywając pierwszy turniej Grand Prix w swojej karierze
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

6 stycznia, czyli dzień Objawienia Pańskiego, który jest bardziej znany jako święto Trzech Króli, przypominamy sukcesy trzech polskich mistrzów świata. Jerzego Szczakiela, Tomasza Golloba i Bartosza Zmarzlika śmiało możemy nazwać królami polskiego speedwaya.

 

Pierwszy był król Jerzy, który „koronował” się w 1973 roku, na polskiej ziemi. W Chorzowie, w finale IMŚ, Jerzy Szczakiel po 20 biegach miał tyle samo punktów co Ivan Mauger, ale pokonał Nowozelandczyka w wyścigu dodatkowym, zostając pierwszym polskim czempionem.

Król Tomasz musiał trochę poczekać na wejście na żużlowy szczyt. Kilkukrotnie był blisko, aż w końcu w 2010 roku w Terenzano wywalczył wymarzone złoto. Polak znów – po 37 latach – został królem światowego żużla.

Na szczęście na kolejny polski triumf nie musieliśmy czekać kilkudziesięciu lat. Historię napisał król Bartosz, który wywalczył tytuł mistrza świata w 2019 roku. A w kolejnym sezonie powtórzył ten wyczyn i był bardzo bliski potrójnej korony, ale ostatecznie musiał uznać wyższość Artioma Łaguty.

fot. Jarosław Pabijan