Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Cieszą się miejscowi kibice w Malilli. Tegoroczny finał SGP3 zwyciężył Rasmus Karlsson. Za nim na podium stanął Polak Maksymilian Pawełczak, a brązowy medal zdobył Mikkel Andersen. Nieprzyjemna będzie to noc dla Kacpra Manii. Polak miał złoto na wyciągnięcie ręki, jednakże zajął czwarte miejsce.

 

W piątkowe popołudnie rozegrano tegoroczny finał Speedway Grand Prix, czyli mistrzostw świata w klasie 250cc. Przed rokiem na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu triumfował Mikkel Andersen. Duńczyk wyprzedził Villadsa Nagela i Antoniego Kawczyńskiego. Syn Briana Andersena tym razem miał okazję do obrony tytułu w szwedzkiej Malilli. Biało-czerwonych natomiast reprezentowali Maksymilian Pawełczak, Kacper Mania, Damian Miller i Filip Bęczkowski.

Zawody znakomicie rozpoczęły się dla ulubieńca miejscowej publiczności. Szwed Rasmus Karlsson wygrał wyścig inauguracyjny, a kolejne trzy punkty dopisał już w następnym biegu. Równie udanie zaczął Mikkel Andersen, który pokonał chociażby Kacpra Manię, mającego po dwóch seriach pięć punktów. Nie najlepiej spisał się w początkowej fazie Maksymilian Pawełczak. Zawodnik z Bydgoszczy przyjechał w pierwszym wyścigu na trzeciej pozycji, a później uległ wspomnianemu Manii, dowożąc dwa „oczka”.

Fatalny upadek w biegu dziesiątym zaliczyli Damian Miller i Villads Pedersen. Na drugim wirażu Polak stanął w poprzek toru, a wjechał w niego rozpędzony Duńczyk. Reprezentant naszego kraju został wykluczony z powtórki i nie wyjechał więcej razy na tor. Pedersen natomiast przyjechał na trzeciej pozycji, lecz wycofał się z dalszej części zawodów.

Kolejne dwie serie były bardzo udane dla Manii i Pawełczaka. Obaj zanotowali dwie trójki, a ten pierwszy był o krok od złotego medalu. Po szesnastu wyścigach miał na swoim koncie jedenaście punktów i przewodził całej stawce. Za nim znajdował się Rasmus Karlsson z dziesięcioma punktami, bo swoje poprzednie dwa biegi ukończył na drugiej pozycji. W tym momencie byli to dwaj główni kandydaci do tytułu, a w walce o medal liczyli się jeszcze Andersen oraz Pawełczak – obaj po dziewięć punktów.

W tym momencie rozpoczął się koszmar dla zawodnika z Leszna. Startujący z czwartego pola próbował swoich szarż po szerokiej, jednakże tor był po równaniu i nic nie wskórał. Polak zajął ostatnie miejsce, co znacznie obniżyło jego szanse na końcowy sukces. Znakomicie spisał się za to Pawełczak, dowożący kolejne zwycięstwo, dzięki któremu wyskoczył na czoło klasyfikacji.

Kluczowy dla losów finału okazał się dwudziesty bieg. W nim spod bandy ruszał Karlsson, który wyjechał na pewne prowadzenie. Choć Szweda próbował kąsać Mikkel Andersen, to zdołał dowieźć trzy punkty, tym samym zostając mistrzem świata. Srebrnego medalu był także pewny Maksymilian Pawełczak, dla którego jest to również wielki sukces.

O brąz w wyścigu dodatkowym zmierzyli się Mania oraz Andersen. Duńczyk jednak wyszedł lepiej ze startu i pomknął po brązowy medal. Niestety drugi rok z rzędu Kacper zajmuje czwarte miejsce, czyli jedno z najgorszych dla sportowca.

Wyniki finału SGP3 w Malilli:
1. Rasmus Karlsson 13 (3,3,2,2,3)
2. Maksymilian Pawełczak 12 (1,2,3,3,3)
3. Mikkel Andersen 11 (3,3,2,1,2) +1. miejsce w wyścigu dodatkowym
4. Kacper Mania 11 (2,3,3,3,0) +2. miejsce w wyścigu dodatkowym
5. William Cairns 10 (3,0,3,3,1)
6. Sven Cerjak 10 (2,2,3,0,3)
7. Mitchel McDiarmid 9 (1,1,2,3,2)
8. Filip Brzęczkowski 8 (0,3,0,2,3)
9. Beau Bailey 7 (3,1,1,1,1)
10. Alexander Adamson 7 (0,2,2,1,2)
11. Villads Pedersen 5 (2,2,1,-,-)
12. Patrick Kruse 4 (2,2)
13. Alfred Aberg 4 (d,1,1,2,0)
14. Cooper Rushen 4 (1,1,0,1,1)
15. Damian Miller 2 (2,0,w,-,-)
16. Leo Klasson 2 (1,0,d,0,1)
17. Otto Raak 1 (0,0,1,0,0)
18. Jan Hlacina 0 (0,0)

Bieg po biegu:
1. KARLSSON, Cerjak, Pawełczak, Raak
2. BAILEY, Miller, Klasson, Aberg (d)
3. ANDERSEN, Mania, McDiarmid, Adamson
4. CAIRNS, Pedersen, Rushen, Bęczkowski
5. BĘCZKOWSKI, Cerjak, McDiarmid, Miller
6. MANIA, Pawełczak, Bailey, Cairns
7. ANDERSEN, Pedersen, Aberg, Raak
8. KARLSSON, Adamson, Rushen, Klasson
9. CERJAK, Andersen, Bailey, Rushen
10. PAWEŁCZAK, Adamson, Pedersen, Miller (w)
11. CAIRNS, McDiarmid, Raak, Klasson (d)
12. MANIA, Karlsson, Aberg, Bęczkowski
13. CAIRNS, Aberg, Adamson, Cerjak
14. PAWEŁCZAK, Bęczkowski, Andersen, Klasson
15. MANIA, Kruse, Rushen, Raak
16. MCDIARMID, Karlsson, Bailey, Hlacina
17. CERJAK, Kruse, Klasson, Mania
18. PAWEŁCZAK, McDiarmid, Rushen, Aberg
19. BĘCZKOWSKI, Adamson, Bailey, Raak
20. KARLSSON, Andersen, Cairns, Hlacina
Bieg dodatkowy o trzecie m-ce: Andersen, Mania