fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Zawody o Srebrny Kask zakończyły się dość zaskakującym rezultatem. Zwycięzcą turnieju owszem, został młodzieżowiec Motoru Lublin, jednak nie był to faworyt zawodów – Wiktor Przyjemski – a Bartosz Bańbor. Drugie miejsce, po biegu dodatkowym, zajął junior miejscowego GKM-u, Kacper Łobodziński. Podium uzupełnił Jakub Krawczyk ze Sparty Wrocław. Wspomniany Wiktor Przyjemski zmagania zakończył dopiero na czwartym miejscu.

 

Pierwszy start dnia skradł Wiktor Przyjemski, który – nie bacząc na rywali – pomknął po trójkę. Zawodnicy mocno się rozjechali, przez co nie oglądaliśmy żadnych mijanek. Drugie miejsce zajął Lewandowski, a trzecie – Przanowski. Bez punktu Kacper Halkiewicz. W drugim biegu od startu do mety prowadził jeden z kandydatów do triumfu, Jakub Krawczyk. W biegu nie działo się zbyt wiele. Dwa punkty zgarnął Mencel, jeden Małkiewicz. Wracający po kontuzji Sadurski zamknął stawkę. W biegu trzecim także nie działo się za wiele – było za wcześnie na ataki po szerokiej. Zwyciężył Łobodziński, przed Grzelakiem. Za nimi Paluch. Bez punktu dojechał Świercz. Czwarty start dnia zgarnął Szostak. Spokojnie ruszył po zwycięstwo. Zażartą walkę o dwa punkty prowadzili Bańbor i Stojanowski. Ostatecznie to reprezentant Motoru Lublin dojechał na drugim miejscu.

Start biegu piątego należał do Wiktora Przyjemskiego. Dobrze wystartował także Paluch, który udał się w pogoń za zawodnikiem „Koziołków”. Na dystansie jednak, Przyjemskiemu udało się odjechać na bezpieczną odległość; przerwy między zawodnikami były ogromne. Trzy punkty – Przyjemski, dwa – Paluch, jeden – Ludwiczak. Małkiewicz zdefektował. W następnym biegu świetnie wystartował, ku uciesze lokalnych kibiców, Kacper Łobodziński. Stojanowski znów zabrał się za heroiczną walkę, i ponownie nie odniósł sukcesu. Musiał zadowolić się dwoma punktami. Trzecie miejsce zajął Antoni Mencel. Bez punktu – Jan Przanowski. Bartosz Bańbor ruszył się na starcie biegu siódmego i mimo iż trochę zwlekano z decyzją, bieg przerwano. Lublinianin został ukarany ostrzeżeniem. Z kolei Lewandowski i Krawczyk zostali wykluczeni z powtórki , gdyż oboje nie zdążyli dojechać na start. W ich miejsce pojawili się rezerwowi, Kajetan Kupiec i Filip Seniuk. Przy powtórce atomowo wystartował Bańbor. Na drugim łuku wypadek zaliczył Kajetan Kupiec, który upadając, uderzył w Kacpra Grzelaka. Kupiec został wykluczony. W kolejnej odsłonie biegu, ponownie start wygrał Bartosz Bańbor, który pomknął po trzy punkty. Dwa punkty zgarnął, straszący go do samego końca, Kacper Grzelak. Na zakończenie drugiej serii dobrze wyszedł Sadurski. Nieźle także Szostak. Świercz zdefektował na pierwszym okrążeniu. Halkiewicz nie nawiązywał walki z pozostałą dwójką, a Sadurski zdołał uporać się z Szostakiem.

Żużel. Będzie postępowanie dyscyplinarne! Możliwe zawieszenia i dyskwalifikacje – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Czy sędzia powinien zapalić zielone światło? Mamy głos byłego arbitra! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Po równaniu toru, zaskakująco słabo ze startu wyszedł Wiktor Przyjemski. Pod koniec pierwszego kółka spadł on na ostatnią pozycję. Drugie i trzecie okrążenie spędził na walce z Kacprem Grzelakiem. Walce, którą wygrał, po błędzie Grzelaka. Na ostatniej prostej napędził się i zdołał przemknąć obok . Bieg zwyciężył Sebastian Szostak. W biegu 10., na czoło stawki wyjechał Bartosz Bańbor. Z walki o drugą lokatę obronną ręką wyszedł Świercz, uporawszy się z Małkiewiczem. Start biegu 11. należał do Sadurskiego, jednak w mgnieniu oka wyprzedził go Oskar Paluch. Przez chwilę Lewandowski i Stojanowski walczyli o trzecią pozycję. Szybko uplasowali się na pozycjach, na których dojechali do mety – Paluch, Sadurski, Lewandowski, Stojanowski. W 12. biegu całą stawkę zamknął Jakub Krawczyk z czwartego pola i ruszył po pewne trzy punkty. W tym biegu nie oglądaliśmy żadnych mijanek, zawodnicy przyjechali w sporych odstępach od siebie. Dwa punkty przywiózł Łobodziński, jeden – Halkiewicz.

Na pierwszym wirażu Świercz uporał się z resztą stawki, a miał za sobą nie byle kogo, bowiem Krawczyka i Przyjemskiego. Spadł jednak na drugie miejsce, dając się wyprzedzić Jakubowi Krawczykowi. Niemniej, dowiózł za sobą Przyjemskiego. W biegu 14. zawodnicy wystartowali dosyć równo. Na czoło wysunął się Szymon Ludwiczak, godząc Grzelaka i Sadurskiego. W tej kolejności, ku zaskoczeniu kibiców, dojechali do mety. Bieg 15. został przerwany zaraz po starcie. Kevin Małkiewicz został wykluczony za dotknięcie taśmy, a Kacper Łobodziński otrzymał ostrzeżenie. W miejsce grudziądzanina pojawił się Kajetan Kupiec. Powtórkę startu wygrał Sebastian Szostak. Zajechał go Kajetan Kupiec, wychodząc na chwilowe prowadzenie. Szybko jednak oboje stracili pozycję – Kupiec trzeci, Szostak ostatni. Prowadzenie objął wówczas Kacper Łobodziński. W tej kolejności dojechali do mety. Ostatni bieg przed równaniem opiewał w multum emocji. Fenomenalną walkę stoczyli Bartosz Bańbor i Oskar Paluch. Nie patyczkowali się w walce i momentami było naprawdę niebezpiecznie. Niestety, pod koniec trzeciego okrążenia groźnie wyglądający wypadek zaliczył Kacper Halkiewicz. Częstochowianina, naturalnie, wykluczono z powtórki. Oficjalnie wycofał się z zawodów przez problemy sprzętowe, wiemy jednak, że udał się do szpitala na kontrolę. Po wypadku był bardzo oszołomiony. Po dłuższej przerwie na naprawienie bandy, bieg powtórzono. Na starcie defekt zaliczył Oskar Paluch. Tym razem jednak, trzy punkty zgarnął Antoni Mencel.

Ostatnią serię zawodów rozpoczęliśmy wygraną Bartosza Bańbora. Przyjemski stawał na rzęsach, by minąć Łobodzińskiego i zabrać mu dwa punkty, które dawałyby mu szansę na wygraną w turnieju. Bańbor utrzymał prowadzenie i został triumfatorem Srebrnego Kasku. Start biegu 18. znacząco wygrał Jakub Krawczyk. Sebastian Szostak przebił się na drugą pozycję. Stawka się rozjechała. Wygrał Krawczyk, drugi Szostak, trzeci Przanowski. Ostatni był Paluch. Bieg 19. nie przyniósł nam żadnych emocji. Na ostatnim wirażu niegroźny upadek zaliczył Szymon Ludwiczak. Ostatnia rozkładowa gonitwa dnia zakończyła się zwycięstwem Kevina Małkiewicza, który w zawodach spisał się zaskakująco słabo. Od startu do mety ścigał się o trzy punkty z Jakubem Stojanowskim, w międzyczasie dołączył do nich także Grzelak. Gorzowianin dojechał drugi, a Ostrowianin trzeci. Rezerwowy, Filip Seniuk, nie liczył się w walce o punkty.

Bieg dodatkowy o miejsce drugie od startu do mety prowadził Kacper Łobodziński. Toteż, to on został wicemistrzem Srebrnego Kasku, a trzecie miejsce zajął Jakub Krawczyk.

Srebrny Kask 2024

1. Bartosz Bańbor 13 (2,3,3,2,3)

2. Kacper Łobodziński 12+3 (3,3,2,3,1)

3. Jakub Krawczyk 12+2 (3,w,3,3,3)

4. Wiktor Przyjemski 11 (3,3,2,1,2)

5. Sebastian Szostak 10 (3,2,3,0,2)

6. Antoni Mencel 10 (2,1,1,3,3)

7. Kacper Grzelak 7 (2,2,0,2,1)

8. Krzysztof Lewandowski 7 (2,w,1,2,2)

9. Krzysztof Sadurski 6 (0,3,2,1,0)

10. Oskar Paluch 6 (1,2,3,d,0)

11. Kevin Małkiewicz 5 (1,0,1,t,3)

12. Jakub Stojanowski 5 (1,2,0,0,2)

13. Piotr Świercz 5 (0,d,2,2,1)

14. Szymon Ludwiczak 4 (0,1,0,3,u)

15. Jan Przanowski 2 (1,0,0,0,1)

16. Kacper Halkiewicz 2 (0,1,1,w,-)

17. Filip Seniuk 1 (1,0)

18. Kajetan Kupiec 1 (w,1)

Bieg po biegu:

1. PRZYJEMSKI, Lewandowski, Przanowski, Halkiewicz

2. KRAWCZYK, Mencel, Małkiewicz, Sadurski

3. ŁOBODZIŃSKI, Grzelak, Paluch, Świercz

4. SZOSTAK, Bańbor, Stojanowski, Ludwiczak

5. PRZYJEMSKI, Paluch, Ludwiczak, Małkiewicz

6. ŁOBODZIŃSKI, Stojanowski, Mencel, Przanowski

7. BAŃBOR, Grzelak, Seniuk, Kupiec (w)

8. SADURSKI, Szostak, Halkiewicz, Świercz

9. SZOSTAK, Przyjemski, Mencel, Grzelak

10. BAŃBOR, Świercz, Małkiewicz, Przanowski

11. PALUCH, Sadurski, Lewandowski, Stojanowski

12. KRAWCZYK, Łobodziński, Halkiewicz, Ludwiczak

13. KRAWCZYK, Świercz, Przyjemski, Stojanowski

14. LUDWICZAK, Grzelak, Sadurski, Przanowski

15. ŁOBODZIŃSKI, Lewandowski, Kupiec, Szostak

16. MENCEL, Bańbor, Paluch (d), Halkiewicz (w)

17. BAŃBOR, Przyjemski, Łobodziński, Sadurski

18. KRAWCZYK, Szostak, Przanowski, Paluch

19. MENCEL, Lewandowski, Świercz, Ludwiczak

20. MAŁKIEWICZ, Stojanowski, Grzelak, Seniuk

21. ŁOBODZIŃSKI, Krawczyk