Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jak co roku, kolejne wydarzenia sportowe przynoszą nowe rekordy ‒ indywidualne i drużynowe, również te mniej chlubne. Co zwróciło naszą uwagę w mijającym sezonie? Zapraszamy na liczbowy TOP10 sezonu żużlowego 2021.

 

1. Piotr Protasiewicz

Pamiętacie „Liczby Huszczy” po każdej kolejce ligowej na łamach Tygodnika Żużlowego? Po tym sezonie są one w większości nieaktualne w kontekście rekordów wszech czasów. 537 meczów Piotra Protasiewicza (wszystkie w najwyższej klasie rozgrywkowej) to absolutny rekord polskich lig żużlowych. Ponadto jako drugi w historii DMP Protasiewicz przekroczył próg 5000 punktów (aktualnie ma w dorobku 5051) ‒ w tej kategorii niedościgniony pozostanie na lata Tomasz Gollob (6008,5 punktu). Huszcza wciąż jest na szczycie klasyfikacji wszech czasów w liczbie odjechanych biegów (2697), ale i ten rekord prawdopodobnie wkrótce padnie łupem Protasiewicza (aktualnie 2674 wyścigów w lidze).

2. Unia Leszno

W 8. lub 9. kolejce Unia Leszno jako pierwszy klub rozegrała swój 1000. mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej. Skąd to „lub”? Dotyczą one okoliczności związanych z meczem Stal Rzeszów ‒ Unia Leszno w 1962 roku. Według autorów Ligi polskiej „Rewanżowy mecz (…) nie doszedł o skutku. Obie ekipy nie dogadały się co do terminu i Główna Komisja Żużlowa orzekła obustronny walkower.” W innym źródle (którego nie podaję jako mało wiarygodne) znalazłem informację, że wynik 49:29 zweryfikowano jako walkower. Czemu o tym wspominam? Bowiem tabela końcowa sezonu 1962 , którą podają różne źródła, w tym „Liga polska”, wygląda tak, jakby pierwotnie padł wynik 49:29 i nie uwzględniała weryfikacji na podwójny walkower 0:0 (chodzi o tzw. małe punkty). W zależności od tego, kto prowadzi statystyki, może przyjąć wspomniany mecz jako odbyty lub nie.

3. Bartosz Zmarzlik

W 11. sezonie startów w Polsce Zmarzlik notuje rekordową liczbę 253 punktów zdobytych w lidze i uzyskuje najlepszą średnią biegową 2,649. To czwarta najlepsza średnia indywidualna i piąta najlepsza średnia meczowa w historii DMP w XXI wieku. Ponadto Zmarzlik przekroczył próg 2000 punktów w lidze potrzebując do tego „zaledwie” 931 biegów (drugi wynik w historii DMP).

4. Sparta Wrocław

Wrocławianie zanotowali w tym sezonie rekordową w swojej historii serię 13 wygranych meczów z rzędu oraz wciąż mają szansę na kontynuację aktualnie trwającej serii 15 meczów bez porażki. Remis w pierwszym meczu finałowym w Lublinie (45:45) zatrzymał wrocławian w ataku na rekord wszech czasów ‒ 18 wygranych meczów z rzędu Stali Rzeszów w latach 1960-61, kiedy dwukrotnie i ostatni raz w historii wygrywali w DMP.

5. Damian Baliński

To 22. zawodnik w historii polskich lig żużlowych, który zdobył minimum 3000 punktów. Dotychczas Baliński w ciągu 28 sezonów wystąpił w 447 meczach, 1983 biegach zdobył 3002 punkty i 395 bonusów, przy czym ta ostatnia liczba również jest rekordem wszech czasów polskich lig.

6. Maciej Janowski i Tai Woffinden

Obaj w tym sezonie zdetronizowali Konstantego Pociejkowicza na liście zdobywców największej liczby punktów dla Sparty Wrocław. Zarówno tej dotyczącej najwyższej klasy rozgrywkowej, jak i wszystkich lig.

7. Daniel Bewley

W 14. wyścigu młody Anglik pokonał według danych telemetrycznych dystans 1790 metrów. To najdłuższa zmierzona trasa danego zawodnika podczas wyścigu w tym sezonie.

8. Kasts Puodžuks

Drużyna z Daugavpils startuje w polskich ligach od 2005 roku. Stałym ogniwem składu Łotyszy (oprócz sezonu 2007) jest Kasts Puodžuks, który w tym sezonie jako pierwszy w „polskiej” historii Lokomotivu Daugavpils przekroczył próg 1000 wyścigów i aktualnie jest zdobywcą największej liczby punktów dla tego klubu (1585). Liczby te nie wyglądają już tak imponująco, jeśli przedstawimy bilans pojedynków Puodžuksa ‒ 931:948 (49,5% wygranych), a w ostatnich czterech sezonach, w których notuje średnie poniżej 1,500 pkt./bieg, zaledwie 139:241 (36,6% wygranych).

9. Kolejarz Opole

W meczu w Rawiczu zawodnicy opolskiego Kolejarza aż 4 razy byli wykluczani za dotknięcie taśmy. W historii naszych lig to rekord, jeżeli chodzi o zawodników jednej drużyny, natomiast 20 maja 2007 roku w meczu Orzeł Łodź – Lokomotiv Daugavpils zawodnicy 6-krotnie wjeżdżali w taśmę, ale kazus ten dotyczył zawodników obu drużyn.

10. Alexander Woentin

W barwach Unii Tarnów wystąpił w 35 wyścigach, w Bauhaus-Ligan reprezentując Vetlandę, a w dalszej części sezonu Piraternę ‒ w 64 wyścigach. Nie wygrał żadnego. A mowa o 3-krotnym indywidualnym mistrzu Szwecji w gronie juniorów.

Bonus. Ričards Ansviesulis

Wersji nazwiska tego zawodnika telewidzowie poznali więcej niż liczba komentatorów podczas zawodów z jego udziałem. Na początku lat 90. ubiegłego wieku powodem rekordowej liczby lapsusów było imię pewnego Australijczyka o nazwisku Adams.