Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Rzadki to widok, tłumy kibiców podążające ku stadionowi we wtorkowy wieczór. Taki „fenomen” zaobserwować będzie można dziś w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Częstochowie. Czas rozegrać przełożone spotkania 5. rundy Ekstraligi. Na początek, Stalowcy z Gorzowa podejmą na własnym torze gości z Grudziądza. Wisienką na torcie dnia dzisiejszego będzie spotkanie Włókniarza Częstochowa przeciwko Aparatowi Toruń.

 

ebut.pl Stal Gorzów – ZOOLESZCZ GKM Grudziądz (28.05.2024, 18:00, Canal+Sport)

Grudziądzkie „Gołębie” do stolicy województwa Lubuskiego przyjadą w niepełnym składzie. Kontuzję nadal leczy Jason Doyle, który nabawił się upadku podczas zawodów na Wyspach Brytyjskich. Australijczyk chciał odpuścić sobie jedno, dwa spotkania ligowe, aby dojść do siebie, i wrócił do ścigania na wyjazdowy mecz z Włókniarzem Częstochowa, który planowo ma się odbyć 31 maja. W ten sposób, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby dzień później – 1 czerwca – startował praskim w Grand Prix. Taki układ nie odpowiadał klubowi Australijczyka, którzy dużo bardziej woleli zastosować zastępstwo zawodnika. Po namowach i rozmowie z lekarzem, Doyle uległ i nadłożył zwolnienie lekarskie. Podczas niedzielnych derbów przeciwko Apatorowi Toruń, ZZ-tka za Jasona Doyle’a dała GKM-owi 6 punktów – prawdopodobnie więcej, niż dowiózłby zastępujący go junior. Spotkanie z Apatorem pokazało, że Grudziądz – choć osłabiony – nie zamierza się poddać bez walki. Dzisiejsze potkanie jednak, na papierze, wydaje się trudniejsze, niż mecz z Toruniem. Dobrą postawę prezentuje ostatnio Max Fricke. Dużo zależeć będzie od dyspozycji Jaimona Lidseya, który w poprzednim meczu nieco zawiódł.

Żużel. W Stali zawiedli prawie wszyscy, ale nie on. „Cieszy jazda w nominowanych” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Złe wieści od lidera ROW-u! Nie może normalnie chodzić, operacja zakończy mu sezon! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Gospodarze z kolei do meczu podchodzą zapewne w dużo gorszych humorach niż ich rywale. W niedzielę zmierzyli się z Betard Spartą Wrocław i zaliczyli sromotną porażkę – 34:56. Jedynym pozytywem wyciągniętym z tamtego meczu jest postawa gorzowskich juniorów; Oskar Paluch w czterech startach zdobył sześć punktów, a Jakub Stojanowski, także w czterech próbach – cztery punkty i bonus. Nie najgorzej spisał się także Martin Vaculik – 12+1 w sześciu startach. Ogół zespołu wypadł jednak bardzo blado, liderzy – Szymon Woźniak i Anders Thomsen – jechali, jakby nie byli sobą. Również wsparcie drugiej linii – Fajfera i Miśkowiaka – było znikome. Jeżeli gorzowianie myślą o ucieknięciu grudziądzanom w tabeli (aktualnie Stal jest trzecia, a GKM czwarty; dzielą ich dwa punkty), muszą liczyć na dobrą dyspozycję formacji juniorskiej. Na swoim poziomie musiałaby pojechać zagraniczna część zespołu. Dużo będzie także zależeć zawodników u24, Jakuba Miśkowiaka, który zmierzy się z Kacprem Pludrą.

Awizowane składy:

ebut.pl Stal Gorzów: 9. Szymon Woźniak, 10. Oskar Fajfer, 11. Martin Vaculik, 12. Jakub Miśkowiak, 13. Anders Thomsen, 14. Oskar Paluch, 15. Jakub Stojanowski

ZOOLESZCZ GKM Grudziądz: 1. Max Fricke, 2. Kacper Warduliński, 3. Kacper Pludra, 4. Jaimon Lindsey, 5. Vadim Tarasienko, 6. Kacper Łobodziński, 7. Kevin Małkiewicz

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa – KS Apator Toruń (28.05.2024, 20:30, Canal+Sport)

W Toruniu nastrój pozostawia wiele do życzenia. W powietrzu nadal unosi się gorzki smak porażki w derbach kujawsko-pomorskiego, choć wiele wskazywało na to, że goście z Torunia sięgną po dwa punkty, zwłaszcza, że lider ich rywali nie wystartował w meczu. A jednak, pod koniec meczu pogubili się z ustawieniami do tego stopnia, że grudziądzanie dali radę się odbić i zwyciężyć 47:42. Aktualnie, zajmują w tabeli piąte miejsce, zaraz po GKM-ie. Liderzy zespołu – Emil Sajfutdinow i Robert Lambert – mają idealnie taką samą średnią biegową, 2.259. Aby postawić się „Lwom”, muszą liczyć na poprawę w postawie kapitana zespołu, Pawła Przedpełskiego i na walkę ze strony juniorów.

Żużel. Starcia z ochroną, rzucanie krzesełkami i piwem. GKM pokazał zniszczenia po debrach! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Wydawać by się mogło, że Toruń to dość łatwy rywal dla Włókniarza. Jednakże, dyspozycja „Lwów” pozostawia wiele do życzenia. Aktualnie są oni na ostatnim miejscu w tabeli, z dorobkiem zaledwie jednego punktu, otrzymanego za remis z Wrocławiem. W weekend częstochowianie mieli przerwę od jazdy, bowiem ich spotkanie przeciwko Falubazowi Zielona Góra zostało przełożone przez opady deszczu. Najlepszym zawodnikiem ekipy spod Jasnej Góry jest Leon Madsen, który ze średnią 2.304 jest siódmym najlepszym żużlowcem Ekstraligi. Nieco więcej spodziewali się po Mikkelu Michelsenie. Formacja Polaków – Woryna i Drabik – zawodzi. Woryna robi średnio 8.5 punktu na mecz, a Drabik – 4.8 punktu. Przy Olsztyńskiej bez wątpienia starcie pełne wrażeń, a oczek potrzebują obie ekipy.

Awizowane składy:

Włókniarz Częstochowa: 9. Mikkel Michelsen, 10. Maksym Drabik, 11. Kacper Woryna, 12. Mads Hansen, 13. Leon Madsen, 14. Igor Nabiałkowski, 15. Kajetan Kupiec

Apator Toruń: 1. Patryk Dudek, 2. Robert Lambert, 3. Wiktor Lampart, 4. Paweł Przedpełski, 5. Emil Sajfutdinow, 6. Krzysztof Lewandowski, 7. Mateusz Affelt