Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Stadion Miejski w Rybniku, który jest domem żużlowego ROW-u oraz miejscem rozgrywania meczów piłkarskich, ma doczekać się modernizacji. W tym celu zorganizowano konkurs na projekt przebudowy obiektu. Jak przekazał nam jeden z radnych Rybnika, Łukasz Kłosek, realizacja koncepcji ma odbywać się etapami,  jednak na ten moment trudno mówić o konkretnych datach.

 

Przypomnijmy, że w ramach planowanej przebudowy stadionu przewiduje się między innymi zwiększenie jego pojemności do około 15 tysięcy miejsc siedzących, a także budowę dwukondygnacyjnych trybun, zadaszenia, stref VIP, obiektów klubowych czy sal konferencyjnych. Zwycięzca ogłoszonego konkursu na projekt otrzyma 60 tysięcy złotych, a jego praca ma posłużyć jako podstawa do dalszych działań związanych z modernizacją obiektu. Jak ma wyglądać dalszy proces związany już z rzeczywistymi pracami na samym stadionie? Zapytaliśmy o to radnego Rybnika, który wyjaśnił, że w tym momencie należy skupić się na samej koncepcji przebudowy.

Żużel. Doyle mówi o zwrocie środków, GKM odpowiada!

Żużel. Żużlowe Grand Prix w Monako?! Naprawdę to rozważano!

– Na dzień dzisiejszy w budżecie miasta na 2025 rok są zabezpieczone wyłącznie środki na koncepcję i projekt stadionu w kwocie 8 milionów złotych. Natomiast sama budowa to jest kwestia przyszłości. Pomysł prezydenta miasta jest taki, aby ten stadion przebudowywać w 5 etapach, ponieważ kwota inwestycji, która zostanie oszacowana w momencie powstania projektu może wynieść nawet 300 milionów złotych. Na dziś wszyscy czekamy na rozstrzygnięcie konkursu urbanistyczno-architektonicznego ogłoszonego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich – powiedział nam Łukasz Kłosek.

Pomimo ambitnych planów, radny podkreśla, że realizacja tak dużej inwestycji będzie zależała od wielu czynników, w tym przede wszystkim od sytuacji budżetowej miasta oraz możliwości uzyskania dotacji zewnętrznych.

Stadion Miejski w Rybniku, Łukasz Kłosek – archiwum prywatne

– Zakres przebudowy przygotowany w tak zwanym „Programie Użytkowym” przez MOSIR Rybnik jest bardzo szeroki, powiedziałbym że przygotowano go „na bogato”. Tak się składa, że jestem przewodniczącym Komisji Finansów i Rozwoju i wiem, że sytuacja finansowa miasta bywała w poprzednich latach różna, a przed nami sporo wyzwań rozwojowych, więc pojawia się naturalnie pytanie, czy będziemy mieli środki na zrealizowanie całej inwestycji. Trzeba mieć świadomość, że to jest budowa porównywalna kwotowo z pierwszym fragmentem drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna, z której każdy z nas korzysta. Poza tym wybudowanie nowego stadionu to nie wszystko, późniejsze utrzymanie również kosztuje. Sercem trzeba być jak najbardziej za i wspierać wszelkie starania, aby stadion powstał, ale musi moim zdaniem zaistnieć dużo sprzyjających warunków i upłynąć trochę czasu, aby całą tę inwestycję dowieźć do końca – stwierdził radny Rybnika.

Żużel. Takich zmian w żużlowych mediach chcą kibice! Oto Wasze głosy! 

Żużel. Dlatego Chomski wybrał Ostrów. Mówi o ofertach, Stali i sile zespołu (WYWIAD)

– Ja sam jestem kibicem żużla od dziecka. Cieszę się, że klub jest w Ekstralidze i życzę nam wszystkim, aby się w niej utrzymał. Z jednej strony mam wielki sentyment do speedwaya, a z drugiej strony chciałbym zachować zdrowy rozsądek. Wspieramy żużel jako miasto od lat. Jest on numerem jeden i ważnym ogniwem dla promocji Rybnika, dlatego wygrywa w konkursie na promocję poprzez sport. W tym roku pula to 2,5 mln zł. Prezydent Piotr Kuczera zadeklarował ostatnio, że oczekuje utrzymania się w Ekstralidze i przeznaczył w budżecie ok. 1,5 mln zł na dostosowanie stadionu do wymagań licencyjnych Ekstraligi. Czas pokaże, czy to wszystko się uda. Nowy stadion z pewnością to gigantyczne wyzwanie, zapewne będzie wymagało ograniczenia innych równie ważnych potrzeb mieszkańców. Pytanie, czy na to jesteśmy gotowi – zakończył.

ROW rozpocznie swoją przygodę po powrocie do PGE Ekstraligi 13 kwietnia. Wtedy zmierzy się na własnym terenie z  ebut.pl Stalą Gorzów. Pierwszy mecz wyjazdowy Rekiny zaliczą z kolei 19 kwietnia. Wybiorą się wtedy do Grudziądza na spotkanie z miejscowym Bayersystem GKM-em.