Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W niedzielne popołudnie oczy kibiców Metalkas 2.Ekstraligi będą zwrócone na Gdańsk i Krosno. To właśnie tam odbędą się dwa spotkania 6. kolejki na ekstraligowym zapleczu. Spotkanie w Gdańsku z H. Skrzydlewska Orłem będzie bardzo ważne dla obu ekip. Kilku zawodników w obu niedzielnych meczach wystąpi przeciwko swoim byłym kolegom. Czy zdobyta wiedza w poprzednich sezonach pomoże im odnieść zwycięstwo, tym razem w innych barwach?

 

Energa Wybrzeże Gdańsk – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź (niedziela, 26 maja, godz. 14.00, Canal+Online)

Mecz zespołów, które zrobią wszystko, by poprawić swój byt w ligowej tabeli. Być może losy tego spotkania pokażą, kto jest bliżej opuszczenia Metalkas 2. Ekstraligi. Gospodarze bowiem zajmują siódme miejsce w zestawieniu, natomiast zawodnicy H.Skrzydlewska Orła – ostatnie. Dorobek gdańszczan to skromny jeden punkt, zarobiony za remis w Poznaniu w 3. kolejce. Łodzianie z kolei każdą dotychczasową potyczkę kończyli na tarczy. Punkty są więc bardzo potrzebne i jednym, i drugim.

Podopieczni Eryka Jóźwiaka w ostatnią niedzielę doznali bolesnej porażki w Rzeszowie. Ze stolicy Podkarpacia wrócili w minorowych nastrojach, po przegranej w stosunku 38:52. Bardzo dobrze spisali się Niels Kristian Iversen i Krzysztof Kasprzak, którzy jako jedyni dołożyli dwucyfrowe zdobycze. Reszta, m.in. Nicolai Klindt, sprawiła sztabowi szkoleniowemu i kibicom sporo zawodu. Czy teraz zespół zmobilizuje siły i stanie na wysokości zadania?

Żużel. Starcie ze Stalą powie prawdę o Sparcie? Śledź: To dla nas ważny sprawdzian – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Kibice wściekli na Doyle’a. Ten ostro im odpowiada! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Podstawowym problemem menedżera Energa Wybrzeża wydaje się być brak stałych punktów, na których może oprzeć siłę swojego zespołu. Jeśli dobrze punktowali Krzysztof Kasprzak i Nicolai Klindt – zawodzili inni. Czy tym razem przebudzi się np. Tom Brennan? Dobrze byłoby, gdyby dyspozycję z ostatniego spotkania utrzymał właśnie „KK”. Jeśli dołączy do niego np. Iversen, także w swojej „rzeszowskiej” wersji, gdańszczanie mogliby optymistycznie patrzeć w przyszłość.

H. Skrzydlewska Orzeł przystępuje do tego spotkania z przysłowiowym nożem na gardle. Punkty są im potrzebne jak tlen, bowiem ich dorobek wynosi zero. Maciej Jąder zrobi zapewne wszystko, by jego podopieczni przełamali w końcu złą passę. Jeśli nie udało im się zapunktować w starciu z mocniejszymi rywalami, m.in. Texom Stalą Rzeszów, to może uda się teraz?

Wizyta w Gdańsku może się zespołowi z włókienniczego miasta kojarzyć bardzo źle. W ubiegłym roku wywieźli stamtąd zaledwie 39 punktów. Zła wiadomość jest taka, że dwóch najskuteczniejszych zawodników nie powtórzy już swojego wyniku. Jednym z nich był Jakub Jamróg, zdobywca trzynastu punktów. Jego oglądamy jednak w tym sezonie w barwach Innpro ROW-u Rybnik. Drugi to Mateusz Tonder… teraz występujący w Energa Wybrzeżu. Drugim podobnym smaczkiem jest fakt, że Daniel Kaczmarek także zmienił barwy klubowe w ramach tych zespołów, lecz w odwrotną stronę – znad Bałtyku przeniósł się do Łodzi.

Awizowane składy:

Energa Wybrzeże: 9. Krzysztof Kasprzak, 10. Tom Brennan, 11. Mateusz Tonder, 12. Nicolai Klindt, 13. Niels Kristian Iversen, 14. Miłosz Wysocki, 15. Bartosz Głogowski

H. Skrzydlewska Orzeł: 1. Luke Becker, 2. Benjamin Basso, 3. Tomasz Gapiński, 4. Daniel Kaczmarek, 5. Oliver Berntzon, 6. Mateusz Bartkowiak, 7. Bartosz Nowak

Cellfast Wilki Krosno-Arged Malesa Ostrów Wielkopolski (niedziela, 26 maja, godz. 14.00, Canal+Sport 5)

Potyczka zespołów o zupełnie innym ciężarze gatunkowym niż spotkanie w Gdańsku. Po pięciu spotkaniach zespół z Miasta Szkła zajmuje drugą pozycję w tabeli, mając na koncie osiem punktów. Dorobek ostrowian po czterech (przed nimi jeszcze zaległa potyczka z H. Skrzydlewska Orłem) to zaledwie cztery oczka.

Krośnieńskie Wilki są rozjuszone ostatnią porażką w Rybniku, która zakończyło się dla nich wynikiem 34:56. Jedynie Patryk Wojdyło zapisał na swoim koncie dwucyfrową zdobycz. Teraz wszyscy będą musieli wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, by nie pogorszyć swojej pozycji. Siła zespołu spoczywała na Vaclavie Miliku i Dimtrim Berge. Francuz to zawodnik, który ze średnią 2,318 pkt./bieg zajmuje trzecie miejsce listy klasyfikacyjnej ligi, ale z uwagi na poważną kontuzję nie wystąpi w niedzielę. Czech jedynie w derbowym pojedynku w Rzeszowie oraz w ostatnim wyjeździe do Rybnika nie zdobył „dwucyfrówki”.

Nie ulega wątpliwości, że to ostrowianie będą musieli gonić. Specyficzny krośnieński tor sprawił trudności wielu zespołom. Na „swoich śmieciach” zespół z wilkiem na plastronie pokonał i mocnych bydgoszczan, i nieco słabiej notowanych zawodników z Poznania. Czy podobny los czeka czerwono-białych?

Ostrowianie to w tym sezonie „drużyna własnego toru”, bowiem tylko przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego kończyli spotkania wygranymi. Z wyjazdowych meczów w Bydgoszczy i Rybniku przyjeżdżali  jako przegrani. Niespodziewanie, zamiast Chrisa Holdera, na lidera zespołu urasta Gleb Czugunow. Jego statystyki potwierdzają jednak tylko tezę, że lepiej czuje się on na ostrowskim owalu.

Żużel. Znamy pełną obsadę GP Challenge. O awans do cyklu powalczy czterech Polaków! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

By przywołać ostatnią potyczkę między tymi zespołami, musimy cofnąć się do 2021 roku. Wówczas to gospodarze byli górą, a ostrowianie wrócili do Wielkopolski z dorobkiem 40 punktów. Jednym z lepiej spisujących się zawodników krośnieńskiego teamu był wówczas Tobiasz Musielak, dziś zawodnik Arged Malesy. Czy zdobyta wtedy wiedza o owalu przy ul. Legionów pomoże mu teraz, kiedy stoi po drugiej stronie barykady? Także w jeszcze wcześniejszej konfrontacji, która miała miejsce w 2014 (!) roku, w ówczesnej 2.PLŻ, miejscowi nie dali ostrowianom szans, zwyciężając 48:42.

Cellfast Wilki: 9. Norbert Krakowiak, 10. Jonas Seifert-Salk, 11. Patryk Wojdyło, 12. Dimitri Berge, 13. Vaclav Milik, 14. Piotr Świercz, 15. Szymon Bańdur

Arged Malesa: 1. Chris Holder, 2. Wiktor Jasiński, 3. Tobiasz Musielak, 4. Frederik Jakobsen, 5. Gleb Czugunow, 6. Sebastian Szostak, 7. Tobiasz Potasznik