fot. Taylor Lanning
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Władze światowego żużla zwróciły uwagę na krytyczne głosy odnośnie formuły Speedway of Nations i postanowiły przemodelować system tych zawodów. Od sezonu 2022 nie będą już rozgrywane dwudniowe finały. Dużą zmianą jest także to, że trzeci zawodnik drużyny nie będzie musiał być żużlowcem U-21.

 

Po tegorocznych zmaganiach w SoN pojawiło się mnóstwo głosów niezadowolenia, szczególnie ze strony polskich ekspertów i kibiców, . Polacy, pomimo tego, że byli zdecydowanie najlepszą ekipą przez całe dwa dni zmagań potknęli się w finale i zakończyli turniej ze srebrnymi medalami. Teraz aż takiej niesprawiedliwości ma nie być.

W sezonie 2022 na zmagania w SoN zostały przeznaczone ostatnie dni lipca. W dniach od 27 do 30 lipca reprezentacje będą walczyć o miano najlepszej drużyny narodowej na świecie. Pierwsze dwa dni zostaną przeznaczone na półfinały SoN. W piątek o tytuł powalczą reprezentacje do lat 21, a w sobotę odbędzie się jednodniowy wielki finał SoN.

– Nowy format FIM Speedway of Nations, w którym wyścigi rozgrywane są na jednym torze przez cztery kolejne wieczory w ostatni weekend lipca, zapewni kibicom wyjątkową okazję do zebrania się na zachodnim wybrzeżu Danii i dołączenia do fanów z całego świata we wspieraniu swoich drużyn narodowych – mówi Francois Ribeiro, szef Discovery Sports Events.

Co ważne, menedżerowie drużyn narodowych od kolejnych rozgrywek mogą powołać trzech seniorów. Całe zmagania można odjechać już tylko dwójką zawodników, bo rezerwowy nie musi już wystartować w ani jednym wyścigu.

W celu podniesienia rangi SoN, władze postanowiły dać najlepszym zespołom dodatkową nagrodę. Najwyżej sklasyfikowane drużyny turnieju w Esbjergu otrzymają przepustkę do zmagań w powracającym w przyszłym roku Drużynowym Pucharze Świata.

– Nowy system SoN i połączenie wszystkich zawodów w kilka dni w tym samym miejscu stworzy wyjątkową atmosferę dla tych wyjątkowych Mistrzostw Świata. Jestem pewien, że będzie to tydzień pełen rozrywki i niespodzianek – komentuje z kolei Armando Castagna, szef Komisji Wyścigów Torowych w FIM.

Warto dodać, że punktacja w SoN nie ulegnie zmianie. Wciąż za zwycięstwo przyznawane będą 4 punkty. Drugi zawodnik zgarnie 3 oczka, trzeci – 2, a ostatni – 0.

Przypomnijmy, że obecnymi mistrzami SoN są Brytyjczycy. W tegorocznych zmaganiach w Manchesterze Wyspiarze ograli Polaków w wielkim finale. Na najniższym stopniu podium zameldowali się natomiast Duńczycy.