Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W sobotę, 4 września, w niemieckim Stralsund, rusza batalia o tytuł najlepszego młodzieżowca świata. Polscy kibice upatrują nadzieje na złoty medal w osobach Jakuba Miśkowiaka oraz Wiktora Lamparta. Czy po dwóch latach, kiedy Maksym Drabik tryumfował w cyklu, złoto wróci do Polski? Początek pierwszej rundy o godzinie 19:00.

 

Rywalizacja młodzieżowców w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów ma bogatą historię. Pierwszy turniej odbył się już w 1977 roku. Pierwszym mistrzem świata juniorów został Duńczyk – Alf Busk. Co prawda w turnieju mogli uczestniczyć tylko zawodnicy z Europy, niemniej jednak dwa lata później uczestnikami zawodów mogli być już żużlowcy spoza Europy. Tylko dwóm zawodnikom w historii rywalizacji udało się obronić tytuł najlepszego młodzieżowca globu. Tej sztuki dokonali Emil Sajfutdinow (2007-2008 r.) oraz Darcy Ward (2009 – 2010 r.). W klasyfikacji medalowej to jednak Polska dominuje nad innymi nacjami. Juniorzy z Polski zdobyli aż czternaście złotych medali, dorzucając tyle samo srebrnych medali oraz siedem brązowych. Tuż za Biało – Czerwonymi znajdują się reprezentacje Australii oraz Danii, które mają aż o połowę mniej złotych medali. Warto przypomnieć, iż aktualnym czempionem jest Jaimon Lidsey. Australijczyk nie może startować w IMŚJ, bowiem wkroczył w wiek seniora.

Główne role w Stralsund powinni odgrywać reprezentanci Polski. Jakub Miśkowiak oraz Wiktor Lampart świetnie radzili sobie w PGE Ekstralidze, będąc najlepszymi młodzieżowcami całej ligi. Trzeci z Biało Czerwonych – Mateusz Świdnicki – również ma spore szansę na osiągnięcie dobrego wyniku. Wśród potencjalnych rywali dla młodzieżowców z Polski upatruje się przede wszystkim Francisa Gustsa oraz Jana Kvecha. Łotysz jest wyróżniającą się postacią w 2. Lidze Żużlowej, natomiast Kvech „odżył” po wypożyczeniu do Wilków Krosno.

Gospodarzy reprezentować będzie Lukas Baumann oraz występujący z dziką kartą Norick Bloedorm. Większe szanse na końcowy sukces wydaje się mieć ten drugi, który pokazał swoje duże możliwości w 2. Lidze Żużlowej.

1. runda IMŚJ w Stralsund – sobota, 4 września, godzina 19:00 – transmisja: Eurosport 2

Lista startowa:

1. Jan Kvech (Czechy)
2. Steven Goret (Francja)
3. Mateusz Świdnicki (Polska)
4. Mads Hansen (Dania)
5. Lukas Baumann (Niemcy)
6.Norick Bloedorn (Niemcy)
7. Mark Karion (MFR)
8. Ernest Matjuszonok (Łotwa)
9. Jonas Seifert-Salk (Dania)
10. Matthew Gilmore (Australia)
11. Marko Lewiszyn (Ukraina)
12. Wiktor Lampart (Polska)
13. Alexander Woetin (Szwecja)
14. Francis Gusts (Łotwa)
15. Daniił Kołodinski (Łotwa)
16. Jakub Miśkowiak (Polska)

Rezerwowi:

17. Fynn Ole Schmietendorf (Niemcy)
18. Marius Hillebrand (Niemcy)