Liczba tygodnia

Kliknij→

Szóste miejsce zajęła reprezentacja Polski w finale Speedway of Nations

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Szóste miejsce zajęła reprezentacja Polski w finale Speedway of Nations

Żużel. Niedziela rozstrzygnięć w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Bydgoska Polonia w najtrudniejszym położeniu

Krzysztof Kanclerz i Lech Kędziora. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W niedzielę przed nami aż trzy rozstrzygnięcia ostatniej 14. kolejki eWinner 1. Ligi żużlowej. O miejsce w „czwórce” walczą Abramczyk Polonia Bydgoszcz i Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Pozostałe zespoły już tylko o układ miejsc w tabeli, poza Unią Tarnów, która do Gdańska pojedzie  walczyć głównie o honor.

 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk – Unia Tarnów – godz. 16:00 Canal+ online

Miejsce w premiowanej awansem do play-offów czwórce leży nie tylko w rękach postawy gospodarzy, ale również starcia bezpośredniego rywala Abramczyk Polonii Bydgoszcz podczas meczu wyjazdowego w Ostrowie. Kolejną szansę otrzymuje od Eryka Jóźwiaka Drew Kemp. Brytyjczyk zdobył w Rybniku dwa punkty, jednak działacze wierzą w jego talent. Swoją dobrą dyspozycję w Szwecji zaprezentował w meczu Dackarny Malilla Rasmus Jensen prowadząc drużynę do zwycięstwa (12 punktów). Kibice liczą na to, że Krystian Pieszczek utrzyma prędkość, którą prezentował w Rybniku, a Jakub Jamróg i Wiktor Kułakow odpowiednio przełożą się na domowy tor.

Rywala nie można bowiem zignorować. Choć Unia Tarnów zwyciężyła jedno (ostatnie) spotkanie z Orłem Łódź przyjedzie nad Zatokę Gdańską w najmocniejszym zestawieniu. Nie mając nic do stracenia i jadąc bez przysłowiowego noża na gardle są w stanie sprawić niespodziankę.

Mecz został przełożony z soboty na niedzielę ze względu na kilka czynników m.in. chodzi o rozgrywany równolegle w sobotę mecz piłkarskiej PKO Ekstraklasy Lechii Gdańsk z Cracovią.

Awizowane składy:
Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
9. Rasmus Jensen, 10. Krystian Pieszczek, 11. Jakub Jamróg, 12. Drew Kemp, 13. Wiktor Kułakow, 14. Piotr Gryszpiński, 15. Alan Szczotka.

Unia Tarnów: 1. Artur Mroczka 2. Ernest Koza 3. Niels Kristian Iversen 4. Oskar Bober 5. Rohan Tungate 6. Dawid Rempała.

Orzeł Łódź – Aforti Start Gniezno – godz. 16:00 nSport+

Orzeł Łódź u siebie, a na wyjeździe to zupełnie inne zespoły. Świadczy o tym fakt, że potrafią zwyciężyć zdecydowanie u siebie z faworytem ligi Celfast Wilkami Krosno po czym przegrać w średnim stylu ze słabą do tej pory Unią Tarnów. Szczególnie skuteczni na swoim torze powinni być przede wszystkim Brady Kurtz, Aleksandr Łoktajew i Luke Becker. Ostatnie wyniki 22-letniego Amerykanina napawają optymizmem, zwłaszcza 10 punktów z bonusem u siebie przeciw Wilkom. W składzie trenera Adama Skórnickiego pojawi się z pewnością Mateusz Dul.

Goście po raz ostatni zostaną poprowadzeni przez Rafaela Wojciechowskiego. Gnieźnianie zaskoczyli wszystkich transferem last minute w postaci Zbigniewa Sucheckiego. Doświadczony Polak zastąpi najprawdopodobniej Mirosława Jabłońskiego, który jest wedle słów menadżera „w nieodpowiedniej dyspozycji sportowej i zdrowotnej”. Dodatkowo w niedzielę gnieźnianie nie mogą skorzystać z usług Philipa Hellstrom Bangs, gdyż w poniedziałek Szwed doznał kontuzji. Mecz jest w zasadzie o przysłowiową pietruszkę, ale żużel pokazał w tym roku nie raz, że jest nieprzewidywalnym sportem i nawet 37-letni wypożyczony z Gorzowa Suchecki może zaskoczyć kibiców.

Awizowane składy:
Orzeł Łódź:

9. Norbert Kościuch 10. Marcin Nowak 11. Aleksandr Łoktajew 12. Luke Becker 13. Brady Kurtz14. Jakub Sroka 15. Aleksander Grygolec

Aforti Start Gniezno:
1. Peter Kildemand 2. Frederik Jakobsen 3. Timo Lahti 4. Mirosław Jabłoński 5. Oskar Fajfer 6.
7. Mikołaj Czapla

14. runda eWinner 1. liga żużlowa: Arged Malesa Ostrów Wielkopolski – Abramczyk Polonia Bydgoszcz – godz. 18:30 nSport+

Ostatnim spotkaniem, które z zapartym tchem będą śledzili fani będzie starcie zespołów z trzeciego i czwartego miejsca w tabeli. O ile gospodarze są pewni jazdy w play-off, o tyle bydgoszczanie, o ile chwilę wcześniej Gdańsk wygra z Unią Tarnów, będą musieli postarać się o wywiezienie z Ostrowa co najmniej zwycięstwa.

W derbach Wielkopolski dwa tygodnie temu na wyjeździe ostrowianie mogli liczyć jak zawsze na Patricka Hansena. Kibiców może dziwić ustawienie Duńczyka pod 12 zamiast pod 16 i trzech młodzieżowców w składzie, ale to bardzo dobra postawa w DMPJ pozwoliła im wygrać III rundę tych zawodów. Oliver Berntzon nie błyszczy w Grand Prix, jednak nie bez znaczenia jest również skład zawodników i ranga imprezy. Ostatni mecz u siebie gospodarze odjechali prawie miesiąc temu z ROW-em Rybnik, gdzie wówczas udało się zwyciężyć ze składem Marka Cieślaka.

Bydgoszczanie to ogromni pechowcy – cały sezon borykają się z kontuzjami kluczowych zawodników. Tym razem nie pojedzie kapitan „Gryfów” Grzegorz Zengota. Ostatnie zawody domowe zostały przerwane przed biegami nominowanymi, co pozbawiło ich punktów w meczu ligowym z Wilkami Krosno. W ekipie brakowało zawodnika, który byłby prawdziwym liderem formacji – i Davidovi Bellego, i Wadimowi Tarasienko zdarzały się zera, jedynki i zwycięstwa. Języczkiem uwagi będzie z pewnością Wiktor Przyjemski, który jest najskuteczniejszym juniorem eWinner 1. ligi żużlowej.

Awizowane składy:
Arged Malesa Ostrów:

9. Nicolai Klindt 10. Tomasz Gapiński 11. Oliver Berntzon 12. Patrick Hansen 13. Grzegorz Walasek
14. Kacper Grzelak 15. Sebastian Szostak 16. Jakub Krawczyk

Abramczyk Polonia Bydgoszcz:
1. Daniel Jeleniewski 2. Andreas Lyager 3. Wadim Tarasienko 4. Adrian Gała 5. David Bellego
6. Wiktor Przyjemski 7. Nikodem Bartoch 8. Jewgienij Sajdullin

DARIA JAGODZKA