Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

We wtorkowy wieczór odbyła się Gala PGE Ekstraligi 2023 podsumowująca tegoroczny sezon. W Warszawie wyróżniono najlepszych wśród danych kategorii, a także Złotego Szczakiela na cześć Jerzego Szczakiela otrzymał Tony Briggs. To właśnie Nowozelandczyk stoi za pomysłem dmuchanych band, które niejednokrotnie uratowały zawodnikom zdrowie i życie.

 

Jako pierwszy statuetkę Złotego Szczakiela na cześć pierwszego, polskiego mistrza świata Jerzego Szczakiela odebrał Tony Briggs. Nowozelandczyk startował dawno temu na żużlowych torach, lecz jego karierę przerwała kontuzja. Tony skręcił kark i przez jakiś czas był sparaliżowany. Później jednak odzyskał czucie w nogach i wymyślił dmuchane bandy. Po wielu pracach zostały one wprowadzone na początku XXI wieku, które niejednokrotnie uratowały innym zawodnikom zdrowie, a nawet życie.

Następnie nagrodzono ebut.pl Stal Gorzów za zwyciężenie rozgrywek U24 Ekstraligi. Gorzowianie pokonali w wielkim finale Cellfast Wilki Krosno. Kolejną nagrodę odebrał Grzegorz Zengota. Zawodnik Fogo Unii Leszno wygrał kategorię Niespodzianki Sezonu. Żużlowiec wrócił do jazdy po ciężkiej kontuzji nogi, a miniony sezon był jego pierwszym po kilku latach w PGE Ekstralidze, gdzie był jednym z liderów leszczyńskich Byków.

Juniorem Sezonu został Mateusz Cierniak. Młodzieżowiec Platinum Motoru Lublin okazał się również najlepszym juniorem w tegorocznych rozgrywkach pod względem średniej biegowej. 21-latek obronił także indywidualne mistrzostwo świata juniorów, co z pewnością zaważyło na głosach widzów. Następnie pokazano trzy najlepsze wyścigi sezonu, w których główne role odegrali Robert Lambert, Bartosz Zmarzlik oraz Piotr Pawlicki. Zwycięzcą został Brytyjczyk, który minął na samej mecie Zmarzlika podczas spotkania w Toruniu.

Wśród szkoleniowców wyróżniono Macieja Kuciapę. Były żużlowiec wraz z Jackiem Ziółkowskim poprowadził zespół z Lublina do obrony tytułu DMP. Najlepszym Zagranicznym Zawodnikiem Sezonu został Martin Vaculik, reprezentujący gorzowską ebut.pl Stal. Słowak ma za sobą życiowy rok, bo wywalczył również swój pierwszy medal w cyklu Grand Prix.

Na sam koniec w kategorii Najlepszego Polaka 2023 w Ekstralidze triumfował Bartosz Zmarzlik. Po raz kolejny został mistrzem Polski i mistrzem świata, a także wygrał ligę wraz z Platinum Motorem. Ten zespół został wyróżniony natomiast jako Drużyna Sezonu, ponieważ jak co roku zwycięzca PGE Ekstraligi odbiera tę zasłużoną statuetkę.

fot. Canal+ Speedway