Finał Speedway of Nations – dzień 2.

2020-10-17 19:00:00

Finał PGE Ekstraligi: Fogo Unia Leszno – Moje Bermudy Stal Gorzów 59:30 (103:76)

2020-10-11 19:15:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: Betard Sparta Wrocław – RM Solar Falubaz Zielona Góra 50:40

2020-10-11 16:30:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno 46:44

2020-10-09 20:30:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: RM Solar Falubaz Zielona Góra – Betard Sparta Wrocław 37:32

2020-10-09 18:00:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: Moje Bermudy Stal Gorzów – Betard Sparta Wrocław 55:34 (99:80)

2020-10-04 19:15:00

Zakończona

Przejdź

Żużel. Na wrocławskim stadionie znów zapłonie olimpijski znicz?

Czy oprawa spotkań żużlowych może być jeszcze bardziej efektowna? Oczywiście! Na bardzo ciekawy pomysł wpadł Marcin Ciesielski, fan speedwaya z Wrocławia, który we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim zgłosił projekt odbudowy specjalnej instalacji na Stadionie Olimpijskim. Dzięki niej przed meczami żużlowym na charakterystycznej wieży wrocławskiego obiektu byłby rozpalany nieczynny przez lata olimpijski znicz.

Według założeń, ceremonia rozpalenia znicza mogłaby otwierać każde domowe spotkanie Betard Sparty. Byłoby to wydarzenie rozpoczynające transmisję telewizyjną z meczu oraz np. przedmeczową prezentację zawodników.

– Pomysł na projekt wziął się w zasadzie z inspiracji działaniami Schalke Gelsenkirchen. Na ich stadionie tunel dla piłkarzy przypomina chodnik w kopalni. Klub nawiązuje w ten sposób do górniczego rodowodu. Chciałem, aby Wrocław mógł się pochwalić czymś wyjątkowym, w kontekście opraw wizualnych imprez sportowych. Uznałem, że płonący znicz olimpijski, który również jest qelementem herbu Sparty, będzie świetnym sposobem identyfikacji meczów we Wrocławiu oraz samego klubu. Chciałbym, aby każdy mecz zaczynał się od zapalenia znicza. W transmisji telewizyjnej byłyby pokazywane ciekawe ujęcia wypełnionego stadionu z powietrza i zbliżenia na płonący znicz. Żaden klub żużlowy, a być może i z innej dyscypliny sportu również, nie może poszczycić się takim wyróżnikiem – mówi Marcin Ciesielski, lider projektu WBO.

Projekt został wstępnie zaakceptowany, teraz wszystko w rękach władz Wrocławia, a następnie samych mieszkańców. Jeśli Urząd Miasta poprze ten pomysł, będzie on poddany głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego. Trzeba przyznać, że oprawa z odpalonym zniczem na historycznej wieży byłaby jeszcze bardziej efektowna. Zwłaszcza w meczach wieczornych, już po zmroku.

– Kibicuję Sparcie od kiedy tata zabrał mnie na mecz. Uczyłem się w tym czasie jeszcze jeździć na rowerze z kółkami bocznymi. Najlepiej z czasów dzieciństwa wspominam Puchary Piasta i Złoty Kask na Olimpijskim, przy sztucznym oświetleniu – dodaje pomysłodawca akcji.

Dodajmy, że nieczynny przez lata znicz na wieży Stadionu Olimpijskiego został uruchomiony w 2019 roku, podczas 7. Nocnego Wrocław Półmaratonu. Wówczas odpalono go tuż przed startem biegu, a “olimpijski” ogień towarzyszył imprezie do momentu, kiedy na mecie zameldował się ostatni uczestnik.

LVBET

4 odpowiedzi

 1. Speedway z prezentacją zawodników, pięknymi podprowadzającymi i całą barwną oprawą łącznie z kevlarami i kolorowymi motocyklami, stwarza wspaniałe widowisko.
  Kibice z młynowym, barwy klubowe, rodziny z dziaciakami, charakterystyczny ryk silników i ten … zapach palonego oleju, choć utarło się, że to metanol. Niech będzie metanol 🙂
  Zawsze byłem i jestem tym zachwycony, gdy uda mi się obejrzeć jakiś mecz na żywo, będąc na stadionie. Przez te lata kibicowania chwila startu zawsze podnosi u mnie ciśnienie, choć i tak mam za wysokie. Chyba żaden inny sport nie jest równie widowiskowy. A wszystko odbywa się w minutę!
  Jeśli ktoś nie był – to niech żałuje!

  Pomysł z dodatkową atrakcją we Wrocławiu uważam za świetny i jako inspirację dla innych. Każdy klub może mieć przecież coś wyróżniającego, pokazującego wyjątkowość ŻUŻLA!!!

  1. Ładnie to napisałeś 🙂
   Tylko….Architekt projektem stadionu wygrał “olimpiadę architektoniczną” no i przyjęła się nazwa Olimpijski. Natomiast sam stadion nie ma nic wspólnego z Olimpiadą (sic!)
   Uważam to za nadużycie, ale w sumie popieram projekt. Nie ma to jak fajna oprawa meczu.
   Ps. Drzewiej do metanolu lano olej rycynowy i to był właśnie ten zapach !
   Teraz dodają jakichś syntetyków i to już nie jest to.

 2. Znakomity pomysł
  mam nadzieję, ze Zarzad Sparty i wlasciciela stadionu popra ten projekt.
  Szacunek dla autora

 3. …będzie jak w Korei Północnej, no ale Rusko preferuje północnokoreański styl rządzenia, a zakłamany WTS jest prowadzony wedle starych komunistycznych zasad, więc wszystko się zgadza… nie wiedziałem, że do Budżetu Obywatelskiego zgłasza się też takie pierdoły, to już nie ma co pieniędzy wydawać ? ktoś ma chyba ich za dużo… chodziłem na Spartę 40 lat i mi się to nie podoba, postawcie pomnik Rusce robiącego Kloca na tle wschodzącego Słońca, będzie po linii rządów zakłamanego WTS-u…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.