Żużel. Ryszard Czarnecki: Rywalizacja w PGE Ekstralidze będzie jeszcze bardziej zacięta! (WYWIAD)

fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Rozmowa z prosportowym europosłem Ryszardem Czarneckim. O rozpoczynającym się sezonie i aktualnej sytuacji w sporcie żużlowym.

 

Od lat toczysz swoją wojnę z putinowską Rosją, która nawet wpisała Cię na czarną listę z zakazem wstępu na jej terytorium. Możesz coś bliżej o tym opowiedzieć?

Na tę grupę wpisano kilkadziesiąt osób: polityków z poszczególnych krajów i instytucji unijnych, w tym z Parlamentu Europejskiego – jak ja, dyplomatów, a także niektórych ludzi z armii i służb państw Zachodu. Ostatnia wersja „czarnej listy” została już utajniona, ale Moskwa raczej nie zapomniała o przewodniczącym delegacji UE-Rosja, czyli o mnie. Oznacza to w praktyce zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rosyjscy żużlowcy niedawną decyzją FIM wylecieli z rozgrywek międzynarodowych, a za sprawą PZM zostali także zawieszeni w naszych ligach. Ale już światowa federacja samochodowa FIA, czy pływacka pozwoliły Rosjanom i Białorusinom na występy, byle nie pod swoją państwową flagą i bez hymnu. Kto postąpił słuszniej? Brytyjczycy zbuntowali się i zapowiedzieli, że na ich terenie nie pojedzie żaden rosyjski, ani białoruski kierowca. Zespół Haas z Formuły 1 również pogonił swego rosyjskiego sponsora, a także jego syna – drajwera Mazepina…

FIA to tchórze. Podobnie jak federacja pływacka. Jedni i drudzy postąpili niczym Poncjusz Piłat i umyli ręce. Przypominają mi tych polityków, czy dyplomatów, którzy na niedawnym Antalya Diplomatic Forum – w którym uczestniczyłem jako prelegent -w kontekście napaści Rosji na Ukrainę bredzili o jakimś „konflikcie”, a nie wojnie. Olbrzymia większość międzynarodowych związków sportowych wywaliła Rosję i Białoruś na zbity pysk, parę pokazało, że nie mają w podniach tego, co Hiszpanie nazywają „coyones”. Wstyd. Swoją drogą dobrze, że zespól fabryczny, w którym jeździł syn oligarchy zaprzyjaźnionego z Putinem, wyrzucił Mazepina juniora. Tą decyzją zastąpił FIA.

Może nie byłoby takich rozterek, czy raczej otwartych furtek, gdyby MKOl. polecił, żeby bezwzględnie wykluczyć z wszelkiej rywalizacji wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców, a nie tylko miękko „zalecił”. Jakie zatem jest w tej sprawie stanowisko PKOl., w którego prezydium zasiadasz?

Stanowisko PKOl. jest jasne od początku: „Moskwa i Mińsk – out”! Szczerze mówiąc, nie uważam, żeby w tej sprawie MKOl. zrobił coś złego.

Polski minister sportu znalazł się pod ostrzałem krytyki po tym jak powiedział, że każdy rosyjski sportowiec, który skrytykuje bandyckie poczynania Putina, będzie mógł startować w Polsce i nie musi się nawet zrzekać rosyjskiego obywatelstwa (na szczęście potem zaostrzył swoje stanowisko). Jako pełnomocnik PiS do spraw sportu też masz takie liberalne podejście, czy jesteś bardziej radykalny?

Cenię ministra sportu i turystyki. Jego intencją było wspieranie tych rosyjskich sportowców, którzy postawili się Putinowi. Jeśli natomiast będę chciał z nim polemizować, czy go skrytykować, to na pewno nie będę tego czynił publicznie. Media nie są sposobem komunikacji między ministrem sportu a pełnomocnikiem ds. sportu.

Jakby było mało, to i rosyjska federacja także zawiesiła A. Łagutę i Tarasienkę, tyle że za ich internetowe komentarze. Problem jest taki, że oni obaj aż tak bardzo niczego i nikogo nie potępili…

Wydaje mi się, że wszystko w tej sprawie zostało już powiedziane.

Artiom Łaguta nie obroni więc mistrzostwa świata, zaś w Togliatti nie odbędzie się GP. Owszem, to nie rosyjscy żużlowcy napadli na Ukrainę, ale nie wszyscy uwierzyliśmy (polecam głośny „List Otwarty” red. Tomasza Dryły) w ich często zachowawcze i spóźnione zapewnienia – na ogół takie, żeby tylko nie urazić ludobójcy Putina – iż są przeciwni tej wojnie. Zresztą szybciutko skasowane przez nich z social mediów.

Nie żartujmy. To nie rosyjscy zawodnicy „załatwiali” sobie polskie paszporty, tylko załatwiały im to na wyścigi nasze kluby. Atakujesz Rosjan, bo to dziś łatwe, a milczysz o klubach, które stawały na głowie, aby załatwić swoim jeźdźcom obywatelstwo. Bartłomieju, nie lękaj się!

Prezes PZM Michał Sikora zapowiedział, że mający podwójne obywatelstwo Spartanin Artiom Łaguta, który poprosił o polską licencję „Ż”, dostanie odmowę i żaden rosyjski zawodnik nie otrzyma naszej licencji, co więcej, ma powstać regulamin, który uniemożliwi Rosjanom próbę powrotu do polskich lig np. z licencją łotewską (ponoć przymierzał się do niej Grigorij Łaguta – rezydent tego kraju), względnie taką z… Tajwanu, czy innej Sri Lanki. Jak oceniasz to twarde stanowisko PZM?

Sądzę, że zainteresowane kluby liczyły się z takim stanowiskiem PZM. Inna sprawa, że kluby, które rezygnowały z zawodników rosyjskich jeszcze przed decyzją PZMot-u to robiły to w kontekście jeźdźców zupełnie nie pierwszoplanowych. Sama decyzja nie była dla środowiska zaskoczeniem. Z tego, co wiem, to minister sportu podtrzymał swoją poprzednią opinię.

W chwili, gdy rozmawiamy, PZM i Ekstraliga rozmyślają, jak kluby mogłyby załatać dziury po Rosjanach. W grę ewentualnie wchodzi zastępstwo zawodnika: za Rosjanina w poszczególnych wyścigach jechaliby po kolei czterej najlepsi żużlowcy danej drużyny oraz wypożyczenie jeźdźca z niższej ligi w charakterze gościa…

W zasadzie pewne jest umożliwienie stosowania z/z za zawodnika z Rosji. Była co do tego zgoda, jak słyszę, na spotkaniu prezesów klubów Ekstraligi. Natomiast oczywiście trzeba myśleć co będzie, gdy w którejś z tych drużyn ulegnie kontuzji żużlowiec, za którego z powodu średniej punktowej przysługuje zastępstwo zawodnika. Przecież dwóch z/z stosować nie można. Tutaj decyzje jeszcze nie zapadły. A trzeba to jakoś przewidzieć. Jedno jest pewne: sezon przez to będzie jeszcze ciekawszy.

Jak więc będzie teraz wyglądał rozkład sił w Ekstralidze? Jakbyś wytypował końcową kolejność w DMP’2022?

Nie wydaje mi się, aby decyzje PZM w sprawie zawodników z Rosji miałyby zdecydować o zmianie układu sił w Ekstralidze. Faworyci, pozostaną faworytami, bo ich siła nie polegała na jednym jeźdźcu – liderze, tylko na wyrównanej drużynie. Najwyżej rywalizacja w Ekstralidze będzie być może bardziej zacięta, niż się tego przedtem spodziewano. Gorzów, Lublin,Wrocław – wymieniam w kolejności alfabetycznej- i nie tylko będą biły się o medale.

Jesteś patronem honorowym IME w ice speedwayu. 19 marca drugi turniej, tym razem w Tomaszowie Mazowieckim. Wyobrażasz sobie tę odmianę żużla bez dominatorów z Rosji?

Zawody się odbędą, medale będą rozdane, Rosjanie nie wystartują, w związku z tym nie wejdą na podium. Sprawa jest zamknięta. Jasne, że sobie wyobrażam ice-speedway bez nich: po tej napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada sankcje i konsekwencje, także w obszarze sportu są oczywiste. I pewnie potrwają długo.

Z zimowych igrzysk w Pekinie przywieźliśmy zaledwie jeden brązowy medal skoczka Kubackiego. Twoja ocena występu biało-czerwonych i w ogóle całej tej imprezy?

– Apetyty zawsze są większe niż liczba medali. Z drugiej strony amerykańscy eksperci, którzy typują klasyfikację medalową na każdych igrzyskach letnich i zimowych, a którzy dawali nam rok na rok przed IO w Pekinie cztery medale, to dwa tygodnie przed Igrzyskami już żadnego! Zatem uzyskaliśmy więcej niż oni zakładali. Niestety, to najmniejszy dorobek na zimowych igrzyskach od 2002 roku. Trudno się tym nie martwić. Z drugiej strony naszemu łyżwiarzowi zabrakło paru setnych sekundy do zdobycia medali i na 500 i na 1000 metrów, duży postęp uczyniliśmy w narciarstwie alpejskim kobiet oraz snowboardzie i pań, i panów. Na pewno należy wyciągnąć z tego występu wnioski. Stąd na Społecznej Radzie Sportu, której jestem wiceprzewodniczącym, minister Bortniczuk zapowiedział reformę oceny i systemu finansowania sportów zimowych. Ma się to zacząć już teraz.

pytał BARTŁOMIEJ CZEKAŃSKI