Jack Holder. fot. Taylor Lanning
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jack Holder został nowym rekordzistą toru w Sheffield. Australijczyk przejechał cztery okrążenia w czasie 58.92, co pozwoliło mu na pobicie dotychczasowego rekordu. Ricky Ashworth, po 4977 dniach, przestaje być najszybszym żużlowcem na Owlerton Stadium.

 

Jack Holder dokonał niemożliwego. Po wielu latach nie spodziewano się, że jakikolwiek żużlowiec przejedzie szybciej cztery okrążenia od legendy Sheffield Tigers. Ricky Ashworth dotychczasowy rekord odnotował 14 października 2010 roku. Wówczas Tigers rywalizowali z Newcastle Diamonds w pierwszym meczu finałowym Premier League, zwanej obecnie SGB Championship. Ashworth rozpoczął zawody od pobicia dotychczasowego rekordu toru, który należał… do niego samego. Lider zespołu Eric Boococka pokonał cztery okrążenia w czasie 59.10, zdobywając w całym meczu aż czternaście punktów. Samo świetne wyjście ze startu wystarczyło do tego, aby poprawić dotychczasowy rekord oraz pojechać do Newcastle z zaliczką. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, a Diamonds pojechali mecz „barażowy” z Ipswich Witches o Elite League w sezonie 2011. Oczywiście najwyższa klasa rozgrywkowa pozostała na Foxhall Arenie.

OGLĄDAJ SGB PREMIERSHIP I CHAMPIONSHIP W BRITISH SPEEDWAY NETWORK

Ashworth startował dla Tigers w latach 2002-2011. Został ulubieńcem miejscowej publiczności, będąc nieustannie liderem swojego zespołu. Jednakże każda przygoda ma swój koniec. Sezon 2012 miał pierwotnie zacząć w Plymouth Devils, ale z prywatnych problemów zrezygnował z jazdy dla tego zespołu. Ostatecznie podpisał umowę z Berwick Bandits, gdzie spędził swoje dwa ostatnie sezony. Kariera Ashwortha została brutalnie zakończona po upadku na Eddie Wright Raceway w Scunthorpe. Ricky ścigał się wówczas z Davidem Howe oraz Ryanem Douglasem. Po tym, jak uporał się z Howe, Ashworth rzucił się w pogoń za młodym Australijczykiem. Przeprowadził atak na drugim łuku trzeciego okrążenia, ale coś poszło nie tak. Ostatecznie uderzył z impetem w płot na prostej startowej. Medycy przetransportowali Brytyjczyka do szpitala, gdzie znalazł się w śpiączce. Wybudzono go po 91 dniach, ale obrażenia mózgu były nieodwracalne. Ricky Ashworth stał się synonimem walki o powrót do zdrowia, zostając również inspiracją dla wielu osób. W 2019 roku wsiadł również na tandem, pokonując okrążenia podczas przeróżnych imprez żużlowych.

Żużel. Przyjemski poznał rywali! Spacerek w eliminacjach do SGP2?

Żużel. Brytyjski weteran niemal kompletny! Tygrysy rozbiły drużynę Pawlickiego

Jack Holder zapisał się zatem w kartach historii Sheffield Tigers. Sporo kibiców na forach uważało, że rekord toru będzie do samego końca należał do jednego człowieka. „Jackie” popisał się wówczas niesamowitym startem, nie dając rywalom szansy na walkę. Owlerton stadium służy osiąganiu sporych prędkości, więc sam fakt, że przez wiele lat to Ricky Ashworth pozostawał rekordzistą toru mówi wiele. Po 4977 dniach mamy nowego króla obiektu mistrzów Wielkiej Brytanii z sezonu 2023.