Główny partner portalu

Żużel. Rewanż za SoN w strugach deszczu. Gospodarze minimalnie lepsi, groźne upadki Polaków

Taylor Lanning
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Reprezentanci Polski na wypełnionym po brzegi stadionie w Glasgow starali się zrewanżować gospodarzom za przegrany finał SoN. Środowe zawody zakończyły się po 12 biegach, a lepsi ponownie okazali się gospodarze, triumfując 36:35. Najwięcej punktów dla miejscowych zdobył Dan Bewley.

 

Pierwszy bieg fantastycznie ułożył się dla miejscowych. Chris Harris oraz doskonale zaznajomiony z miejscowym torem Tom Brennan z łatwością podwójnie zwyciężyli z Kuberą i Musielakiem. Drugi wyścig zapowiadał się nieco lepiej dla reprezentacji Polski. Drugą pozycję szybko po starcie objął Jakub Miśkowiak, goniąc Daniela Bewleya. Jednak na drugim okrążeniu Polak został wyprzedzony przez Adama Ellisa, wówczas gospodarze wyszli na prowadzenie 5:1. Miśkowiak nie dał za wygraną i wykazał się niesamowitą wolą walki. Finalnie na samej mecie o błysk szprychy lepszy był reprezentant Biał0-Czerwonych.

Trzeci wyścig zakończył się podziałem punktów. Robert Lambert daleko w tyle zostawił naszych reprezentantów, a ci zdołali jedynie uporać się z Jordanem Palinem. Kolejny bieg zakończył się wykluczeniem Jakuba Miśkowiaka, który, przyklejając się do kredy, nie zdołał utrzymać motocykla i tym samym wpakował się prosto w Toma Brennana. Na szczęście obaj zawodnicy po krótkiej chwili wstali o własnych siłach. Junior Eltrox Włókniarza Częstochowa został wykluczony. W powtórce świetnie ze startu wyszedł Maciej Janowski i dowiózł trzy punkty mimo szalejącego za nim Chrisa Harrisa.

W drugiej serii solidną naukę angielskich torów Bartoszowi Zmarzlikowi zafundował Dan Bewley. Wicemistrz świata mimo ogromnych starań uległ zawodnikowi gospodarzy, a w międzyczasie Ellis poradził sobie z Lampartem. Kolejny bieg upłynął pod znakiem sporych problemów gospodarzy. Najpierw po starcie upadł Robert Lambert, nieco później uślizg na dystansie zaliczył Jordan Palin. Tym sposobem w powtórce nasi zawodnicy w postaci Tobiasza Musielaka i Dominika Kubery zwyciężyli 5:0. Następna wyścig zaczął się bardzo dobrze dla Polaków. Wiktor Lampart pewnie prowadził, z kolei Bartosz Zmarzlik ścigał Chrisa Harrisa. ,,Bomber” rzucił się do ataku i po zewnętrznej części toru wyprzedził juniora Motoru Lublin, doprowadzając w tym biegu do remisu.

Ósmy wyścig to przede wszystkim czołganie się pod taśmą Adama Ellisa, za co zawodnik otrzymał ostrzeżenie. W powtórce, mimo że ze startu najlepiej wyszedł Tobiasz Musielak, to gospodarze ostatecznie wygrali 4:2. Daniel Bewley bardzo łatwo poradził sobie z zawodnikiem Celfast Wilków Krosno. Kolejny bieg i kolejna pewna i spokojna jazda na prowadzeniu Roberta Lamberta. Z tyłu szalał Jakub Miśkowiak, natomiast po 3. okrążeniu zawodnik Apatora Toruń miał ogromną przewagę nad drugim zawodnikiem.

10. wyścig rozpoczął się od groźnie wyglądającego upadku Chrisa Harrisa po starcie. Zawodnik przez jakiś czas nie podnosił się z toru, ostatecznie jednak wstał i o własnych siłach udał się do parku maszyn. Brytyjczyk został wykluczony z powtórki, w której nasi reprezentanci z łatwością poradzili sobie z Adamem Ellisem, wyprzedzając go we dwójkę po zewnętrznej. W następnym wyścigu na torze nie pojawił się Jakub Miśkowiak. Dominik Kubera wygrał z dwoma Brytyjczykami, tocząc do samej kreski fantastyczny bój z Danielem Bewleyem. W powietrzu czuć było rywalizację niczym w finale Ekstraligi. Ostatni bieg przed nominowanymi padł łupem Macieja Janowskiego, który od startu do mety nie oddał prowadzenia. Z kolei Wiktor Lampart przyjechał na ostatniej pozycji.

Pierwszy nominowany bieg zakończył się fatalną kraksą na przeciwległej prostej pierwszego okrążenia. W upadku uczestniczyło aż czterech zawodników. Z biegu powtórkowego wykluczono Dominika Kuberę. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że zawody zostały zakończone po 12. biegu.

Wielka Brytania – Polska 36:35

Wielka Brytania 36
9. Chris Harris 8 (3,2,3,w)
10. Tom Brennan 5+2 (2*,1,0,1,1*)
11. Daniel Bewley 11 (3,3,3,2)
12. Adam Ellis 4 (1,1,1,1)
13. Robert Lambert 8 (3,u,3,2)
14. Jordan Palin 0 (0,w,0,-)

Polska
1. Dominik Kubera 6 (1,2,0,3)
2. Tobiasz Musielak 7+1 (0,3,2,2*)
3. Maciej Janowski 7+1 (0,3,1*,3)
4. Jakub Miśkowiak 2 (2,w,-,ns)
5. Bartosz Zmarzlik 8+1 (2,2,1*,3)
6. Wiktor Lampart 5+1 (1*,0,2,2,0)

Bieg po biegu:
1. HARRIS, Brennan, Kubera, Musielak 5:1 (5:1)
2. BEWLEY, Miśkowiak, Ellis, Janowski 4:2 (9;3)
3. LAMBERT, Zmarzlik, Lampart, Palin 3;3 (12:6)
4. JANOWSKI, Harris, Brennan, Miśkowiak(w) 3;3 (15:9)
5. BEWLEY, Zmarzlik, Ellis, Lampart 4:2 (19:11)
6. MUSIELAK, Kubera, Palin (w/u), Lambert (u) 0:5 (19:16)
7. HARRIS, Lampart, Zmarzlik, Brennan 3;3 (22:19)
8. BEWLEY, Musielak, Ellis, Kubera 4:2 (26:21)
9. LAMBERT, Lampart, Janowski, Palin 3;3 (29:24)
10. ZMARZLIK, Musielak, Ellis, Harris (w) 1:5 (30:29)
11. KUBERA, Bewley, Palin, Miśkowiak (ns) 3;3 (33:32)
12. JANOWSKI, Lambert, Brennan, Lampart 3;3 (36:35)