Główny partner portalu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Historyczna, średniowieczna muzyka, rycerskie stroje i królewskie trofea w pierwszej stolicy Polski – ten turniej miał specyficzny, wyjątkowy klimat i całkiem przyzwoitą obsadę. W 12. Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego na najwyższym stopniu podium stanął Paweł Przedpełski, zgarniając królewskie laury. Drugie miejsce przypadło w udziale Patrykowi Dudkowi, natomiast trzecie Przemysławowi Pawlickiemu, zeszłorocznemu triumfatorowi.

 

Na początku na bardzo twardym gnieźnieńskim torze działo się niewiele. Mimo zdecydowanych ataków np. Kacpra Gomólskiego na Marcinie Nowaku w biegu 2., zawodnicy nie mogli znaleźć wielu szybkich ścieżek. Ciekawszy był dopiero bieg piąty, w którym Norbert Kościuch z Bartoszem Smektałą zawalczyli zaciekle o pierwszą pozycję, jednak to „Smyk” okazał się lepszy, efektownie przycinając do krawężnika. Kacper Woryna natomiast próbował zaatakować drugą pozycję, ale wyniosło go pod bandę.

W kolejnych biegach – 6. i 7. decydował start, który wygrali i dowieźli ze zdecydowaną przewagą zawodnicy z PGE Ekstraligi – Przemysław Pawlicki i Paweł Przedpełski. Przed równaniem ciekawą walkę, zamieniając się kilka razy miejscami, stoczyli ze sobą Patryk Dudek i Jakub Jamróg – górą zielonogórzanin.

Paweł Przedpełski nawet po przegranym starcie potrafił przedrzeć się na pierwszą pozycję, zwyciężając z czwartego pola, które do tej pory wydawało się bardzo niekorzystne. Udowodnił to w biegu 9. Po dwóch „trójkach” zaskakująco źle zaprezentował się Bartosz Smektała. Młody leszczynianin nie poradził sobie z dość średnią stawką wyścigu 10., za to pozytywnie zaskoczył Adrian Gała – wychowanek miejscowego klubu, wygrywając po raz pierwszy tego wieczora. Dwunasta odsłona zaskoczyła kibiców. Po wyrównanym starcie na pierwsze miejsce przebił się Marcin Nowak. Zawodnik reprezentujący Orła Łódź długo bronił się przed Patrykiem Dudkiem, jednak z drugiej strony musiał uważać również na Tobiasza Musielaka, co sprawiło, że łodzianin musiał odpuścić walkę o zwycięstwo broniąc dwóch „oczek”. Bieg później również objął prowadzenie i zwyciężył z dobrze dysponowanym tego dnia Przemysławem Pawlickim.

Trójki w kolejnych biegach przywozili zawodnicy z czołówki turnieju, reprezentujący Speedway Ekstraligę – Przedpełski, Smektała i Dudek popisujący się świetnymi startami i szybkimi, skutecznymi akcjami. W ostatniej serii startów byliśmy świadkami niecodziennych rozstrzygnięć – zwycięstwo Frederika Jakobsena, który przywoził do tej pory same zera czy Kacper Gomólski, który zamknął całą stawkę w gonitwie 19, objeżdżając m.in. Oskara Fajfera. Dwudziesta gonitwa to występ najlepszych zawodników, gdzie o dziwo ostatnie miejsce zajął faworyt – Paweł Przedpełski.

W półfinale numer jeden jak z katapulty wystrzelił Patryk Dudek, który nie zostawił cienia szansy rywalom, natomiast na drugie miejsce pięknym atakiem przedarł się Oskar Fajfer. Kolejny bieg miał dwie odsłony – w pierwszej upadł Bartosz Smektała, ale sędzia zarządził powtórkę w czterech. W niej Przemysław Pawlicki kapitalnie rozpędził się po szerokiej jadąc tak pół prostej, jednak później popełnił błąd i dał się wyprzedzić Pawłowi Przedpełskiemu.

W finale bardzo ambitną jazdą popisał się Oskar Fajfer. Ulubieniec miejscowej publiczności jednak „przedobrzył” i upadł na tor atakując Przemysława Pawlickiego. Przez to został wykluczony. W drugim starcie zdecydowanie lepiej zachował się Paweł Przedpełski. Torunianin zwyciężył w finale, mimo lepszego startu Patryka Dudka.

Warto dodać, że wszyscy żużlowcy startowali na jednakowych oponach, mając do dyspozycji trzy komplety na osobę.

WYNIKI TURNIEJU O KORONĘ BOLESŁAWA CHROBREGO: 

1. Paweł Przedpełski 12 (3,3,3,3,0)+3 – I miejsce w finale
2. Patryk Dudek 13 (1,3,3,3,3)+3 – II miejsce w finale
3. Przemysław Pawlicki 11 (3,3,2,2,1)+2 – III miejsce w finale
4. Oskar Fajfer 11 (3,2,3,1,2)+2+u
5. Bartosz Smektała 11 (3,3,0,3,2)+0
6. Marcin Nowak 7 (2,0,2,3,0) +1
7. Kacper Gomólski 7 (1,0,2,1,3)+1
8. Tobiasz Musielak 8 (2,2,1,2,1)+0
9. Kacper Woryna 7 (2,1,1,0,3)
10. Adrian Gała 5 (w,1,3,1,0)
11. Norbert Kościuch 5 (2,2,0,0,1)
12. Norbert Krakowiak 5 (u,1,2,2,w)
13. Jakub Jamróg 5 (1,2,0,0,2)
14. Niels Kristian Iversen 5 (0,1,1,2,1)
15. Andriej Kudriaszow 4 (0,0,1,1,2)
16. Frederik Jakobsen 3 (0,0,t,0,3)

R1. Kevin Fajfer 1 (1)
R2. Mikołaj Czapla 0 (o)
R3. Szymon Szwacher NS

BIEG PO BIEGU:

1. O.FAJFER, Woryna, Dudek, Iversen
2. SMEKTAŁA, Nowak, Gomólski, Kudriaszow
3. PRZEDPEŁSKI, Musielak, K.Fajfer, Jakobsen
4. PAWLICKI, Kościuch, Jamróg, Krakowiak (u)
5. SMEKTAŁA, Kościuch, Woryna, Jakobsen
6. PAWLICKI, Musielak, Iversen, Gomólski
7. PRZEDPEŁSKI, Fajfer, Krakowiak, Nowak
8. DUDEK, Jamróg, Gała, Kudriaszow
9. PRZEDPEŁSKI, Gomólski, Woryna, Jamróg
10. GAŁA, Krakowiak, Iversen, Smektała
11. FAJFER, Pawlicki, Kudriaszow, Czapla
12. DUDEK, Nowak, Musielak, Kościuch
13. NOWAK, Pawlicki, Gała, Woryna
14. PRZEDPEŁSKI, Iversen, Kudriaszow, Kościuch
15. SMEKTAŁA, Musielak, Fajfer, Jamróg
16. DUDEK, Krakowiak, Gomólski, Jakobsen
17. WORYNA, Kudriaszow, Musielak, Krakowiak (w)
18. JAKOBSEN, Jamróg, Iversen, Nowak
19. GOMÓLSKI, Fajfer, Kościuch,Gała
20. DUDEK, Smektała, Pawlicki, Przedpełski

Półfinał 1: DUDEK, Fajfer, Nowak, Musielak
Półfinał 2: PRZEDPEŁSKI, Pawlicki, Gomólski, Smektała

Finał: PRZEDPEŁSKI, Dudek, Pawlicki, Fajfer (w)

DARIA JAGODZKA