Żużel. Piotr Mikołajczak: Dobrym okresem na obóz będzie połowa lutego. Seniorzy przesyłają raporty (WYWIAD)

Drużyna Betard Sparty Wrocław. fot. Jędrzej Zawierucha
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Przygotowania do sezonu w klubach PGE Ekstraligi idą pełną parą. Dziś na obozy przygotowawcze wyruszyły drużyna U-24 Motoru Lublin oraz ekipa Arged Malesy Ostrów Wielkopolski. Intensywnie trenują oczywiście również obrońcy tytułu, czyli zawodnicy Betard Sparcie Wrocław. Piotr Mikołajczak, dyrektor sportowy mistrzów Polski, mówi o tym, jak wyglądają treningi zespołu ze stolicy Dolnego Śląska, zdradza przewidywany termin zgrupowania, a także wspomina o liczbie przedsezonowych sparingów.

 

Część klubów z różnych poziomów rozgrywkowych informowała o swoich planach na szlifowanie formy przed sezonem. Jak te przygotowania wyglądają w przypadku Betard Sparty?

Przygotowania drużyny ruszyły tak naprawdę już w listopadzie. Część zawodników – tych z większym doświadczeniem – trenuje indywidualnie. To model, który u nas sprawdza się od kilku sezonów. Oczywiście nasz sztab szkoleniowy ma stały kontakt z zawodnikami i na pewno przyjdzie czas na wspólne zajęcia, jak co roku. Juniorzy mają dodatkowo zorganizowane sesje treningowe, które prowadzi trener Mariusz Cieśliński. Te miko-cykle obejmują trzy, czterodniowe wspólne treningi w każdym tygodniu. Poza tym, z początkiem stycznia ruszyły przygotowania kondycyjne najmłodszych spartan z naszej szkółki żużlowej. Te zajęcie prowadzi trener Wojtek Kończyło.

W mediach społecznościowych można zaobserwować, że treningi biegowe są bardzo intensywne. Co oprócz nich robią zawodnicy?

Mariusz Cieśliński układa szczegółowy plan treningowy. To przede wszystkim bardzo urozmaicone zajęcia w terenie. Oprócz biegów i marszobiegów mamy również treningi na nartach biegowych czy jazdę na rowerach. Są też treningi ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej i na basenie. Mariusz to człowiek z ogromnym doświadczeniem, ma świetny kontakt z zawodnikami, reaguje na ich indywidualne potrzeby, a to przecież jest bardzo ważne.

Jak wyglądają przygotowania seniorów? Oni przesyłają raporty z treningów indywidualnych i dostają wskazówki od sztabu szkoleniowego czy mają całkowicie wolną rękę w tym zakresie?

Seniorzy przygotowują się indywidualnie. Mają określone, spersonalizowane plany treningowe i na bieżąco otrzymują wskazówki od trenera Mariusza Cieślińskiego. Przesyłają na bieżąco raporty ze swoich treningów. Dzisiejsza technologia pozwala na bardzo precyzyjne monitorowanie ich aktywności i ustalanie zakresu obciążeń, czy modelu treningu dla konkretnych potrzeb każdego członka drużyny.

Przygotowania zazwyczaj wieńczy zgrupowanie drużyny. Sparta planuje obóz w Polsce czy uda się do innego kraju?

Myślimy na temat obozu. Taki wspólny wyjazd przynosi drużynie wiele korzyści. Niebawem mamy zebranie całego pionu sportowego i na nim będziemy na ten temat między innymi rozmawiać. Mamy kilka wariantów, bo nie ukrywam, że w dzisiejszych czasach musimy z rozwagą podchodzić do tego tematu i mieć przygotowane alternatywne rozwiązania.

A kiedy sztab szkoleniowy chciałby udać się z drużyną na to zgrupowanie?

Jak wspomniałem wcześniej, będziemy dopiero na ten temat wspólnie rozmawiać. Ale jeśli chodzi o termin, to myślę, że dobrym okresem będzie druga połowa lutego.

Jak wygląda kwestia sparingów. Ile wrocławianie chcieliby ich odjechać i czy byłyby to mecze z rywalami tylko z PGE Ekstraligi?

Kwestią sparingów zajmuje się trener Dariusz Śledź. Sparingi w zasadzie są już zaplanowane. Najprawdopodobniej odjedziemy cztery takie spotkania.  Dwa we Wrocławiu i dwa na wyjeździe z drużynami z PGE Ekstraligi.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

Rozmawiał BARTOSZ RABENDA