Mimo, że sezon ligowy wciąż trwa, to wszystkie najważniejsze karty na giełdzie transferowej zostały już rozdane. Gotowe składy mają głównie kluby PGE Ekstraligi, choć szczebel niżej też jest coraz mniej niewiadomych. Najbardziej łakome kąski znalazły swoje kluby, lecz na rynku wciąż nie brakuje ciekawych nazwisk. Poniżej przedstawiamy listę zawodników, którzy z powodzeniem mogliby rywalizować w Metalkas 2. Ekstralidze.
1. Maksym Drabik
Syn legendy Włókniarza nie ma za sobą najlepszego sezonu. W klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników PGE Ekstraligi zajmuje dopiero 34. miejsce, średnio co wyścig zdobywając nieco ponad 1,4 punktu. Przez dłuższy czas wydawało się, że mimo to pozostanie w Częstochowie, ale gdy na rynku pojawiła się opcja zakontraktowania Piotra Pawlickiego, Michał Świącik postanowił z Drabika zrezygnować. Mimo słabszego sezonu, 26-latek powinien być czołową postacią zaplecza PGE Ekstraligi.
2. Nicki Pedersen
Trzykrotny mistrz świata, mimo swego wieku, to wciąż gwarant pewnego poziomu. 47-letni Duńczyk po sezonie 2023 zszedł ligę niżej i był czołowym zawodnikiem Texom Stali Rzeszów. Żurawie jednak zdecydowały się przyjąć inną koncepcję budowy drużyny, więc Pedersen nie otrzymał propozycji przedłużenia umowy.
3. Kai Huckenbeck
Niemiec miał wręcz fenomenalny początek sezonu 2024. Był liderem Abramczyk Polonii Bydgoszcz i świetnie spisywał się również w Grand Prix. Po upadku podczas rundy w Warszawie nie był już jednak sobą i nie wrócił na tak dobry poziom. W przypadku awansu Polonii, Huckenbeck najprawdopodobniej będzie musiał poszukać sobie nowego klubu.
4. Andreas Lyager
26-letni Duńczyk miał być w tym sezonie wsparciem dla Krzysztofa Buczkowskiego oraz Kaia Huckenbecka i znakomicie się z tej roli wywiązał. W kilku spotkaniach był liderem Gryfów, a szczególnie udanie zaprezentował się w półfinale przeciwko Arged Malesie Ostrów Wielkopolski. Podobnie jak w przypadku Huckenbecka, małe jednak szanse na to, że w razie awansu Polonii dostanie szansę jazdy w najwyższej lidze. Najpewniej pozostanie więc w Metalkas 2. Ekstralidze, a każdy klub, który go zatrudni, zyska bardzo solidnego ligowca.
Żużel. 3-krotny mistrz świata wyląduje na zapleczu? To może być prawdziwy hit!
Żużel. Skrzydlewski atakuje miasto i ujawnia wydatki! „To jest szambo”
5. Kenneth Bjerre
Rodak Lyagera przez długi czas pozostawał na „bezrobociu”. W obliczu kontuzji Dimitriego Berge, sięgnęły po niego Cellfast Wilki Krosno. Filigranowy Duńczyk kapitalnie wszedł do drużyny i z miejsca stał się jednym z liderów. Sezon zakończył ze średnią niemal 2 punktów na bieg, ale nie słychać, aby krośnieńscy działacze byli zainteresowani przedłużeniem z nim umowy.
6. Mateusz Szczepaniak
To aktualnie obok Drabika jeden z najlepszych polskich seniorów, który nie cieszy się wielkim zainteresowaniem klubów. Oczywiście, wiele tu zależy od tego, w której lidze pojedzie Polonia Bydgoszcz. W PGE Ekstralidze raczej nikt na doświadczonego zawodnika nie postawi. Na zapleczu to wciąż jednak bardzo solidna druga linia, a w tym sezonie jego średnia 1,974 punktu na bieg jest nie najgorszym wynikiem.
7. Krzysztof Kasprzak
Wicemistrz świata z 2014 roku po serii nieudanych sezonów w elicie postanowił zejść ligę niżej, ale jak się okazało, również tam furory nie zrobił. Przed sezonem kontraktowany był przez Energa Wybrzeże Gdańsk jako lider drużyny, ale bardzo często zawodził. Wciąż jest to jednak nazwisko, które przyciąga kluby i „KK” nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem sobie nowego pracodawcy.
Żużel. ROW chce pokrzyżować plany Polonii i awansować. „Finał to nowy rozdział” (WYWIAD)
Żużel. Fantastyczny Zmarzlik zbliżył Lwy do mistrzostwa! Fantastyczne zawody w Malilli
8. Niels K. Iversen
42-latek z Esbjerg był najjaśniejszą postacią Wybrzeża Gdańsk i raczej wątpliwe jest jego pozostanie w ekipie znad morza na kolejny sezon. Dużo zależeć będzie również od tego, w której lidze gdańszczanie ostatecznie wystartują. Duńczyk przekroczył w tym sezonie barierę 2 punktów na bieg, co uplasowało go na 14. miejscu wśród najskuteczniejszych żużlowców Metalkas 2. Ekstraligi. Jak sam przyznaje, chciałby pozostać na tym szczeblu.
9. Jonas Seifert-Salk
Nie był to zbyt udany sezon dla zawodnika Cellfast Wilków Krosno. W porównaniu do ubiegłorocznych rozgrywek, zaliczył on spory regres, a jego średnia spadła o około 0,3 punktu na bieg. Jest to jednak zawodnik z dużym potencjałem, choć fakt, że w tym roku kończy wiek zawodnika U24, może sprawić mu trudności w poszukiwaniu nowego klubu.
10. Tim Soerensen
Podobnie jak jego rodak, Seifert-Salk, Soerensen również po raz ostatni pojechał jako zawodnik formacji U24. Jednakże w przeciwieństwie do niego, zawodnik Polonii Bydgoszcz może rozgrywki zaliczyć do udanych. W większości spotkań Gryfów był pewnym punktem zespołu i wywiązał się z roli zawodnika drugiej linii.
Zawodników, których nie łączy się aktualnie z żadnym klubem jest więcej. Z polskich żużlowców mogących z powodzeniem walczyć w Metalkas 2. Ekstralidze wciąż do wzięcia są m.in. Grzegorz Walasek, Patryk Wojdyło, Wiktor Jasiński, Adrian Gała, Daniel Kaczmarek, Krystian Pieszczek, Jakub Stojanowski (U24), Mateusz Bartkowiak (U24), Kacper Grzelak (U24) czy rewelacja Krajowej Ligi Żużlowej, Robert Chmiel. Z zawodników zagranicznych na rynku pozostają z kolei Nicolai Klindt, Timo Lahti, David Bellego czy Benjamin Basso (U24).
REKLAMA, +18
Żużel. Lider Apatora z dwuletnią umową! „Jestem bardzo podekscytowany”
Żużel. Oni dostaną dzikie karty? Znów ma być wiele krajów
Żużel. Został dziś ogłoszony, a… prowadzi rozmowy z innymi klubami! Saga z Sadurskim jeszcze potrwa
Żużel. Do trzech razy sztuka. Apator w końcu pokona Stal na Motoarenie?
Żużel. Wilki odkrywają karty! To on poprowadzi krośnian
Żużel. Była gwiazda Unii kończy karierę! Pomoże teraz synowi