Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Trudne warunki napotkali europejscy młodzieżowcy w węgierskim Nagyhalasz. Zawody finału IMEJ przerwano po czterech seriach, a najlepszym był wówczas Jesper Knudsen. Za nim na podium stanął Mathias Pollestad, a brąz zgarnął Casper Henriksson. Najlepszy z Polaków zajął czwartą lokatę, a był nim Franciszek Karczewski.

 

Na węgierski owal w Nagyhalasz chwilę przed zawodami spadł intensywny opad deszczu. Jednak organizatorzy w porę uporali się z problemem i zawody rozpoczęły się tylko z półgodzinnym opóźnieniem. Do tej pory jedynym zawodnikiem, który zdobył 2 złote medale IMEJ był Rafał Okoniewski i wszystko wskazuje na to, że dziś również się to nie zmieni, ponieważ obrońca tytułu sprzed roku – Francis Gusts wycofał się z turnieju ze względu na odniesioną kontuzję kilka dni temu w duńskiej lidze.

Początek zmagań był nieszczęśliwy dla polskich kibiców. W pierwszym biegu po szaleńczej pogoni na dystansie upadł Franciszek Karczewski. Polak nie opanował motocykla na jednym z łuków i został wykluczony z powtórki. W drugiej odsłonie umiejętnym atakiem po zewnętrznej popisał się Matthias Pollestad i to on zameldował się pierwszy na mecie. Za nim uplasowała się dwójka polskich zawodników, czyli Kacper Grzelak i Antoni Mencel.

W drugim wyścigu byliśmy świadkami zamieszania na pierwszym łuku, na czym nie skorzystał Damian Ratajczak, który dojechał do mety na czwartej pozycji. Heiselberga do końca ścigał Wiktor Przyjemski, lecz ataki Polaka były nieskuteczne. Podobny scenariusz widniał w trzecim biegu, kiedy to Oskar Paluch próbował na wszelki sposób gonić Erika Bachubera, lecz Niemiec dowiózł upragnione zwycięstwo do mety.

Pierwsza seria nie ułożyła się zbyt specjalnie dla Biało-Czerwonych, bo startujący w czwartym biegu Jakub Krawczyk również nie zdołał dowieźć trójki do mety, a musiał się zadowolić zaledwie jednym punktem. Ponownie zwyciężył zawodnik naszych zachodnich sąsiadów – Norick Bloedorn.

Druga faza zmagań przyniosła kilka upadków i dłuższą kosmetykę toru mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa juniorów. Oprócz kilku nieprzyjemnych zdarzeń ujrzeliśmy również dwa zwycięstwa Polaków, czyli Jakuba Krawczyka i Damiana Ratajczaka. Trzecią serię od upadku rozpoczął Oskar Paluch, który został wykluczony. Na prowadzenie w klasyfikacji wyszły wówczas dwa nazwiska – Pollestad i Knudsen. Obaj przywozili kolejne trójki do swojego dorobku i byli głównymi faworytami do złotego medalu. Złą passę natomiast przełamał Karczewski notując pierwsze biegowe zwycięstwo.

W międzyczasie nad stadionem w Nagyhalasz ponownie się rozpadało i co jakiś czas bywał rzęsisty deszcz. To nie ułatwiało tym młodym chłopakom ścigania, którzy doświadczyli prawdziwej szkoły żużla. Ponownie ujrzeliśmy wypadek naszego reprezentanta, a tym razem był to – Kacper Grzelak. Znakomicie w powtórce biegu wystartował Damian Ratajczak dowożąc trójkę do mety, a za swoimi plecami przywiózł Jakuba Krawczyka. W kolejnym starcie z toru zjechał Oskar Paluch mający problemy sprzętowe, a zwycięstwo dowiózł Casper Henriksson.

Następnie ujrzeliśmy starcie dwojga liderów, czyli wspomnianych Knudsena i Pollestada. Był to najpewniej najbardziej emocjonujący wyścig, z którego zwycięsko wyszedł Duńczyk. Wiktor Przyjemski najwięcej stracił na tej walce, bowiem po serii dwójek zanotował zero. Pozytywnym akcentem czwartą serię zakończył Karczewski, który w świetnym stylu zwyciężył bieg numer sześnaście.

Organizatorzy po naradzie zarządzili przerwanie i zaliczenie wyników po czterech seriach. Dzięki temu złoty medal zgarnął Jesper Knudsen, srebrny Mathias Pollestad, a brąz Casper Henriksson. Najlepszy z Polaków zajął czwartą pozycję, a był nim wychowanek zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa – Franciszek Karczewski.

Klasyfikacja finału IMEJ w Nagyhalasz:

1. Jesper Knudsen (Dania) 11 (2,3,3,3) – złoty medal
2. Mathias Pollestad (Norwegia) 10 (3,2,3,2) – srebrny medal
3. Casper Henriksson (Szwecja) 8 (0,3,2,3) – brązowy medal
4. Franciszek Karczewski (Polska) 8 (w,2,3,3)
5. Jakub Krawczyk (Polska) 8 (1,2,3,2)
6. Damian Ratajczak (Polska) 7 (0,3,1,3)
7. Norick Bloedorn (Niemcy) 7 (3,w,3,1)
8. Nicolai Heiselberg (Dania) 7 (3,1,1,2)
9. Erik Bachuber (Niemcy) 6 (3,2,0,1)
10. Wiktor Przyjemski (Polska) 6 (2,2,2,0)
11. William Drejer (Dania) 5 (1,w,2,2)
12. Kacper Grzelak (Polska) 4 (2,1,1,w)
13. Oskar Paluch (Polska) 3 (2,1,w,d)
14. Anże Grmek (Słowenia) 3 (1,0,1,1)
15. Antoni Mencel (Polska) 3 (1,1,0,1)
16. Richard Fuzesi (Węgry) 0 (0,0,0,0)

Bieg po biegu:

1. POLLESTAD, Grzelak, Mencel, Karczewski (w/u)
2. HEISELBERG, Przyjemski, Drejer, Ratajczak
3. BACHUBER, Paluch, Grmek, Fuzesi
4. BLOEDORN, Knudsen, Krawczyk, Henriksson
5. HENRIKSSON, Przyjemski, Grzelak, Fuzesi
6. KRAWCZYK, Bachuber, Mencel, Drejer (w/u)
7. RATAJCZAK, Pollestad, Paluch, Bloedorn (w/u)
8. KNUDSEN, Karczewski, Heiselberg, Grmek
9. KNUDSEN, Drejer, Grzelak, Paluch (w/u)
10. BLOEDORN, Przyjemski, Grmek, Mencel
11. POLLESTAD, Krawczyk, Heiselberg, Fuzesi
12. KARCZEWSKI, Henriksson, Ratajczak, Bachuber
13. RATAJCZAK, Krawczyk, Grmek, Grzelak (w/u)
14. HENRIKSSON, Heiselberg, Mencel, Paluch (d)
15. KNUDSEN, Pollestad, Bachuber, Przyjemski
16. KARCZEWSKI, Drejer, Bloedorn, Fuzesi

Sędziował: Piotr Lis

One Thought on Żużel. Jesper Knudsen mistrzem Europy juniorów! Deszczowe zmagania na niekorzyść Polaków
  Żużel. Przez upadek nie zdobył medalu, a przewrócił się przez... brudne gogle - PoBandzie - Portal Sportowy
  18 Sep 2022
   2:13pm

  […] Czytaj także – Żużel. Jesper Knudsen mistrzem Europy juniorów! Deszczowe zmagania na nieko… […]

Skomentuj

One Thought on Żużel. Jesper Knudsen mistrzem Europy juniorów! Deszczowe zmagania na niekorzyść Polaków
  Żużel. Przez upadek nie zdobył medalu, a przewrócił się przez... brudne gogle - PoBandzie - Portal Sportowy
  18 Sep 2022
   2:13pm

  […] Czytaj także – Żużel. Jesper Knudsen mistrzem Europy juniorów! Deszczowe zmagania na nieko… […]

Skomentuj