Główny partner portalu

Piotr Pawlicki. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Piotr Pawlicki okazał się najlepszym zawodnikiem 2. rundy SEC w Gustrow. Zawodnik Fogo Unii Leszno w sobotni wieczór potwierdził swoje aspiracje do triumfu w całym cyklu i powiększył przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Miejsca na podium zawodów uzupełnili Leon Madsen i Patryk Dudek.

 

Runda indywidualnych mistrzostw Europy w Gustrow od wielu tygodni zapowiadana było jako ta, która może przynieść najbardziej zaskakujące wyniki do klasyfikacji. Żużlowcy ścigają się w niemieckiej miejscowości rzadko, a tor w landzie Meklemburgia Pomorze-Przednie należy do wymagających. Polscy kibice liczyli przede wszystkim na to, że świetną dyspozycję potwierdzą Piotr Pawlicki i Patryk Dudek. Zawodnik Fogo Unii Leszno był liderem cyklu po pierwszej rundzie, a wychowanek Marwis.pl Falubazu Zielona Góra, pomimo groźnego wypadku, w którym uczestniczył dzień przed turniejem w Bydgoszczy, zajął wysokie piąte miejsce. W Niemczech odbudować się miał z kolei Bartosz Smektała. 23-latek miał na koncie jedynie cztery oczka i aby myśleć o medalu w cyklu musiał solidnie zapunktować w Gustrow.

Wielkim nieobecnym sobotniej imprezy był Nicki Pedersen. Trzykrotny mistrz świata wciąż zmaga się z urazem kolana i zdecydował, że odpuści zmagania w 2. rundzie. Zagadką dla kibiców była dyspozycja Leona Madsena. Wicemistrz świata z 2019 roku to kolejny z Duńczyków, który przed zawodami borykał się z kontuzją.

Turniej rozpoczął się od bardzo istotnej gonitwy dla klasyfikacji generalnej. Już w pierwszym biegu spotkała się najlepsza trójka po pierwszej rundzie cyklu. Emocji w wyścigu jednak nie było, bo Piotr Pawlicki kapitalnie wystrzelił z trzeciego pola i pognał po trzy oczka. Pole C w otwierającej serii wykorzystali również Bartosz Smektała i Robert Lambert, którzy podobnie jak leszczynianin błyskawicznie zbudowali przewagę nad rywalami. Z najbardziej korzystnego miejsca przed pierwszą serią gorzej wystartował jedynie Daniel Bewley. Brytyjczyk dał się założyć Siergiejowi Łogaczowowi i to Rosjanin zapisał sobie pierwszą „trójkę”.

Niewiele więcej działo się w drugiej serii. Wyprzedzanie na niemieckim obiekcie wciąż było niemal niemożliwe. Jedyny skuteczny atak przeprowadził Patrick Hansen, który wykorzystał to, że od krawężnika odjechał Andrzej Lebiediew. W siódmym starciu sporo stracił Piotr Pawlicki. 26-latek nie wytrzymał napięcia na starcie i wjechał w taśmę. Z dość słabą stawką uporał się natomiast Patryk Dudek. Wicemistrz świata z 2017 roku nadrobił tym samym swój pierwszy gorszy występ. Co ciekawe, żaden z zawodników nie mógł pochwalić się kompletem punktów po ośmiu wyścigach. Na czele byli Bartosz Smektała, Robert Lambert, Mikkel Michelsen i Daniel Bewley, a więc zawodnicy z pięcioma oczkami na kontach.

Dziewiąty bieg przyniósł niezwykle ważny triumf Dudka. Lider Falubazu stanął pod taśmą z Bartoszem Smektałą, Mikkelem Michelsenem oraz Danielem Bewleyem i we wspaniałym stylu założył całą stawkę. Następnie odjechał rywalom i dowiózł zwycięstwo. Zawodnicy dostarczyli kibicom więcej emocji w jedenastej gonitwie. Piotr Pawlicki wygrał start, ale musiał sporo się napocić, aby uporać się z Patrickiem Hansenem. Duńczyk tak zawzięcie atakował Polaka, że nie przypilnował drugiej pozycji i dał się wyprzedzić Kaiowi Huckenbeckowi. Na koniec serii fani również mogli poderwać się z krzesełek. Dość niespodziewanie start wygrał Thorssell, a w pogoń za nim ruszyła reszta stawki. Na trasie dwie pozycje stracił Leon Madsen, który na ostatnim okrążeniu dał się minąć po wewnętrznej Siergiejowi Łogaczowowi i Andrzejowi Lebiediewowi.

Czwarta seria rozpoczęła się od triumfów faworytów. Polskich kibiców znów uradował Dudek, który zanotował kolejne zwycięstwo. Prędkość widać było również u Mikkela Michelsena. Duńczyk wyraźnie miał apetyt na to, aby wskoczyć na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piętnastym biegu. Na ostatnim okrążeniu Andrzej Lebiediew zaatakował Piotra Pawlickiego i lekko go podciął. Polak upadł na tor, a sędzia zdecydował się wykluczyć Łotysza i zaliczyć wyniki biegu. Tuż przed kolejną przerwą pierwszą trójkę dowiózł Leon Madsen. Duńczyk zostawił w pokonanym polu Bartosza Smektałę, Bena Ernsta oraz Roberta Lamberta i wciąż mógł marzyć o występie finale.

Znajomością toru w Gustrow w siedemnastej gonitwie popisał się Kai Huckenbeck. Zawodnik Trans MF Landshut Devils niemal cały wyścig jechał przy bandzie i się napędzał. To starczyło jednak tylko na uporanie się z Benem Ernstem i Mikkelem Michelsenem. Na przedzie cały wyścig jechał bowiem Andrzej Lebiediew. Kolejne znakomite występy Patryka Dudka i Piotra Pawlickiego sprawiły, że dwa gwarantowane miejsca w finale padły łupem właśnie Biało-Czerwonych. Zaraz za plecami ulubieńców fanów odpowiednio Falubazu i Unii znalazł się Bartosz Smektała. Oprócz 23-latka udział w barażu zapewnili sobie również Mikkel Michelsen, Daniel Bewley i Leon Madsen.

Początek finałowej serii pokazał jak kapitalnie pod presją spisuje się Leon Madsen. Duńczyk słabo wystartował i przez chwilę odstawał od reszty stawki. Następnie jednak zaczął się napędzać i połykał kolejnych rywali. Najpierw uporał się z Danielem Bewleyem, chwilę później znalazł się przed Mikkelem Michelsenem, a na mecie wyścigu ograł jeszcze Bartosza Smektałę.

Wielki finał potoczył się tak, jak sobie zaplanował Piotr Pawlicki. Kapitan Byków świetnie wyszedł ze startu i zamknął całą stawkę. Batalię o drugie miejsce toczyli Leon Madsen i Patryk Dudek, ale z niej lepiej wyszedł Duńczyk. Tym razem w stawce nie liczył się Bartosz Smektała.

Sobotni wieczór pokazał, że Polacy mają spore szanse na odgrywanie kluczowych ról w tegorocznym SEC. Piotr Pawlicki znów wywalczył najwięcej punktów w imprezie i jest zdecydowanym liderem cyklu. O wysokiej pozycji w Mistrzostwach Europy może myśleć również Dudek, który jest tuż za podium klasyfikacji generalnej.

2. runda SEC w Gustrow:

1. Piotr Pawlicki (Polska) 14 (3,t,3,2,3) 1. miejsce w finale
2. Leon Madsen (Dania) 11+3 (1,2,0,3,3) 2. miejsce w finale, 1. miejsce w barażu
3. Patryk Dudek (Polska) 12 (1,3,3,3,1) 3. miejsce w finale
4. Bartosz Smektała (Polska) 11+2 (3,2,2,2,2) 2. miejsce w barażu, 4. miejsce w finale


5. Mikkel Michelsen (Dania) 10+1 (2,3,1,3,1) 3. miejsce w barażu
6. Daniel Bewley (Wielka Brytania) 9+0 (2,3,0,1,3) 4. miejsce w barażu

7. Jacob Thorssell (Szwecja) 9 (0,2,3,2,2)
8. Kai Huckenbeck (Niemcy) 9 (2,1,2,2,2)
9. Vaclav Milik (Czechy) 8 (0,3,3,1,1)
10. Sergiej Łogaczow (Rosja) 7 (3,1,2,0,1)
11. Timo Lahti (Finlandia) 6 (1,0,2,3,t)
12. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 6 (2,0,1,w,3)
13. Robert Lambert (Wielka Brytania) 5 (3,2,0,0,0)
14. Patrick Hansen (Dania) 5 (t,1,1,1,2)
15. Ben Ernst (Niemcy) 3 (1,1,0,1,0)
16. Lukas Baumann (Niemcy) 1 (0,d,1,0,0)
17. Mario Niedermeier (Niemcy) 0 (0,0,0)

Bieg po biegu:

1. PAWLICKI, Michelsen, Madsen, Milik

2. SMEKTAŁA, Huckenbeck, Lahti, Thorssell

3. LAMBERT, Lebiediew, Dudek, Baumann

4. ŁOGACZOW, Bewley, Ernst, Niedermeier

5. MICHELSEN, Lambert, Łogaczow, Lahti

6. MILIK, Smektała, Hansen, Lebiediew

7. DUDEK, Thorssell, Ernst, Niedermeier

8. BEWLEY, Madsen, Huckenbeck, Baumann (d)

9. DUDEK, Smektała, Michelsen, Bewley

10. MILIK, Lahti, Baumann, Ernst

11. PAWLICKI, Huckenbeck, Hansen, Lambert

12. THORSSELL, Łogaczow, Lebiediew, Madsen

13. MICHELSEN, Thorssell, Hansen, Baumann

14. DUDEK, Huckenbeck, Milik, Łogaczow

15. LAHTI, Pawlicki, Bewley, Lebiediew (w/su)

16. MADSEN, Smektała, Ernst, Lambert

17. LEBIEDIEW, Huckenbeck, Michelsen, Ernst

18. BEWLEY, Thorssell, Milik, Lambert

19. PAWLICKI, Smektała, Łogaczow, Baumann

20. MADSEN, Hansen, Dudek, Niedermeier

Baraż. MADSEN, Smektała, Michelsen, Bewley

Finał. PAWLICKI, Madsen, Dudek, Smektała

Sędziował: Artur Kuśmierz

Klasyfikacja po 2 z 4 rund SEC 2021:

1. Piotr Pawlicki 29 pkt.

2. Leon Madsen 24 pkt.

3. Mikkel Michelsen 24 pkt.

4. Patryk Dudek 23 pkt.

5. Daniel Bewley 20 pkt.

6. Kai Huckenbeck 17 pkt.

7. Vaclav Milik 15 pkt.

. Bartosz Smektała 15 pkt.

9. Jacob Thorssell 14 pkt.

10. Robert Lambert 13 pkt.

11. Wadim Tarasienko 11 pkt.

. Siergiej Łogaczow 11 pkt.

. Andrzej Lebiediew 11 pkt.

14. Patrick Hansen 9 pkt.

. Timo Lahti 9 pkt.

16. Nicki Pedersen 3 pkt.

. Ben Ernst 3 pkt.

18. Lukas Baumann 1 pkt.

19. Mateusz Tonder 0 pkt.

Wiktor Przyjemski 0 pkt.

Mario Niedermeier 0 pkt.

One Thought on Żużel. Polski wieczór w Gustrow! Pawlicki wygrywa i powiększa prowadzenie. Dudek na podium (RELACJA)
  Żużel. Patryk Dudek: Sam sobie troszeczkę przeszkodziłem. Start decydował
  27 Jun 2021
  12:42pm

  […] Dudek pokazał się z bardzo dobrej strony w 2. rundzie cyklu SEC. Wychowanek Marwis.pl Falubazu Zielona Góra był trzeci w zawodach w Gustrow, zgromadził 12 […]

Skomentuj

One Thought on Żużel. Polski wieczór w Gustrow! Pawlicki wygrywa i powiększa prowadzenie. Dudek na podium (RELACJA)
  Żużel. Patryk Dudek: Sam sobie troszeczkę przeszkodziłem. Start decydował
  27 Jun 2021
  12:42pm

  […] Dudek pokazał się z bardzo dobrej strony w 2. rundzie cyklu SEC. Wychowanek Marwis.pl Falubazu Zielona Góra był trzeci w zawodach w Gustrow, zgromadził 12 […]

Skomentuj