Żużel. Rzeszowianie z drugim zwycięstwem u siebie! Świetne występy Pedersena i Nowaka (RELACJA)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Aż dziesięć biegowych remisów, upadki, defekty…Tak wyglądało spotkanie Texom Stali Rzeszów z Energa Wybrzeżem Gdańsk, wygrane przez gospodarzy ze stolicy Podkarpacia 52:38. Najskuteczniejszym zawodnikiem gospodarzy Nicki Pedersen, zdobywca czternastu punktów. Kroku dotrzymywał mu Marcin Nowak, zdobywca trzynastu oczek i bonusa. Wśród gości najlepsi byli Niels Kristian Iversen (11) i Krzysztof Kasprzak (10+3).

 

Pierwszy wyścig przyniósł pewną indywidualną wygraną Krzysztofa Kasprzaka, za którego plecami zameldował się duet gospodarzy. Juniorskie ściganie to z kolei zwycięstwo z dużą przewagą nad rywalami Wiktora Rafalskiego, do którego dołączył Bartosz Curzytek. Trzeci wyjazd na tor to w założeniu potyczka czterech Duńczyków-ostatecznie wzięło w nim udział trzech zawodników z tego kraju. Nicolai Klindt bowiem zaliczył defekt na starcie. Dobrze wystartowali miejscowi zawodnicy z Półwyspu Jutlandzkiego, czyli Nicki Pedersen i Jesper Knudsen. W ich jazdę wmieszał się jednak Niels Kristian Iversen, który zawzięcie gonił trzykrotnego mistrza świata. Przed metą udało mu się wyprzedzić utytułowanego rodaka, dzięki czemu wyrwał remis. Czwarty bieg to bezsprzeczny triumf Krystiana Pieszczka. Za jego plecami jechał Bartosz Curzytek, którego zdołał wyprzedzić Miłosz Wysocki. Rezultat 4:2 oznaczał 15:9 na koniec serii.

W piątej odsłonie zmagań w parku maszyn został Mateusz Tonder, a w jego miejsce pojawił się Niels Kristian Iversen. Lepszym startem popisali się gospodarze, jednak jadący na drugiej pozycji Jesper Knudsen zaliczył defekt. Z tej okazji skorzystał Iversen, któremu nie udało się dogonić prowadzącego Jacoba Thorssella. W szóstej gonitwie konkurencji nie miał Nicki Pedersen. Za jego plecami czyhał Iversen, ale jego wysiłki spełzły na niczym. Na kolejne taktyczne szachy zdecydował się Eryk Jóźwiak na zamknięcie serii, zastępując Bartosza Głogowskiego Miłoszem Wysockim. Tym razem świetny start zaliczyli Miłosz Wysocki i Nicolai Klindt. Polaka wyprzedził jednak Marcin Nowak, który ostatecznie zajął pierwsze miejsce, tym samym zapewniając kolejny remis i wynik 24:18 w symbolicznej połowie zawodów.

Ósme ściganie to kolejna wygrana Nickiego Pedersena, za którego plecami przyjechał duet gdańszczan. Podobnie wyglądała bieg później, z tym że teraz to Marcin Nowak ograł Nielsa Kristiana Iversena i Krzysztofa Kasprzaka. Z rywalizacji sam wyeliminował się Krystian Pieszczek, dotykając taśmy, musiał zastąpić go Wiktor Rafalski. Pechowo z kolei dla Miłosza Wysockiego zaczął się bieg numer dziesięć. Kiedy o punkty tuż po wyjściu spod taśmy walczyli Klindt i Thorssell, młody zawodnik upadł na tor i został wykluczony. W powtórce imponującym startem popisał się Nicolai Klindt, na którego presję wywierał Jacob Thorssell. Po chwili przed Duńczykiem znalazł się Szwed, a jeszcze później także i Jesper Knudsen. Sytuacja zmieniła się w mgnieniu oka z remisu na 5:1 dla rzeszowian. Tym samym po 2/3 meczu gospodarze mieli już dziesięć punktów zapasu (35:25).

Jedenasty wyścig okazał się kolejnym, w którym pojawił się Nicolai Klindt, tym razem jako rezerwa taktyczna. Zastąpiony już po raz kolejny został Mateusz Tonder, na koncie którego był w tym momencie tylko jeden punkt z bonusem. Niestety, Duńczyk nie przyczynił się do poprawy sytuacii Energi Wybrzeże. Atomowy start należał bowiem do Marcina Nowaka, dobrze pojechał także Jesper Knudsen. Duńczyk musiał uznać jednak wyższość Krzysztofa Kasprzaka. Nicolai Klindt jechał od początku biegu słabo, na ostatniej pozycji, a przed końcem ścigania zjechał z toru. Złośliwość rzeczy martwych dopadła przed startem dwunastego biegu Bartosza Głogowskiego. Jego motocykl odmówił posłuszeństwa pod taśmą, a mechanicy nie zmieścili się w czasie dwóch minut. Świetnie zaprezentował się za to znów Jacob Thorssell, na którego czyhał Niels Kristian Iversen. Wiktor Rafalski marzył o wyprzedzeniu Duńczyka, jednak nie osiągnął tego. Ostatnie ściganie przed wyścigami nominowanymi to kolejny indywidualny triumf Nickiego Pedersena, za to na trzeciej i czwartej pozycji tasowali się Pieszczek i Klindt. Ostatecznie to Duńczyk zgarnął punkt na miarę remisu w biegu i zwycięstwa rzeszowian w meczu-mieli 46 punktów, gdańszczanie 32.

Marcin Nowak zmiażdżył konkurencję po raz kolejny w czternastej odsłonie zmagań. Za nim przyjechał do mety duet gdańszczan, tłem był za to Jesper Knudsen. Ostatnie ściganie to zwieńczenie świetnego występu Nickiego Pedersena, który przeciął linię mety jako pierwszy. Niels Kristian Iversen miał ochotę go wyprzedzić, ale mu się nie udało. To sprawiło, że faktem stał się dziesiąty tego dnia meczowy remis i końcowy wynik 52:38 na korzyść rzeszowian.

5. kolejka Metalkas 2. Ekstraligi

Texom Stal Rzeszów-Energa Wybrzeże Gdańsk 52:38

Texom Stal: Marcin Nowak 13+1 (1*,3,3,3,3), Krystian Pieszczek 3 (3,0,t,0), Jacob Thorssell 11 (2,3,3,3.0), Jesper Knudsen 4+1 (1,d,2*,1,0), Nicki Pedersen 14 (2,3,3,3,3), Bartosz Curzytek 3+1 (2*,1,0), Wiktor Rafalski 4 (3,0,0,1), Jakub Poczta NS

Energa Wybrzeże: Krzysztof Kasprzak 10+3  (3,1*,1*,2,2,1*), Niels Kristian Iversen 13 (3,2,2,2,2,2), Tom Brennan 5 (0,1,2,-,2), Mateusz Tonder 2+2 (0,-,1*,-,1*), Nicolai Klindt 4+1 (d,2,1.d,1*), Miłosz Wysocki 4+1 (1,2,1*,u), Bartosz Głogowski 0 (0,-,w), Bartosz Tyburski NS

Bieg po biegu:

1. KASPRZAK, Thorssell, Nowak, Brennan 3:3

2. RAFALSKI, Curzytek, Wysocki, Głogowski 5:1 (8:4)

3. IVERSEN, Pedersen, Knudsen, Klindt (d/start) 3:3 (11:7)

4. PIESZCZEK, Wysocki, Curzytek, Tonder 4:2 (15:9)

5. THORSSELL, Iversen, Brennan, Knudsen (d) 3:3 (18:12)

6. PEDERSEN, Iversen, Kasprzak, Rafalski 3:3 (21:15)

7. NOWAK, Klindt, Wysocki, Pieszczek 3:3 (24:18)

8. PEDERSEN, Brennan, Tonder, Curzytek 3:3 (27:21)

9. NOWAK, Iversen, Kasprzak, Rafalski, Pieszczek (t) 3:3 (30:24)

10. THORSSELL, Knudsen, Klindt, Wysocki (u) 5:1 (35:25)

11. NOWAK, Kasprzak, Knudsen, Klindt (d) 4:2 (39:27)

12. THORSSELL, Iversen, Rafalski, Głogowski (w/2min.) 4:2 (43:29)

13. PEDERSEN, Kasprzak, Klindt, Pieszczek 3:3 (46:32)

14. NOWAK, Brennan, Tonder, Knudsen 3:3 (49:35)

15. PEDERSEN, Iversen, Kasprzak, Thorssell 3:3 (52:38)