Główny partner portalu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W sobotę i niedzielę na National Speedway Stadium w Manchesterze odbędą się dwudniowe zawody Speedway of Nations. To szansa przed najsilniejszym polskim duetem żużlowców – Bartoszem Zmarzlikiem i Maciejem Janowskim na zgarnięcie pierwszego złota w historii tych rozgrywek.

 

Na szerokim torze w Manchesterze możemy spodziewać się ciekawych zawodów. Tor słynie z tego, że jest stworzony do walki i można na nim znaleźć wiele ścieżek, gdzie można wyprzedzić rywala. Można to było zauważyć chociażby podczas poniedziałkowego meczu pomiędzy Belle Vue Aces a Peterborough Panthers o Drużynowe Mistrzostwo Wielkiej Brytanii. 

Polacy wystąpią niepodważalnie w najsilniejszym zestawieniu. Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski osiągnęli najwyższe średnie biegopunktowe w PGE Ekstralidze (kolejno 2.649 i 2.582). Powołanie Macieja Janowskiego a nie Dominika Kubery wywołało dyskusje wśród fanów polskiej reprezentacji. Relacja Zmarzlik – Janowski elektryzuje kibiców i równocześnie ciekawi, jak żużlowcy odnajdą się w jeździe parowej. Dodatkowo doskonałym uzupełnieniem jest osoba Jakuba Miśkowiaka, czyli Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Choć w stawce zabraknie Rosjan, gdyż odpadli w eliminacjach na Łotwie (Artiom Łaguta – mistrz świata i Emil Sajfutdinow – drugi wicemistrz zrezygnowali z jazdy w cyklu w tym roku) pozostałe dwójki tanio skóry nie sprzedadzą. Duet brytyjski – Tai Woffinden z Robertem Lambertem przy dopingu swoich kibiców będą zapewne głównymi konkurentami w walce o najwyższe laury.

Na papierze solidnie wyglądają też składy Danii i Australii. Dwa lata temu Max Fricke zdobył tu 12 punktów i dwa bonusy, Jason Doyle był czwartym najskuteczniejszym zawodnikiem Ekstraligi. Zaraz za nim uplasował się Leon Madsen, a siódme miejsce zajmuje Mikkel Michelsen, który był bohaterem meczy finałowych z Betardem Spartą Wrocław. Lekceważyć również nie można przykładowo Andrzeja Lebiediewa, który dwa lata temu podczas drugiego półfinału SON przywiózł aż 14 „oczek”. Reprezentacja Szwecji została osłabiona przez brak Fredrika Lindgrena, który zakończył wcześniej sezon z przyczyn zdrowotnych. Kibice z Leszna będą się natomiast bacznie przyglądać reprezentacji Francji i postawie Davida Bellego na tle przyszłych kolegów z toru.

Speedway of Nations to jedyna międzynarodowa impreza, gdzie polska reprezentacja nie ma złotego krążka. W poprzednich latach pod wodzą Marka Cieślaka – byłego już „Narodowego” – Polacy zdobyli dwukrotnie srebrne (2019, 2020) i raz brązowe medale (2017).

Składy: 

Wielka Brytania
1. Tai Woffinden
2. Robert Lambert
3. Tom Brennan (U21)
Menedżer: Simon Stead i Oliver Allen 

Polska
1. Bartosz Zmarzlik
2. Maciej Janowski
3. Jakub Miśkowiak (U21)
Menedżer: Rafał Dobrucki 

Szwecja
1. Pontus Aspgren
2. Jacob Thorssell
3. Philip Hellstroem-Bangs (U21)
Menedżer: Morgan Andersson 

Dania
1. Leon Madsen
2. Mikkel Michelsen
3. Mads Hansen (U21)
Menedżer: Hans Nielsen 

Australia
1. Jason Doyle
2. Max Fricke
3. Keynan Rew (U21)
Menedżer: Mark Lemon 

Łotwa
1. Andrzej Lebiediew
2. Oleg Michaiłow
3. Francis Gusts (U21)
Menedżer: Władimir Rybnikow 

Francja
1. David Bellego
2. Dimitri Berge
3. Steven Goret (U21)
Menedżer: Laurent Sambarrey 

DARIA JAGODZKA