Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Dzisiejszy komunikat Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego może mieć ogromny wpływ na to, jak będą wyglądać rozgrywki żużlowe w nadchodzącym sezonie. Władze najważniejszej instytucji sportowej zasugerowały, aby do uczestnictwa w zawodach nie dopuszczać zawodników z Rosji i Białorusi.

 

Takie stanowisko wypracowano po kolejnych rozmowach członków MKOLu. Kilka dni temu zasugerowano, aby na terenie Rosji nie odbywały się imprezy międzynarodowe. Teraz postanowiono pójść krok dalej.

– W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych – napisano w jednym z postanowień MKOlu, przy czym zaznaczono, że jest to decyzja bardzo trudna, bo sportowcy nie są winni obecnym wydarzeniom.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że decyzja wpłynie na wygląd żużlowych rozgrywek w tym roku. Największy problem będą mieli ci żużlowcy, którzy nie mają polskiego obywatelstwa i nie mogą w związku z tym startować pod polską flagą. Dwaj zawodnicy startujący w cyklu Grand Prix, czyli Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow takowe posiadają. Komunikatu władz żużlowych należy się spodziewać w kolejnych dniach.