Urodzony w Manchesterze Anglik, Steve McGarry, jest jednym z najbardziej znanych ilustratorów na świecie. Jego prace publikowane są w takich gazetach jak „The Sun” czy „Washington Post”. Na swoim koncie ma również projekty specjalnych „pinów” dla zespołu Joy Division i okładki ich płyty. Frontman grupy, Ian Curtis, o czym nie każdy, wie był zapalonym kibicem żużla. Miarą światowej sławy ilustratora jest fakt, iż dwukrotnie zostawał prezesem Amerykańskiego Narodowego Towarzystwa Rysowników. Steve McGarry sześć razy nominowany był do prestiżowej nagrody NSS Illustration.
Mało kto jednak wie, że słynny rysownik, specjalizujący się w „kartoonach” i autor takich hollywoodzkich hitów animowanych jak „Minionki” czy „Sekretne Życie Zwierzaków” ma na swoim koncie również żużlowy epizod. Podczas żużlowej Hall of Fame w Dorington Park to właśnie jego rysunek zdobił specjalną 48-stronicową „żużlową” broszurę. Przednia i tylna okładka okolicznościowego wydawnictwa zawierały pracę przedstawiającą 21 byłych mistrzów świata oraz pierwszego członka słynnej Speedway Hall of Fame – Johniego Hoskinsa.
Projekt okładki „żużlowego” przewodnika po Speedway Hall of Fame jest jednym z najmniej znanych dzieł w twórczości artysty i z tego powodu jest jednym z najcenniejszych dla kolekcjonerów jego prac, których na całym świecie nie brakuje.
– Tak naprawdę muszę Ci powiedzieć, że nigdy, pomimo tego, że wiele lat mieszkałem w Manchesterze nie byłem wielkim fanem żużla. Na mecze Belle Vue chodziło jednak wielu moich wielu kolegów. Jaka jest historia tej okładki? W latach 80. ubiegłego wieku pracowałem dla Daily Star, gdzie w dziale sportowym pracował wówczas doskonale pewnie Ci znany Peter Oakes, z którym jesteśmy przyjaciółmi i to z jego inicjatywy powstała okładka. Po dostarczeniu przez niego fotografii narysowałem postacie żużlowców. Od kiedy wyjechałem do Stanów Zjednoczonych, koncentrowałem się bardziej rysunkami z piłki nożnej. Tym samym, była to pewnie moja pierwsza i ostatnia aktywność w żużlu – mówi nam słynny na całym świecie artysta.
Speedway Hall of Fame otwarto w 1989 roku, a wśród jej najsłynniejszych eksponatów znajdował się pozłacany motocykl Ivana Maugera, na którym jechał po trzeci z rzędu tytuł mistrza świata w 1970 roku we Wrocławiu. Najbardziej niezwykłym przedmiotem kolekcji był czerwono-biały traktor paradny, na którym każdy mistrz świata odbywał rundę honorową na stadionie Wembley.
Żużlowa Galeria Sław została zamknięta kilka lat później z powodu gruntownego remontu Donington Grand Prix Collection (Kolekcja Donington Grand Prix, otwarta w 1973 r., mieściła ponad 150 samochodów wyścigowych i była uznawana za największą wystawę samochodów wyścigowych na świecie – dop.red.). Ostatecznie zamknięto ją w 2018 roku.
Żużel. Błysk formy Lebiediewa w Danii. Świetni Czugunow i Tarasienko
Żużel. Realny powrót legendarnego ośrodka! To byłby sukces!
Żużel. Derby bez tłumów? Prezes Stali szczerze o zainteresowaniu!
Żużel. Chomski powinien… zaoferować pomoc Stali? „Nie robi łaski”
Żużel. Łodzianie z problemami u progu sezonu. „Poważnie rozmawiamy”
Żużel. Piotr Żyto wybrał skład na Motor. „Musimy być realistami”